botanist
medical plant
لینک دوستان
بررسي اثر بذر گياه عدس الملك (Securigera securidaca (L.) (Degen & Doerfler بر قند خون در بيماران ديابتي نوع دوم يك مطالعه باليني تصادفي دوسويه كور
تاريخ : پاييز 1385
منبع : sid.ir (گياهان دارويي پاييز 1385)
نويسندگان : فلاح حسيني حسن , حسيني پرويز , حشمت رامين , يزداني داراب , رحماني مظاهر , همتي مقدم احمدرضا , اردشيرلاريجاني محمدباقر , علوي سيدحميدرضا
مترجم :
کلمات کليدي : عدس الملك، ديابت نوع دوم، داروي گياهي، طب سنتي
چکيده مقاله

* تهران، خيابان انقلاب اسلامي، خيابان قدس، خيابان بزرگمهر غربي، شماره 97


مقدمه: تجويز بذر گياه عدس الملك (Securigera securidaca L.) جهت كاهش قند خون بيماران ديابتي در طب سنتي ايران رواج دارد، ولي تاكنون هيچ گونه بررسي باليني علمي جهت بررسي اثرات درماني و يا سميت اين گياه در بيماران ديابتي گزارش نشده است.
هدف: تعيين اثرات درماني و سميت پودر بذر گياه عدس الملك با دوز ميانگين مصرف در طب سنتي بر بيماران ديابتي نوع 2.
روش بررسي: تعداد 70 بيمار مبتلا به ديابت نوع 2 مراجعه كننده به درمانگاه بيمارستان شريعتي انتخاب و به طور تصادفي در دو گروه 35 نفري تقسيم شدند. به بيماران گروه اول روزانه 3 عدد كپسول 500 ميلي گرم پودر بذر گياه عدس الملك در 3 دوز منقسم و به گروه دوم به طور مشابه كپسول دارونما تجويز شد. كليه بيماران داروهاي رايج خود را بدون تغيير مصرف مي نمودند. در زمان شروع مطالعه و همچنين بعد از دو ماه مطالعه مجموعه اي از آزمايش هاي بيوشيميايي شامل ميزان هموگلوبين گليكوزيله خون و ميزان قند، كلسترول تام، LDL، HDL، تري گليسريد،SGOT ،SGPT ،BUN ، آلكالن فسفاتاز و كراتينين خون در حالت ناشتا انجام شد.
نتايج: نتايج نشان داد كه ميزان قند خون ناشتا و هموگلوبين گليكوزيله خون در بيماران ديابتي نوع دوم تحت درمان با بذر گياه عدس الملك به مدت 2 ماه در مقايسه با گروه دارونما و در مقايسه با شروع درمان از نظر آماري هيچ گونه تغيير معني داري نداشت. به علاوه در اين تحقيق ميزان كلسترول تام، LDL، تري گليسريد و آنزيم هاي كبدي SGOT وSGPT BUN ، آلكالن فسفاتاز و كراتينين خون بيماران ديابتي كه داروي گياهي عدس الملك مصرف كرده بودند در مقايسه با گروه دارونما و در مقايسه با شروع درمان از نظر آماري هيچ گونه تغيير معني داري نداشت.
نتيجه گيري: نتايج طرح فوق حاكي از آن است كه تجويز داروي گياهي عدس الملك با دوز 1500 ميلي گرم روزانه به مدت 2 ماه به بيماران ديابتي نوع دوم هيچ گونه تاثيري بر فاكتورهاي بيوشيميايي خون اين بيماران ندارد. بي اثر بودن اين داروي گياهي روي ميزان فاكتورهاي بيوشيميايي خون حاكي از سلامتي اين داروي گياهي است. آزمايش هاي باليني تكميلي نياز است و در صورت مشاهده عدم تاثير مطلوب، تجويز اين داروي گياهي توسط عطاران جهت درمان ديابت نوع دوم بايد منع شود.

[ یکشنبه دهم آبان ۱۳۸۸ ] [ 10:16 ] [ zohreh jafari ]
منبع خبر : جام جم آنلاين 29/07/1388 شماره خبر: 100920539376 : عناب هم ميوه‌اي خوشمزه است و هم داروي گياهي موثري به شمار مي‌رود. اين ميوه داراي لعاب فراوان حدود 5 درصد مواد پروتئيني، ‌4 درصد مواد قندي و مقدار زيادي ويتامين C و املاح است. عناب به افزايش وزن بدن كمك مي‌كند. قدرت ماهيچه‌ها را زياد كرده و بنيه بدني را افزايش مي‌دهد.
عناب به دليل لعاب زياد نرم‌كننده سينه است و به عنوان خلط‌آور از آن استفاده مي‌شود. جوشانده آن براي سرفه و درد سينه مفيد است. برگ‌هاي آن بند آورنده خون و تب‌بر هستند. بعلاوه اين برگ‌ها رشد موها را تسريع مي‌كنند.

عناب آرامبخش و خواب آور است و خصوصا هسته آن بيخوابي و خستگي را برطرف مي‌كند. اين ميوه همچنين دستگاه هاضمه را تقويت و كم‌اشتهايي را برطرف مي‌كند.

هرگاه احساس غم به شما دست داد، بهتر است يك فنجان دم‌كرده عناب را ميل كنيد. اين نوشيدني لبخند را به لب‌هاي شما مي‌آورد.

    حجم فايل  ( 9734 بايت

[ یکشنبه دهم آبان ۱۳۸۸ ] [ 10:14 ] [ zohreh jafari ]
اسامی علمی گياهان دارويی مورد مصرف در طب سنتی
مولف: محمد دينی
مترجم : 
ناشر : موسسه ‌تحقيقات‌ جنگلها و مراتع
نوع : کتاب
سال انتشار : 20/07/1384
[ یکشنبه دهم آبان ۱۳۸۸ ] [ 10:12 ] [ zohreh jafari ]
فیزیکدان ها جواب این سوال را می دانید؟ اما سوال بعدی بنظر شما چه قوانین فیزیکی در ساختار گیاه مورد توجه است؟
[ یکشنبه دهم آبان ۱۳۸۸ ] [ 10:1 ] [ zohreh jafari ]
دنیای شگفت انگیزی دارند که قبل از بیانش براتون می خواهم ببینم خودتان چه می دانید؟//////////
[ یکشنبه دهم آبان ۱۳۸۸ ] [ 8:27 ] [ zohreh jafari ]
یادم است استادی داشتم که همیشه می گفت حرفهاتون با سند علمی باشد در واقع این یک نوع وجدان علمی است. تمام مطالب علمی که براتون می فرستم با آدرس استناد شده است البته خوشحال می شم که اگه ایرادی می بینید با دلیل و مدرک علمی بفرمائید تا ما هم استفاده نمائیم
[ یکشنبه دهم آبان ۱۳۸۸ ] [ 8:25 ] [ zohreh jafari ]
چدر ر شته ات را می شناسید ؟ارتباط آن با گیاه شناسی آنهم در کشور غنی ایران از لحاظ گیاه شناسی چیست؟منتظرم نظر بدهید
[ شنبه نهم آبان ۱۳۸۸ ] [ 20:36 ] [ zohreh jafari ]

بسم الله الرحمن الرحیم

 

علامه تیجانی:

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی بر پایه خلوص و تقوا بنیان شده است

 علامه دکتر سید محمد تیجانی با حضور در مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی از نزدیک با این مرکز علمی، پژوهشی و تحقیقاتی آشنا و در جمع محققان، اندیشمندان و پژوهشگران این مرکز به سخنرانی پرداخت.


به گزارش نورسافت این محقق و پژوهشگر علوم اسلامی فعالیت های مرکز تحقیقات را ارزشمند، ماندگار و جهان شمول معرفی کرد و افزود: مرکز تحقیقات کامیپوتری علوم اسلامی بر پایه خلوص، تقوا و اراده محققان حوزه و دانشگاه تاسیس شده و به فعالیت مشغول است.

دکتر تیجانی مرکز نور را نه تنها افتخاری برای جمهوری اسلامی ایران بلکه برای جهان اسلام و تشیع عنوان کرد و اظهار داشت: در گذشته دول غربی کشورهای اسلامی را به عقب ماندگی اقتصادی، فرهنگی، علمی و... متهم می ساختند و همه جا فقط نام، نام کشورهای غربی بود ولی امروز به یاری خداوند متعال شیعیان امام علی (ع) گام های موثری در عرصه های مختلف علمی، تحقیقاتی و پژوهشی در دنیا برداشته اند به گونه ای که همه جا نام ایران اسلامی وجود دارد.

وی حضور در ایران را مایه سعادت و افتخاری برای خود دانست و افزود: جمهوری اسلامی ایران همانند زادگاه من بوده و من در این کشور احساس راحتی و آرامش دارم.

علامه تیجانی خدمت برای اسلام و تشیع را افتخاری بی نظیر عنوان کرد و خطاب به محققان و پژوهشگران مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی گفت: کار در این مرکز سعادتی است که نصیب همگان نمی شود و شما در انجام این امور با خداوند منان معامله کنید نه برای حقوق و مادیات.

لازم به ذکر است نماز مغرب به امامت علامه دکتر سید محمد تیجانی برگزار گردید.

 

 

************************

 

گزارش تصویری؛

حضور علامه دکتر سید محمد تیجانی در مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی

 

 

 علامه تیجانی: مرکز تحقیقات کامیپوتری علوم اسلامی از برکات انقلاب اسلامی ایران است

 

 

 

 

 

 

************************

 

با صدور نامه ای؛

رییس دفتر دفتر مقام معظم رهبری افتخار آفرینی مرکز تحقیقات را در جشنواره جایزه جهانی سران تبریک گفت

 

ریاست دفتر دفتر مقام معظم رهبری با صدور نامه ای خطاب به ریاست مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، کسب جایزه جهانی سران (wsa) از سوی این مرکز را تبریک گفت.

 به گزارش نورسافت رییس دفتر  دفتر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) با صدور نامه ای، افتخار آفرینی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در کسب جایزه جهانی سران (wsa) و اخذ رتبه برتر تولید خلاق و نوآورانه را به ریاست و کلیه محققان این مرکز تبریک و تهنیت گفت.

در این نامه که از سوی مشاور و مسئول دفتر ریاست خطاب به حجت الاسلام والمسلمین دکتر حمید شهریاری رییس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی می باشد، آمده است:

ضمن ابلاغ تبریک و مسرّت ریاست محترم دفتر مقام معظم رهبری( مدظله العالی) به جهت افتخار آفرینی برای ایران اسلامی و کسب جایزه جهانی سران(wsa) و رتبه برتر تولید خلاق و نوآورانه به جنابعالی و همکاران محترم در آن مرکز، از خداوند متعال توفیق روزافزون برای ادامه این مسیر متعالی مسئلت دارم.

با احترام

مشاور و مسئول دفتر ریاست

 

************************

 

مدیر ارتباطات و تبلیغات مرکز تحقیقات:

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی مصداق بارز وحدت حوزه و دانشگاه است

 

  مدیر ارتباطات و تبلیغات مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی گفت: مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی بعنوان یکی از بزرگترین مراکز علمی، پژوهشی، تحقیقاتی و صنعت آی تی مصداق بارز وحدت حوزه و دانشگاه است.


به گزارش نورسافت، غلامرضا رحمانی در دیدار گروهی از خواهران مبلغ علوم دینی ویژه طرح رحمت سراسر کشور از مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی ضمن معرفی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی و رسالت آن رئوس فعالیت ها و عملکرد بیست ساله این مرکز را برای مدعوین تبیین کرد.

مدیر ارتباطات و تبلیغات مرکز نور در بخش دیگری از سخنانش به نرم افزارهای تولیدی این مرکز اشاره کرد و گفت: بحمدالله امروز مرکز تحقیقات کامیپوتری علوم اسلامی در سرفصل ها و عناوین مختلف، تولیدات نرم افزاری به جامعه علمی و پژوهشی کشور تقدیم کرده است.

رحمانی به نرم افزار «درختواره فقه» بعنوان یکی از تولیدات ارزنده این مجموعه اشاره کرد و گفت: اين طرح حدود پنج سال و نيم طول كشيده است.

وي ساختار اصلي درختواره را برگرفته از كتاب شرايع الاسلام، به خاطر عنايت فقهاي شيعه به اين كتاب دانست و كتاب‌هاي مورد استفاده در اين نرم‌افزار را فقه‌الرضا‌(ع) منسوب به امام رضا‌(ع)، جمل العلم و العمل، المقنعة، الاشراف و الكافي، تأليف شيخ مفيد(ره)،‌ الانتصار و الناصريات نوشته شريف مرتضي و المقنع و الهداية بالخبر، تأليف شيخ صدوق(ره) اعلام كرد.

مدیر ارتباطات و تبلیغات مرکز تحقیقات به ويژگی‌های اين نرم‌افزار اشاره کرد و گفت: دسته‌بندی دقيق و منطقي علم فقه، همراه با نمايش ابواب كامل فقه (58 باب) به صورت درختي و با قابليت مقايسه بين دو باب و نيز امكان جست ‌وجو در سه محيط مستقل پژوهشي از جمله امكانات پيشرفته اين برنامه به شمار مي‌آيد.

وي نمايش درختواره فقه به سه صورت ترتيب ابواب فقهي، ترتيب الفبايي و ترتيب موضوعي (در پنج موضوع) و امكان جست‌وجوي ساده و تركيبي در متن و فهرست كتاب‌ها را نيز از ديگر امكانات اين نرم‌افزار عنوان كرد.

************************

 

مهمانان خارجي كنگره شهيدين از مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي بازديد كردند

 

  مهمانان خارجي هشت کشور آسیایی، آفریقایی و اروپایی كنگره شهيدين، با حضور در مركز تحقيقات كامپيوتری علوم اسلامی، با آخرين دستاوردهای علمی و پژوهشی اين مركز آشنا شدند.

 

به گزارش نورسافت، مهمانان خارجي كنگره بين المللي شهيدين (شهید اول و شهید ثانی)، صبح امروز با حضور در مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي(نور)، از نزديك با دستاوردهاي علمي و پژوهشي اين مركز آشنا شدند.

بر اساس اين گزارش، محسن مس چي، مدیر امور بین الملل مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، خلاصه اي از فعاليت هاي اين مرکز پژوهشی را تشريح كرد.

وي در ابتداي سخنانش به شرح مختصري از فعاليت هايی كه در« شهر مقدس قم » انجام می شود پرداخت و گفت: امروز در شهر قم بيش از پانصد مؤسسه تحقيقاتي، علمي و پژوهشي به تحقيق و توليد علم مي پردازند.

مس‌چي خاطر نشان كرد: برگزاري دو هزار كرسي درس فقه، اصول، كلام، تفسير و فلسفه از سطوح ابتدايي تا سطوح عالي و درس خارج گوشه اي از فعاليت هاي شهر قم امروز است.

وي يادآور شد: مركز كامپيوتري علوم اسلامي نور،‌ يكي از اين مراكز تحقيقاتي است كه از سوي مقام معظم رهبري بنيان گذاشته شده است و تا كنون افتخارات بسياري را كسب كرده است.

مدير امور بين الملل مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي يادآور شد: يكي از اين افتخارات، برگزيده شدن نرم افزار جامع التفاسير در جشنواره جایزه جهانی سران(WSA)، در بين نرم افزارهاي 182 كشور جهان پس از شش ماه بررسي است.

در ادامه اين بازديد، حجت الاسلام سيد محمد جواد مظلومي، برخي از ويژگي‌ها و امكانات اين نرم افزار را تشريح كرد.

وي در این باره گفت: متن کامل 302 عنوان کتاب در 1419 جلد در زمينه تفسير، ترجمه، آوانگارى، لغت و فرهنگ‏نامه قرآنى، 184 تفسير فارسی و عربی در 1225 جلد و 54 ترجمه فارسی شامل 21 ترجمه برگرفته از تفاسير و 33 ترجمه مستقل بخشي از مطالب اين نرم افزار است.

حجت الاسلام مظلومي يادآور شد: 159 قرائت مجلسی در بيش از 70 ساعت از اساتيد مشهور، 15 ترتيل کامل قرآن از اساتيد بنام و امکان قرائت ترتيل هر آيه به همراه قرائت ترجمه فارسی و انگليسی به همراه امكانات قوي جست‌و‌جو از ديگر امكانات و ويژگي هاي اين نرم افزار است.

************************

معرفی نرم افزار/

معجم موضوعی بحارالانوار بزرگترین دایرة المعارف حدیث شیعه

 

   به گزارش نورسافت، آنچه در ذیل به معرفی آن می پردازیم نرم افزار تخصصی بزرگترین دایرة المعارف حدیثی شیعه تحت عنوان " بحارالانوار" می باشد.

 

 

دسترسی به موضوعات و مطالب کتاب از طریق جستجوی معنایی و لفظی

·         ارائه 21929 کلید واژه، 108710 نمایه و مدخل، همراه با 122919 موضوع برداشت شده از کتاب بحار الانوار

·         امکان جستجوی مفهومی از طریق فهرست کلید واژه ها ، نمایه ها و موضوعات

·         ارجاع اصطلاحات هم عرض در نظام مترادفات

·         تفکیک اصطلاحات چند معنایی در نظام مشترکات

·         ارائه فهرست مفاهیم وابسته در نظام مرتبطات

·         امکان ذخیره و چاپ متون دلخواه و فهرست ها

·         نمایش تمام متون با قابلیتهای تحقیقاتی (نمایه زنی، حاشیه نویسی، رنگی کردن و علامت گذاری و ...)

·         ارتباط تمام واژههای کتاب با سه عنوان لغت نامه بزرگ (لسان العرب، العین و مجمع البحرین)

·         جستجوهای مختلف در متون و عناوین ابواب از طریق فهرست واژگان، ترکیب واژهها و ...

·         امکان انتخاب متن کتاب به یادداشت و ویرایش آنها

·         انتقال مستقیم متون برگزیده از برنامه به محیط word و به قسمت یادداشت و ویرایش آنها 

 

همواره بعد از قرآن کریم که فصیح ترین و بلیغ ترین کتاب هاست، احادیث و روایات ائمه علیهم السلام یکی از بهترین راه های انسان برای رسیدن به مقصد یقین است. از صدر اسلام تاکنون آثاربسیاری در این زمینه به چاپ رسیده است. یکی از این آثار ارزشمند و نفیس کتاب بحارالانوار، اثر علامه گرانقدر مجلسی(ره) است .

مرکز کامپیوتری تحقیقات علوم اسلامی که همواره سعی داشته، گامی نو در تولید نرم افزارهای علوم اسلامی بردارد با تولید نرم افزار " معجم موضوعی بحارالانوار" راهی تازه پیش روی پژوهندگان عزیز قرار می دهد تا به سهولت بیشتر به امر تحقیق در زمینه ی روایات و علم حدیث بپردازند.

در این برنامه متن کامل بحارالانوار بر اساس چاپ آخوندی (25 جلد)، قابل انطباق بر نسخه چاپ بیروتی (110 جلدی) قابل دستیابی است.

ارائه پیش از 21929 کلید واژه، افزون بر 10871 نمایه ترکیبی، 13477 نشانی به همراه بیش از 122919 موضوع بر داشت شده از خصوصیات این برنامه است.

استفاده از سه لغت نامه معتبر به محقق امکان می دهد که به مفاهیم کاربردی در حوزه ی فقه و اصول دست یابد و پژوهش خویش را به گونه ای شایسته سامان بخشد.

کاربر می تواند به جستجو در متن و عناوین ابواب کتب بپردازد و با ترکیب ریشه ها، کلید واژه و نمایه ها حوزه تحقیق خود را در حوزه ی موضوعات حدیثی برنامه گسترش دهد.

ارجاع اصطلاحات هم عرض در نظام مترادفات، تفکیک اصطلاحات چند معنایی در نظام مشترکات، ارائه ی فهرست مفاهیم وابسته در نظام مرتبطات و نیز دستیابی به دو محیط مستقل کاربری، از امکانات مفیدی است که در این برنامه ارائه شده است.

امکانات برنامه

قابلیت های اصلی این برنامه در دو معجم لفظی و موضوعی ارائه شده است:

الف) معجم موضوعی

معجم موضوعی دارای امکانات فراوانی است که به این شرح است:

1. کلید واژه

بخش کلید واژه، شامل دو قسمت: کلید واژه و ریشه است . در قسمت "کلید واژه"، فهرست کلیدواژه ها شامل کلید واژه های اصلی، مترادفات و الفاظ مشترک فعال است و از چهار طریق ترتیب الفبایی، تعداد نمایه، تعداد موضوعات و مراحلِ وصول از کلید واژه به موضوع قابل تنظیم است.

قابلیت مرتبط محض، از دیگر امکانات این قسمت است که به وسیله ی آن، مجموع مرتبطات یک واژه به فهرست کلید واژه های اصلی اضافه می شود. ضمن این که از طریق گزینه ی پنجره ی مرتبطات می توان کلید واژه های اصلی مرتبط با کلید واژه ی جاری را در پنجره های جداگانه مشاهده کرد.

یکی از راه های گسترده کردن محدوده ی پاسخ ها به هنگام تحقیق، جست وجو از طریق کلیدواژه های هم خانواده است. با استفاده از امکانات موجود در قسمت "ریشه" می توان به تمامی کلید واژه های مشتق دسترسی پیدا کرد و جواب های مربوط به آن را مشاهده کرد. به منظور بالا بردن سرعت قابلیت ترکیب بین ریشه ها، کلید واژه های اعلام، اشخاص و کتب نیز به فهرست ریشه ها افزوده شده اند.

2. نمایه

یکی دیگر از بخش های معجم موضوعی "نمایه" است که دارای دو قسم اصلی با کارایی های متفاوت است. در قسمت "نمایه"، فهرستی از نمایه ها به ترتیب الفبایی ارائه شده است و به وسیله ی برگه ی"فهرست منتخب" می توان فهرستی از نمایه های دلخواه را فراهم ساخت و تحقیقات خود را در مورد آن ها سامان بخشید.

اما در قسمت "کلمات نمایه"، فهرستی از کلمات تشکیل دهنده ی نمایه ها مشاهده می شود که به ترتیب حروف الفبا چیده شده اند و می توان آنها را بر مبنای تعداد نمایه ها مرتب کرد و با انتخاب هر نمایه، به نمایه یا نمایه های مرتبط با آن ینز دست یافت.

3. موضوع

در این بخش نیز دو قسمت اصلی وجود دارد: در قسمت " موضوع "، موضوعات کتاب برنامه بر مبنای نام آنها به ترتیب حروف الفبای عربی و یا براساس تعداد فیش های هر موضوع فهرست شده اند.

برگه ی "فهرست منتخب"  نیز امکان تهیه ی فهرستی از موضوعات با ویژگی های مورد نظر را در اختیار کاربر قرار می دهد، اما در قسمت " کلمات موضوع "، فهرستی از کلمات تشکیل دهنده ی موضوعات فیش ها قابل دستیابی است.

در حالت نخست، این فهرست به ترتیب حروف الفبا مرتب شده و در آن، امکان چینش کلمات براساس تعداد موضوع های هر کلمه وجود دارد.

4. نشانی

در صفحه ی نشانی فهرستی از فیش های تحقیقاتی به همراه شماره، عنوان، عناوین سرفصل و نشانی هر فیش قابل مشاهده است؛ افزون بر این فهرست نمایه ها و کلیدواژه های هر فیش به طور جداگانه در دسترس پژوهشگر قرار دارد.

قابلیت دیگری که در بخش نشانی ارائه شده، انتقال به "پژوهش" و دستیابی به متن مربوط به فیش جاری است. علاوه بر این می توان از امکاناتی چون پاسخ بعدی، پاسخ قبلی و نمایش کتاب انتخابی نیز بهره برد.

5. پژوهش

این بخش، جهت برای سامان دادن تحقیقات در قسمت های مختلف برنامه، در نظر گرفته شده است؛ از این رو، از جمله کاربردی ترین و مهم ترین قابلیت های برنامه است.

در دیگر بخش های اصلی، یعنی کلید واژه، نمایه، موضوع، نشانی، نمایش و جستجو گزینه های متعددی چون کلید واژه، نمایه، موضوع، نشانی و متن گنجانده شده که از طریق آنها می توان به بخش پژوهش منتقل شد و روند تحقیقات را در آنجا ادامه داد.

ب) معجم لفظی

امکانات معجم لفظی عبارت است از:

1. نمایش

فهرستی از عناوین و مطالب کتاب انتخابی به همراه متن مربوط به آن، در این بخش گنجانده شده است و کاربر می تواند از قابلیت گزینش جلد و صفحه ی کتاب از راه های مختلف بهره مند شود؛ به گونه ای که با انتخاب شماره جلد مورد نظر به صفحه نخست همان جلد از کتاب منتقل می شود و با درج صفحه ی موردنظر، همان صفحه از کتاب نمایش داده می شود.

از قابلیت های دیگر این بخش، تطبیق فهرست با متن انتخابی است که مشاهده ی عنوان باب و فصل و متن پژوهشی را امکان پذیر می سازد.

به منظور انجام پژوهش های تطبیقی و مقایسه مباحث مختلف با یک دیگر، امکان مطالعه ی همزبان دو بخش مختلف متن کتاب با استفاده از گزینه ی مقایسه در برنامه پیش بینی شده است که از جمله ویژگی های مهمّ بخش نمایش است.

2. جستجو

از ویژگی های کاربردی این بخش، جست و جو در متن و جست و جو در عناوین، فصل ها و ابواب کتاب جاری است؛ هنگامی که " جستجو در متن " فعال باشد، فهرست کلمات متن کتاب به صورت الفبایی در دسترس قرار می گیرد و می توان به کاوش در متن کتاب مورد نظر پرداخت و چنان چه " جستجو در فهرست " فعال باشد، عملیات جستجو تنها در عناوین کتاب انتخابی انجام می شود.

همچنین امکانات ویژه ای برای فهرست سازی و انجام عملیات گوناگون در فهرست های ایجاد شده، در برنامه تعبیه شده است. با استفاده از این قابلیت پیشرفته می توان فهرست های پویا و متنوعی از کلمات را به شکل های مختلف تهیه کرده، آنگاه آنها را در متن کتاب جست و جو کرد و یا با یک دیگر ترکیب ساخت و پژوهشهای نوینی را به انجام رساند.

3. فرهنگ لغات

در این برنامه، سه لغت نامه ی معتبر العین، لسان العرب و مجمع البحرین جهت فهم معانی لغات دشوار گنجانده شده است. " فرهنگ لغات " دارای دو قسمت " ریشه " و " مشتق " با کارایی های متفاوت است.

استفاده از 3 محیط مستقل کاربری و نیز بهره گیری از امکانات پژوهشی متنوعی چون علامت گذاری، حاشیه نویسی و دستیابی به گزینه پژوهش فعال، دیگر قابلیت های این نرم افزار است.

 

************************

 

جمعی از خواهران طلبه حوزه علمیه مشهد مقدس از مرکز تحقیقات بازدید کردند

 

  جمعی از خواهران طلبه حوزه علمیه مشهد مقدس با حضور در مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی از نزدیک با این مرکز و فعالیت های آن آشنا شدند.

به گزارش نورسافت، مدیر بخش ارتباطات و تبلیغات مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در این دیدار ضمن معرفی مرکز تحقیقات، درباره برخی از تولیدات این مرکز بویژه لوح فشرده دانشنامه نبوی توضیحاتی ارائه کرد.

غلامرضا رحمانی افزود: لوح فشرده دانشنامه نبوی حاوی متن کامل بیش از 240 عنوان کتاب فارسی و عربی در 894 جلد با موضوع پیامبر اکرم(ص) و برخورداری از دامنه های متنوع به همت محققان مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی تولید شد.

رحمانی هدف از تولید این نرم افزار را گردآوری تمام مطالبی که یک محقق برای انجام پروژه تحقیقی با محوریت پیامبر اعظم(ص) نیاز دارد عنوان کرد و گفت: تولید این نرم افزار حاصل تلاش دو ساله محققان و پژوهشگران مرکز تحقیقات است.

وی با اشاره به ویژگیهای این نرم افزار اسلامی ادامه داد: ارائه واژه نامه مرتبط با پیامبر اکرم(ص) و مباحث جانبی، امکان دسته بندی و جمع آوری اطلاعات به صورت نمودار درختی، ده عنوان لغت نامه در 62جلد با قابلیت جستجو از جمله ویژگیهای این نرم افزار است.

رحمانی افزود: ارائه آیات و کلمات قرآنی مربوط به پیامبر اعظم(ص) همراه با اتصال به تفسیر و شان نزول آنها، نمایش شجره نامه انساب رسول اکرم(ص) و ذریه آن حضرت، متن زیارات و ادعیه مربوط به حضرت و قابلیت ترجمه و پخش صوت و همچنین نمایش و قرائت بیش از 4000 بیت از سروده های شاعران به زبان فارسی و عربی از دیگر ویژگیهای این نرم افزار می باشد.

مدیر بخش ارتباطات و تبلیغات مرکز تحقیقات در بخش دیگری از سخنانش به ارائه توضیحات بیشتری از محتوای نرم افزار دانشنامه نبوی پرداخت و گفت: تنها در بخش کتابخانه تخصصی پیامبر(ص) 246عنوان کتاب در 894 جلد از منابع معتبر به زبان فارسی و عربی گنجانده شده است.

وی افزود: ارائه بیش از 6800کلید واژه، 4100 نمایه و 36هزار موضوع استخراج شده از سخنان حضرت رسول(ص) برگرفته از کتاب بحارالانوار و نمایش 82تصویر و 108 نقشه در بخش نگارخانه از دیگر محتویات این دانشنامه به شمار می رود.

مدیر بخش ارتباطات و تبلیغات مرکز تحقیقات ادامه داد: متن زیارات و ادعیه نبوی به همراه ترجمه و صوت، کتاب شناسی حدود چهار هزار و400 عنوان کتاب، مقاله، دائرة المعارف، مجموعه مقالات و پایان نامه های مرتبط به پیامبر(ص) به همراه تصویر روی جلد آنها در این نرم افزار اسلامی در اختیار کاربران قرار گرفته است.

وی پژوهش در متون از طریق فهرست کلمات، جستجوی ترکیبی و فهرست سازی را از قابلیت های این نرم افزار دانست و اظهار داشت: تدوین درختواره با بیش از 15هزار مدخل و 35هزار فیش از 19 عنوان کتاب در53جلد درباره زندگی و سیره فردی و اجتماعی حضرت از قابلیت های این نرم افزار می باشد.

وی بیان داشت: گاه شمار تاریخ زندگانی پیامبر و نمایش رخدادها در بستر زمان با امکان اتصال به متون برنامه، ارتباط واژگان متن با لغت نامه های برنامه و ارائه اطلاعاتی درباره نسخه شناسی، کتاب و مؤلف با قابلیت انتقال متن و چاپ از دیگر قابلیت های دانشنامه است.

رحمانی، به قابلیت های پژوهشی این نرم افزار اشاره کرد و افزود: نمایه زنی، حاشیه نویسی، علامت گذاری و رنگی کردن، یادداشت برداری و ذخیره متون با فرمتRtf ، Unicode و یا Ansi و ارسال متن یادداشت شده از طریق پست الکترونیکی از جمله توانایی های پژوهشی این نرم افزار می باشد.

وی ادامه داد: جستجو، جایگزینی، درج ساعت، تاریخ، تصویر، مقایسه دو یا چند سند، تغییر سبک نمایش، بزرگنمایی متن، تغییر رابط کاربری به سه زبان؛ فارسی، عربی و انگلیسی از دیگر قابلیت های این لوح فشرده است.

وی گفت: نزدیک شدن برنامه به استانداردها و ویژگی های ویندوز به منظور تسهیل استفاده کاربر از برنامه و انتقال مستقیم متن و فهرست انتخابی از برنامه به محیط MS-Word و برعکس از دیگر قابلیت های منحصر به فرد نرم افزار دانشنامه نبوی می باشد.

لازم به ذکر است، نرم افزار چند رسانه ای دانش نامه نبوی در دومین جشنواره و نمایشگاه ملی رسانه های دیجیتال در دو بخش "تولیدات چند رسانه ای" و "انتخاب بهترین بهترین ها" بعنوان اثر برتر برگزیده شد.

 

************************

 

در آستانه ولادت امام رضا(ع):

دانشنامه اینترنتی این امام همام برروی پایگاه حوزه نت قرار گرفت

 

  در آستانه سالروز ولادت هشتمین اختر تابناک سپهر امامت و ولایت دانشنامه ثامن الحجج امام علی بن موسی الرضا(ع) به همت محققان و پژوهشگران مرکز تحقیقات بر روی پایگاه اینترنتی حوزه قرار گرفت.

 

مجری طرح دانشنامه امام رضا (ع) در گفت و گو با نورسافت، هدف از تولید این دانشنامه را عرضه قطره ای از دریای عشق و ارادت قلبی مسلمانان به ویژه ایرانیان به این امام همام و همچنین کمک به امر پژوهش و تحقیق محققان و پژوهشگران حوزه و دانشگاه عنوان کرد.

حجت الاسلام اکبر امیری افزود: این دانشنامه غنی با برخورداری از 380 مطلب شامل؛ مقاله، گزیده کتاب، پرسش و پاسخ، چکیده پایان نامه، مجلات و مقالات در قالب 15 نمایه اصلی و 13 نمایه فرعی جهت استفاده کاربران ارائه شده است.

وی ادامه داد: معرفی نور، فضائل و کرامات حضرت، زندگانی و دوره امامت امام، شهادت امام، آموزه ها و آثار امام، سیره امام، شاگردان امام و برکات حضور امام رضا(ع) در ایران از نمایه های اصلی این دانشنامه است.

امیری زیارت امام، امام و پرسش ها را نیز از جمله نمایه های اصلی این دانشنامه عنوان کرد و اظهار داشت:  تاریخچه اماکن مربوط به امام، امام در آینه ی هنر و ادب، کتاب و کتاب شناسی حضرت همچنین امام رضا(ع) در رسانه و اینترنت از دیگر نمایه های اصلی دانشنامه امام رضا(ع) به شمار می رود.

حجت الاسلام و المسلمین امیری به نمایه های فرعی این دانشنامه اشاره کرد و گفت: علمای مدفون در جوار حرم رضوی، حضور امام زادگان در ایران، گسترش تشیع در ایران، تاسیس حوزه علمیه خراسان، علمای خراسان، فرزندان امام، سادات رضوی، ولایتعهدی، امام و خلافت از جمله نمایه های فرعی این دانشنامه می باشند.

علاقمندان می توانند جهت استفاده از این دانشنامه به آدرس اینترنتی ذیل مراجعه نمایند:

http://www.hawzah.net/Hawzah/Subjects/Subjects.aspx?LanguageID=1&id=4928

 

************************

 

 

 

[ شنبه نهم آبان ۱۳۸۸ ] [ 20:31 ] [ zohreh jafari ]
برگرفته از:http://www.sanru.ac.ir/botany/botany%20lab.htm

]-->رنگ آميزي بافتهاي گياهي

1 _ جهت بي رنگ كردن بافت، برشهاي تهيه شده را در آب ژاول20%   به مدت 15 الي 20 دقيقه بسته به نوع بافت از لحاظ نرم بودن آن و يا خشبي بودنش قرار مي دهيم تا اينكه آماده مراحل بعدي رنگ آميزي شود.

2 _  سپس برشها را با آب مقطر شستشو داده كه مي توانيد به دو شيوه عمل نمائيد،  يا بافتها را بوسيله قلم مو كوچك از شيشه ساعتي محتوي آب ژاول به شيشه ساعتي ديگر كه محتوي آب مقطر است انتفال دهيد و يا اينكه با يك عدد قطره چكان آب ژاول را از شيشه ساعتي مذكور تخليه كنيد. در اين مرحله ترجيحاً عمل شستشو را دوبار انجام دهيد. چرا كه در صورت باقي ماندن آب ژاول در بافت گياهي، ماندگاري آن كم خواهد شد.

3 _ در اين مرحله بافتهاي گياهي را در اسيد استيك 10% به مدت 2 دقيقه به منظور تركيب با آب ژاول باقي مانده در بافت گياهي قرار مي دهيم. قابل توجه است كه اگر بافت به مدت طولاني در اسيد استيك بماند متلاشي مي گردد.

4 _ حال بافت گياهي آماده رنگ آميزي شده است و تك تك بافتها را به مدت 5 الي 10 در ثانيه در متيلن آبي قرار مي دهيم. در اين مرحله تك تك بافتها را بر روي قلم مو كوچك قرار داده و سپس به آرامي قلم مو حامل بافت را به درون محلول متيلن آبي (5 تا10 ثانيه) فرو مي بريم و سريعاً بافت را به شيشه ساعتي محتوي آب مقطر منتقل مي كنيم.

5 _ در اين مرحله بافتها را در آب مقطر شستشو مي دهيم.

6 _ كليه بافتها را در الكل اتانول 70 % به مدت 3 الي 5 دقيقه  قرار داده تا رنگ اضافي متيلن آبي شسته شود و تنها بافتهاي چوبي و ليگنيني رنگ آبي را حفظ كنند.

7 _  در اين مرحله شستشو را به خوبي انجام مي دهيم.

8 _ سپس كليه بافتها را داخل محلول كارمن جهت رنگ آميزي بافتهاي زنده و عموماً سلولزي به مدت10 الي 15 دقيقه قرار مي دهيم.

9 _ در انتها بافتها را با آب مقطر فراوان شستشو مي دهيم.

10_ حال نمونه آماده مشاهده و بررسي است كه با قرار دادن يك قطره آب مقطر بر روي لام و سپس چند تا از برشهاي تهيه شده را با قلم مو برروي آن قرار داده و يك لامل به طور مورب روي لام مي اندازيم تا حباب هواي كمتري بگيرد، سپس بافت را زير ميكروسكوپ نوري مطالعه مي كنيم .

11 _ در صورت نياز به نگهداري اين نمونه به جاي يك قطره آب مقطر از گليسيرين استفاده مي كنيم. دور آنرا با لاك ناخن جهت عدم نفوذ گرد و خاك و مواد ديگر مي پوشانيم. اصولاً براي ماندگاري بيشتر از يك قطره چسب كانادابالزام استفاده مي شود ولي بعلت گران بودنش از آن صرف نظر كرده ايم.

12 _ در انتها پس از آنكه نمونه ميكروسكوپي كاملاً خشك گرديد آنرا داخل جعبه لام نگهداري مي نمائيم .

 

طرز تهيه آب ژاول

در آزمايشگاه جهت بيرنگ كردن بافتهاي گياهي و يا جانوري از آب ژاول استفاده ميشود . اما ميتوانيد از آب ژاول تجاري ( وايتكس ) كه به نسبت يك به پنج رقيق شده است، استفاده كنيد . براي تهيه آب ژاول به شيوه زير عمل ميكنيم :

40 گــرم كلروردشو (Ca(Clo)2 + Cacl2 ) و 20 گرم كربنــات سديم در يك ليتــر آب مقطر كه به مدت 10 دقيقه در دماي 50 الي 60 درجه سانتيگراد حرارت داده ميشود . سپس محلول بدست آمده را صاف ميكنيم.

 

H2O + Ca(Clo)2 + Cacl2 + 2Na2Co3              2Naclo + 2Nacl + 2Caco3

    آب ژاول

 

طرز تهيه محلول لوگل يا يد يدوره

5/0 گرم يد فلزي با 1 گرم يدور پتاسيم در 100 سي سي آب مقطر ، محلول لوگل بدست مي آيد . كه يكي از معرفهاي رنگي دانه نشاسته است و آنرا به رنگ آبي تا بنفش در مي آورد.

 

I2 + IK + H2O                  محلول لوگل

طرز تهيه محلول كارمن زاجي  

1 گرم پودر كارمن با 5 گرم زاج سفيد ( KAL(SO4)2.12H2O ) در 100 سي سي آب مقطر كه به مدت 30 دقيقه مي جوشانيم حاصل ميشود سپس بعد از 24 ساعت محلول حاصل را صاف كرده و به آن 5/0 گرم اسيد فنيك جهت جلوگيري از كپك زدن اضافه ميكنيم .

 

طرز تهيه محلول متيلن آبي

1 گرم پودر وردومتيل را در 1 ليتر آب مقطر حل مينمائيم

[ شنبه نهم آبان ۱۳۸۸ ] [ 20:25 ] [ zohreh jafari ]
[ شنبه نهم آبان ۱۳۸۸ ] [ 20:19 ] [ zohreh jafari ]
» بابونه Matricaria chamomilla   مقاله شماره:  3236
بابونه Matricaria chamomilla
بابونه Matricaria chamomilla

 

بابونه Matricaria chamomilla

خانواده Asteraceae

بابونه با نام علمی(L) Matricaria chamomillal گیاهی از تیره ی کاسنی و تیره ی فرعی رادیه (Radiae) است. ارتفاع این گیاه بین 30 تا 70 cm متغیر است گل ها از دو نوع گلچه ی زبانه ای و لوله ای تشکیل شده اند و در انتهای ساقه مشاهده می شوند. گلچه های زبانه ای به رنگ سفید و تعداد آن ها متفاوت و بین 12 تا 18 عدد در هر گل است و این گلچه ها از نظر جنسی ماده هستند. گلچه های لوله ای نیز به رنگ زرد دیده می شوند این گلچه ها از نظر جنسی نر ماده (دو جنسی) بوده که پس از باز شدن استوانه ای شکل می شوند. این گل ها در مخروط نهنج واقع شده اند. ماده ی موثر بابونه اسانس می باشد که در قسمت پایین گلچه ها ساخته و ذخیره می شود. یکی از مشخصات اصلی گل های بابونه ی آلمانی که آن را از سایر جنس های با گل های مشابه متمایز می کند. وجود فضای خالی در بین گل است. به طوری که اگر گل ها به صورت طولی برش داده شوند فضایی خالی در بین آن ها دیده می شود. در حالی که این فضا هر گل های سایر جنس ها دیده نمی شود. گل های بابونه پس از باز شدن و نمو، گل ها به صورت مخروطی مشاهده خواهند شد. مراحل نموی گل های بابونه به طور کلی به سه مرحله تقسیم می شود:

الف) مراحل آغاز باز شدن گل ها (گلچه های لوله ای هنوز بسته هستند)

ب) مرحله ای که بیش از 13 و کمتر از 34 گلچه های لوله ای باز شده اند

ج) مرحله ای که گلها شروع به پیر شدن می کنند و بیش از 34 گلچه ی لوله ای باز هستند.

میوه فندقه به طول 1 تا 5/1 میلی متر و به رنگ خاکستری سفید و یا زرد روشن می باشند. میوه از دو قسمت تشکیل شده است، یک قسمت شامل بذر بوده که 20 تا 25 درصد میوه را تشکیل می دهد، قسمت باقیمانده نیز همان گلچه های لوله ای خشک شده هستند. وزن هزار دانه ی بابونه 02/0 تا 03/0 گرم است . کیسه های حاوی اسانس به طور مستقیم در ته یک سوم از گل های لوله ای به شکل دانه ی تسبیح قرار گرفته اند. مقداری قابل توجهی اسانس در مایع بین سلولی دستجات آوندی وجود دارد. برگ های بابونه سبز بریده شده و بسیاری شبیه برگ شوید دو برگچه ای مرکب می باشند همچنین برگ های صاف و فاقد کرک بوده و به صورت متناوب نسبت به یکدیگر قرار دارند. برگ های این گیاه نوک تیز و در حاشیه مضرص بوده و ریشک دارند. ریشک ها فیبری می باشند ساقه ها افراشته یا خوابیده بوده و دارای انشعاباتی دیهیم مانند می باشندو بسته به خصوصیات گیاهشناسی و محل رویش 50تا 80cm ارتفاع دارند. ساقه های فرعی تا حدی قائم و عمودی، گرد و میان تهی می باشند. بوی بابونه آلمانی شبیه Anthemis nobilis می باشد اما شدت بو کمتر است و وجه تمایز بابونه ی آلمانی با com chamomile این است که corn chamomile فاقد بو می باشد. ریشه ی بابونه، مخروطی شکلبه هم چسبیده می باشد که وقتی انشعابات آن مسن می شوند به اعماق زیاد نفوذ نمی کنند. بابونه دارای واریته های دیپلوئید 8= n2و تتراپلوئید 36=n2 است. واریته های دیپلوئید دارای دوره ی رشد کوتاه تر و ارتفاع بوته ی کمتری نسبت به واریته های تتراپلوئید هستند.

منشأ و دامنه ی انتشار:

منشأ اصلی این گیاه نواحی مختلف منطقه ی مدیترانه بوده است ولی امروزه پراکندگی وسیعی در اروپا، آسیای غربی، آفریقای شمالی و آمریکای شمالی پیدا نموده است. منشأ آن آسیای صغیر گزارش شده است. در ایران در بعضی از نواحی شمالی و همچنین در شوشتر می روید.

محل مناسب رویش:

نوع خودروی آن در کنار راهها، خرابه ها، مزارع دروشده و زمین های بایر. حصارها، جاده ها و مزارع آفتابگیر می روید. همچنین در مزارع غلات به فراوانی یافت می شود. به خاطر همین شباهت زیادی به (Anthemis aruensis) corn chamomile دارد و اغلب تشخیص این دو مشکل می باشد غنی ترین و فشرده ترین جامعه از بابونه در خاک های لومی و نمیک سدیمی شرق رودخانه ی Theiss در پوگسلاوی یافت شده است.[ شنبه نهم آبان ۱۳۸۸ ] [ 15:37 ] [ zohreh jafari ]
نقل از روزنامه ایران:

 

نگران يزنان از 5 بيماري

تصور كنيد كه زندگي بدون بيماري و سرشار از سلامتي

چقدر زيباست. فكر كردن درباره بيماري ها، حتي بدون ابتلا

به بيماري خاصي، فرد را گرفتار نگراني و اضطراب مي كند.

محققان مختلف در سراسر دنيا براي شناخت بيماري ها، عوامل

خطر زا براي ابتلا به آنها و پيدا كردن راه هاي درمان سخت در

تلاش هستند.

از بيماري هاي قلبي تا سرطان سينه و حتي افسردگي جزو

نگراني هاي مهم بانوان براي سلامتي خودشان است. اين پنج

نگراني عبارت است از: بيماري قلبي، سرطان سينه، پوكي

استخوان، افسردگي و بيماري هاي خود ايمني.

بيماري هاي قلبي

بيماري هاي قلبي مهمترين عامل مرگ در هر دو جنس

زن و مرد است. بر اساس گزارش مركز كنترل و پيشگيري از

بيماري هاي امريكا، اين بيماري ها، عامل حدود 29 درصد

مرگ هاي بانوان است. علاوه بر مرگ زودرس، مهمترين عوارض

بيماري هاي قلبي ، ايجاد معلوليت و ناتواني در بيشتر مبتلايان

است. چون بيماري قلبي روي توانايي هاي بدني مبتلايان

تأثيرات مخرب مي گذارد، بسياري از زنان بعد از ابتلا به اين

بيماري با اختلالات تنفسي، مشكل در قدم زدن، بالا رفتن از

پله ها و موارد ديگر درگير شده و به زندگي سخت خود ادامه

مي دهند. اگرچه ميزان مرگ و مير ناشي از بيماري هاي قلبي

در مردان بيش از زنان است، اما بسياري از زنان تمايل دارند كه

بيماري قلبي خود را بروز نداده و معاينه نشوند و لذا هنگامي

متوجه بيماري خود مي شوند كه ممكن است خيلي دير شده

باشد. درد سينه، علامت آشكار بيماري قلبي است، اما خيلي

ها ممكن است فقط نشانه هايي مانند درد شانه، درد مختصر در

قسمت فك، تهوع، استفراغ و تنگي نفس را احساس كنند.

سرطان سينه

سرطان سينه شايع ترين سرطان بين زنان و بعد از سرطان

ريه، مهمترين عامل مرگ زنان است. متخصصان مي گويند كه

گاهي ترس از سرطان سينه، بيش از حد و اغراق آميز بوده و

موجب مي شود كه زنان براي معاينه و بررسي بيشتر به پزشك

مراجعه نكرده، يا تصميم عجولانه براي جراحي و برداشت سينه

بگيرند، در صورتي كه ممكن است نيازي به اين كار نباشد.

بالا رفتن سن، مسائل ژنتيكي )تقريباً 5درصد تا 10 درصد

موارد سرطان سينه به جه شهاي ژني مرتبط است(، سابقه

خانوادگي ، نژاد سابقه نمونه برداري غير طبيعي سينه در

گذشته، سابقه پرتو تابي سينه در گذشته، سابقه عادت ماهيانه

زود هنگام يا يائسگي بعد از 55 سالگي، نداشتن فرزند، مصرف

برخي داروها، نوشيدن الكل، تغذيه ناكافي و چاقي از عوامل

خطرزا براي ابتلا به سرطان سينه است.

پزشكان، كنترل وزن، ورزش، حذف دخانيات و مشورت با

پزشك درباره احتمال خطر ابتلا به بيماري و معاينه به موقع را

به منظور پيشگيري توصيه مي كنند.

پوكي استخوان

پوكي استخوان، كمر درد و شكنندگي استخوان ها مشكلاتي

است كه زنان مسن درباره آنها نگراني دارند. اين مشكل به

مقدار زياد قابل پيشگيري است. نحوه زندگي و تغذيه بانوان در

دوران كودكي، بلوغ و سنين ابتدايي بزرگسالي نقش مهمي در

پيشگيري از ابتلا به بيماري دارد، بيشتر توده استخواني بدن

تا 30 سالگي شكل م يگيرد و پس از آن تشكيل استخوان ها

متوقف شده و تمركز روي حفظ و نگهداري معطوف مي شود.

البته هرگز براي داشتن استخوان هاي قوي و پيشگيري از

شكستگي دير نيست. بدن هر كاري را كه بتواند براي بازسازي

استخوان هاي صدمه ديده انجام مي دهد، اما شما بايد

ابزارهاي آن را فراهم كنيد. مصرف كلسيم به ميزان كافي و

ورزش و فعاليت هاي بدني مرتب و منظم از ابزارهاي اين كار

هستند.

افسردگي

به نظر مي رسد افسردگي، زنان را بيشتر از مردان تحت

تأثير قرار مي دهد. گزارش هاي مختلف حاكي از آن است

كه در مقايسه با 6 ميليون مرد، سالانه حدود 12 ميليون زن

به افسردگي مبتلا مي شوند. در طول زندگي، زنان بيشتر به

ارتباط با ديگران، توجه و حمايت نياز دارند و اگر اينها فراهم

نباشد شخص به سوي افسردگي پيش خواهد رفت. گاهي

تغييرات هورموني، به ويژه بعد از حاملگي و زايمان و در دوران

يائسگي مي تواند آغازي براي افسردگي باشد.

]علي اصغر صفري فرد*[

بيماري هاي خود ايمني

بيماري هاي خود ايمني يك گروه از اختلالات هستند

كه در آنها سيستم ايمني بدن عليه خود فعال شده و بافت ها

را تخريب كرده يا در عملكرد آنها مشكل ايجاد مي كند. در

اين گروه از بيماري ها بيش از 80 بيماري مزمن جدي مانند

لوپوس، مولتيپل اسكلروزيس ) MS ( و ديابت تيپ يك

وجود دارد. بر اساس گزارش هاي علمي، حدود 75 درصد

از بيماري هاي خود ايمني در زنان رخ مي دهد. بيشتر اين

بيماري ها، جز ديابت، شايع نيستند.عوامل ايجاد كننده

بيماري هاي خود ايمني به خوبي شناخته نشده اند، اما

مسائل مرتبط با ژنتيك، عوامل هورموني و تأثيرات محيطي

ممكن است دخيل باشند.

از آن جايي كه بيماري هاي خود ايمني كاملاً شناخته

شده نيستند، اشاره به عوامل خطرزاي ابتلا هم سخت و

دشوار است. علائم مي توانند غير اختصاصي بوده و تشخيص

دقيق را مشكل كنند. به هر حال اگر در خود يا بستگان خود،

نشانه اي غير عادي را مشاهده مي كنيد، خيلي مهم است كه

نزد پزشك برويد.

يكتا فراهاني

*كارشناس ارشد خو نشناسي و__

 

[ شنبه نهم آبان ۱۳۸۸ ] [ 14:22 ] [ zohreh jafari ]

چ 􀀯 اي از زما نه 􀀯 اي قدي 􀀯 م تاكن 􀀯 ون يكي از

بيشترين نوشيدن يهاي مورداستفاده بسياري

از مردم بوده اس 􀀯ت. تحقيقات نش 􀀯 ان م يدهد

كه نوش 􀀯 يدن چ 􀀯 اي ب 􀀯 راي مقابله با بس 􀀯 ياري از

بيمار يه 􀀯 ا از مب 􀀯 ارزه ب 􀀯 ا بيمار يه 􀀯 اي قلبي

گرفت 􀀯 ه تا جلوگيري از خرابي دن 􀀯 دان ها- مؤثر

اس 􀀯ت.فوايد خ 􀀯 وردن چ 􀀯 اي ش 􀀯 امل: افزاي 􀀯ش

سيس 􀀯 تم ايمني بدن، كاهش ميزان كلسترول

ب 􀀯 د ) LDL (، افزاي 􀀯ش ميزان كلس 􀀯 ترول خوب

HDL( (، كاه 􀀯ش فش 􀀯 ارخون، كاه 􀀯ش ب 􀀯 روز

بيمار يهاي قلبي و سكته، افزايش طول عمر،

كاهش خطر ابتلا به س 􀀯 رطان و كمك به هضم

غذا اس 􀀯ت.چاي نوشيدني موردعلاقه بسياري

از افراد اس 􀀯ت و اكنون تحقيقات نشان م يدهد

كه خواصي بيش از يك نوشيدني دارد.

چاي م يتواند خطر م 􀀯 رگ را بعد از حملات

قلب 􀀯ي كاه 􀀯ش ده 􀀯 د. تحقيقات 􀀯ي از دانش 􀀯 گاه

بوس 􀀯 تون حاك 􀀯ي از آن اس 􀀯ت كه نوش 􀀯 يدن دو

فنجان چ 􀀯 اي در روز م يتواند خط 􀀯 ر مرگ را در

اف 􀀯 رادي ك 􀀯 ه به حم 􀀯الت قلبي مبتلا ش 􀀯 د هاند،

كاهش دهد.

محققان گمان م يكنند كه خواص موجود

در چاي سياه و سبز م يتواند موجب محافظت

و حمايت بيشتر بيماران قلبي شود.

حتي اگر تأثي 􀀯 ر واقعي چاي كمت 􀀯 ر از نتايج

حاصل از اين تحقيقات باش 􀀯 د، اما م يتواند در

مي 􀀯 زان بقا و جان س 􀀯 الم به در ب 􀀯 ردن از حملات

قلبي بسيار مؤثر باشد.

همچني 􀀯ن چ 􀀯 اي س 􀀯 اده س 􀀯 ياه خ 􀀯 واص

سلامت يبخشي بر عروق كرونري و شريا نهاي

اصل 􀀯ي قل 􀀯ب دارد و م يتوان 􀀯 د مان 􀀯 ع ابت 􀀯ال ب 􀀯 ه

بيمار يهاي قلبي و سرطان شود، با اين حال،

مطالعات تاكنون نتوانس 􀀯 ت هاند نشان دهند كه

چاي دقيقاً در بدن چه كاري انجام م يدهد.

كاهش وزن با مصرف چاي

براس 􀀯 اس تحقيقات جديد چاي سبز علاوه

بر اين كه خاصيت ضدس 􀀯 رطاني دارد، به علت

داش 􀀯 تن مي 􀀯 زان زي 􀀯 اد آنت 􀀯ي اكس 􀀯 يدان موجب

كاهش وزن هم م يشود.

يك مطالعه جديد نش 􀀯 ان م يدهد كه چاي

س 􀀯 بز موج 􀀯ب س 􀀯 وخت و س 􀀯 از بيش 􀀯 تر چرب يها

م يش 􀀯 ود و ب 􀀯 ه همين عل 􀀯ت، كاه 􀀯ش وزن را به

دنبال خواهد داش 􀀯ت.يكي ديگ 􀀯 ر از توجيهات

ب 􀀯 راي خاصي 􀀯ت خنث يكنندگ 􀀯ي س 􀀯 كته در

چ 􀀯 اي ممكن اس 􀀯ت تجمع مقادير ف 􀀯 راوان مواد

ضداكس 􀀯 يدان در آن باشد كه س 􀀯 رخر گها را از

آسي بديدگي محافظت م يكند.

قهوه؛ نوشيدني مطبوع و دلچسب

محقق 􀀯 ان م يگويند: نخس 􀀯 تين منب 􀀯 ع رژيم

سرش 􀀯 ار از آنت 􀀯ي اكس 􀀯 يدن قه 􀀯 وه و دومين آن

چاي سياه است. آنتي اكسيدا نها موادغذايي

در غذاهاي مصرفي ما هستند كه م يتوانند به

آرامي از اكس 􀀯 يده ش 􀀯 دن و تخريب س 􀀯 لو لهاي

بدن جلوگيري كنند.هنگامي كه سلو لهاي ما

از اكسيژن استفاده م يكنند، به شكل طبيعي

راديكا لهاي آزاد به وجود م يآورند كه موجب

تخريب س 􀀯 لو لهاي ديگر م يش 􀀯 ود.انواع ميوه

و س 􀀯 بزيجات منابعي سرش 􀀯 ار از آنت ياكسيدان

هستند اما مطالعات نشان م يدهد كه قهوه هم

يكي از منابع اصلي سرشار از آنت ياكسيدا ن در

رژي 􀀯 م غذاي 􀀯ي امريكاي يه 􀀯 ا اس 􀀯ت.هر دو ن 􀀯 وع

قهو ههاي كافئي ندار ي 􀀯 ا بدون كافئين منابعي

غني از آنت ياكسيدا نها هستند.

فوايد قهوه

در اينك 􀀯 ه مصرف قهوه براي س 􀀯المتي مفيد

اس 􀀯ت، ترديدي وجود ن 􀀯 دارد، اما ب 􀀯 ه اين معنا

نيس 􀀯ت كه ب 􀀯 راي همه اف 􀀯 راد نوش 􀀯 يدن قهوه به

ي 􀀯ك ان 􀀯 دازه مفيد اس 􀀯ت، زيرا در بعض 􀀯ي موارد

نوش 􀀯 يدن بيش از حد قهوه در افرادي كه مبتلا

به بيمار يهاي قلبي هس 􀀯 تند، مشكلاتي را به

وجود خواهد آورد.

تحقيق 􀀯 ات مجل 􀀯 ه تغذي 􀀯 ه بالين 􀀯ي از س 􀀯 وي

محقق 􀀯 ان امريكاي 􀀯ي نش 􀀯 ان داده اس 􀀯ت ك 􀀯 ه

دي 􀀯 واره ر گه 􀀯 اي خون 􀀯ي اف 􀀯 رادي ك 􀀯 ه قه 􀀯 وه

م ينوش 􀀯 ند در مقايس 􀀯 ه ب 􀀯 ا كس 􀀯 اني ك 􀀯 ه از اين

ماده غذايي اس 􀀯 تفاده نم يكنند، از اس 􀀯 تحكام

بيش 􀀯 تري برخ 􀀯 وردار اس 􀀯ت، اما آنها ب 􀀯 ه افرادي

كه فش 􀀯 ارخون بالا يا س 􀀯 ابقه بيمار يهاي قلبي

دارند، پيشنهاد م يكنند كه بيش از سه فنجان

قه 􀀯 وه در روز ننوش 􀀯 ند. البته اگر ش 􀀯 ما مايليد از

موادغذايي سرش 􀀯 ار از آنتي اكسيدان استفاده

كنيد، بهتري 􀀯ن راه، مصرف انواع س 􀀯 بزيجات و

ميو ههاي رنگارنگ است.

با استفاده از اين روش شما نه فقط از منابع

سرشار از آنت ياكسيدان بهر همند خواهيد شد؛

بلك 􀀯 ه مي توانيد از ويتامين، موادمعدني و فيبر

بيشتري هم برخوردار شويد.

انواع ت 􀀯 وت، انگور و گوج هفرنگ 􀀯ي هم مواد

غذايي مغذي محس 􀀯 وب م يش 􀀯 ود. البته نتايج

تحقيقات علمي نشان م يدهدكه بهترين روش

ب 􀀯 راي بهر همند ش 􀀯 دن از فوايد نوش 􀀯 يدن قهوه،

مص 􀀯 رف هم 􀀯 راه با اعتدال آن اس 􀀯ت. نوش 􀀯 يدن

قهوه ب 􀀯 راي افرادي ك 􀀯 ه از بيم 􀀯 اري تنگ ينفس

ي 􀀯 ا بيمار يه 􀀯 اي مرب 􀀯 وط ب 􀀯 ه ري 􀀯 ه رن 􀀯 ج م يبرند

م 􀀯ي تواندبه كاهش ي 􀀯 ا تعديل ش 􀀯 دت بيماري

آنهاكم 􀀯ك كن 􀀯 د. افرادي ك 􀀯 ه ب 􀀯 ه بيمار يهاي

تنفس 􀀯ي مبتلا بود هاند، با اس 􀀯 تفاده روزانه س 􀀯 ه

فنج 􀀯 ان قه 􀀯 وه يا حتي بيش 􀀯 تر، ش 􀀯 دت بيماري

آنها كاهش ياتعديل يافته و بهبودي بيش 􀀯 تري

حاص 􀀯ل كرد هاند.قه 􀀯 وه همچني 􀀯ن م يتوان 􀀯 د

س 􀀯 رعت يادگي 􀀯 ري و فراگي 􀀯 ري اطلاع 􀀯 ات رات 􀀯 ا

10 درص 􀀯 د افزاي 􀀯ش ده 􀀯 د. احتم 􀀯 ال ابت 􀀯ال ب 􀀯 ه

خوا بآلودگي در اف 􀀯 رادي كه بعد از ناهار قهوه

م ينوش 􀀯 ند، بس 􀀯 يار كمت 􀀯 ر از افرادي اس 􀀯ت كه

قهوه مصرف نم 􀀯ي كنند.همچني 􀀯ن تحقيقات

نش 􀀯 ان مي دهدكه ميزان هوشياري افرادي كه

در نوب تهاي ش 􀀯 بانه مش 􀀯 غول به كار هس 􀀯 تند،

هنگامي كه يك فنجان قهوه م ينوش 􀀯 ند بسيار

بيش 􀀯 تر خواه 􀀯 د ش 􀀯 د و در واقع نوش 􀀯 يدن قهوه

هنگام روز يا شب هوشياري و شادابي بيشتري

براي انجام كارها خواهد داشت.

به علاوه صرف قهوه موجب ش 􀀯 ادابي بيشتر

و كاهش حالات افس 􀀯 ردگي ، رخوت و سستي

ش 􀀯 ده و همچني 􀀯ن درصد ميزان ابتلا به س 􀀯 نگ

كليه و س 􀀯 رطان روده را كاهش خواهد داد، اما

نكته قابل توج 􀀯 ه مصرف متعادل قهوه اس 􀀯ت،

زيرا خ 􀀯 وردن بيش از ح 􀀯 د آن در اف 􀀯 رادي كه از

بيمار يهاي 􀀯ي مانن 􀀯 د تپش قلب رن 􀀯 ج م يبرند،

مي تواند مضر باشد.

11

[ شنبه نهم آبان ۱۳۸۸ ] [ 14:19 ] [ zohreh jafari ]
به نظر شما روشهای متداول رنگامیزی بافتهای گیاهی چیست؟
[ جمعه هشتم آبان ۱۳۸۸ ] [ 9:53 ] [ zohreh jafari ]
سلام

 به اطلاع کلیه علاقمندان به کارگاه کلید شناسائی گیاهان می رسانم:

زمان کارگاه۱۸آذر ساعت۱۱-۱۴

[ جمعه هشتم آبان ۱۳۸۸ ] [ 9:6 ] [ zohreh jafari ]
به نظر شما منظور از واژهISI چیست؟

تا کنون چه مطالبی در رابطه باISI جستجو نموده اید؟

با ما در همایش۱۹ آ ذر در رابطه باISI همراه باشید

[ جمعه هشتم آبان ۱۳۸۸ ] [ 9:4 ] [ zohreh jafari ]

نقل ازسایت کارآفرینی در مهندسی کشاورزی

 راسته آلبومینال  به دو گروه تقسیم می‌شود که یکی از آنها گلهای منظم دارد بجز زیرین بودن تخمدان در دیگر اختصاصات مشابه لاله هستند و دیگری دارای گلهای نامنظم هستند. در این گروه معمولا از تعداد پرچمهای نافه کاسته شده و یا برخی از آنها به ناپرچمی مبدل می‌گردند و یا کاملا گلبرگ مانند هستند. این راسته دارای تیره‌های متعددی است. گیاه آناناس به تیره بروملیاسه از این راسته تعلق دارد.

تیره بروملیاسه

گیاهان این تیره غالبا علفی و بسیاری از آنها گیاهان سطح چسب و برخی نیز تقریبا درختچه مانند هستند. ساقه این گیاهان عموما بسیار کوتاه ، گاهی استولون‌دار ، دارای برگهای طوقه‌ای ، کم و بیش خطی و یا درفشی هستند. برگها واجد نیام ، وسیع ، گشوده ، محکم و در حاشیه دارای دندانه‌های منتهی به خار هستند. گل آذین‌ها به صورت سنبله دو ردیفی یا کپه‌ای ویا خوشه مرکب هستند و گاهی نیز گلها منفرد هستند.
گلپوش شامل کاسه و جام متمایز از هم است. این تیره دارای 60 جنس و حدود 2000 گونه است که همگی در آمریکای گرمسیری تا ارتفاع نزدیک به 4300 متر می‌رویند و فقط یک گونه آن در آفریقا می‌روید. از این تیره در رویشهای ایران هیچ نمونه‌ای وجود ندارد. از جنسهای معروف آن باید آناناس را نام برد که اخیرا در برخی نواحی گرم جنوبی به کشت آن مبادرت شده است

جنس آناناس

گونه معروف این جنس همان آناناس معمولی Ananas sativa است که در جزایر آنتیل و هاوایی به صورت وسیعی کشت می‌شود. از وسط طوقه برگهای قاعده‌ای آن که در سطح خاک قرار دارند، در سال سوم ساقه هوایی خارج می‌شود که در انتها حامل گل آذین سنبله‌ای است. گل آذین مزبور گوشت‌دار و دارای گلهای متعدد نازا ، بدون دمگل ، آبی رنگ و در انتها واجد تاجی از برگهای نسبتا کوچک بهم فشرده است.
از آنجا که گلها در گونه‌های پرورش یافته آناناس هیچگاه دانه ایجاد نمی‌کنند و به عبارت دیگر گلها در این گونه نازا هستند، لذا تکثیر گیاه بوسیله قلمه زدن برگهای رویشی تاج صورت می‌گیرد. میوه سته و عموما سترون است و همراه با برگکها و محور گوشتی گل آذین خورده می‌شود. بنابراین بخش خوراکی آناناس در واقع اجتماعی از میوه‌ها و اندامهای همراه آن است و نوعی میوه مرکب به شمار می‌آید.

تركيبات

آناناس سرشار از ويتأمين ها و مواد مغذى مثل كلسيم، پتاسيم، فيبر و ويتامين ث است علاوه بر اينها بسيار كم چربى و كم كلسترول است.
اين خواص را مى توانيد از مصرف كمپوت آناناس، ميوه تازه آن، ميوه يخ زده يا حتى آب آناناس به دست آوريد.

و دارای ویتامینهای A, B1,Cاست.

کربوهیدرات 13 گرم

پروتئین  4/0گرم

کلسیم  17میلی گرم

فسفر 11میلی گرم

آهن 5/0میلی گرم

ویتامین  A80واحد بین المللی

تیامین 09/0میلیگرم

ریبوفلاوین 02/0 میلی گرم

نیاسین یاویتامین PP  2/0 میلی گرم

اسید اسکوربیک 18 میلی گرم

خواص داروئي‌:

1) يكى از خواص مهم آناناس كمك به ساخت استخوان هاى سالم و استحكام استخوان ها است.

2) آناناس غنى از منيزيم ماده معدنى اى است كه وجودش براى ساخت استخوان ها و ارتباط بافت ها ضرورى است.

3) آناناس باعث رشد استخوان ها در بدن جوانان و استحكام استخوان ها در پسران مى شود.

4) بهبود سرماخوردگى و كاهش ميزان سرفه.

(«بروملين» موجود در آناناس باعث كاهش شديد سرفه يا توقف سرفه هاى شديد و كاهش ميزان لحاظ مى شود. پس هنگام سرماخوردگى خوردن آناناس را فراموش نكنيد.)

5) آب آناناس مدر است و ادرار را زیاد می کند.

6) در مورد عقب افتادن عادت ماهانه خانمها و منظم کردن آن نیز تأثیر فوق العاده ای دارد.

7) در هند و چین از میوه ی رسیده آن به عنوان خونساز و تصفیه کننده خون استفاده می شود و مدر است.

8) میوه ی نرسیده ی آن برای سقط جنین مؤثر است. و مسهل قوی می باشد(در شبه جزیره بالی از آن استفاده می کنند(

9) برگهای له شده ی آن را مخلوط با نمک برای مالش کمر و تسکین درد کمر بکار می برند(در فیلیپین(

كشت (پرورش) آناناس‌:

در حال حاضر کشت و کار آناناس در گلخانه های احداث شده در سطح کشور کم و بیش به چشم می خورد بطوریکه اخبار مربوط به کشت و کار آناناس از شبکه های مختلف تلویزیونی و رادیویی به سمع و نظر هموطنان گرامی می رسد. از آنجا که محصول آناناس جزء میوه های گرانقیمت محسوب می شود کشت و پرورش آن در گلخانه از ارزش اقتصادی خوبی برخوردار است مضافاً توجه به نکته نیز اهمیت دارد که کشت آناناس همرا با موز نیز به صورت مخلوط امکان پذیر است.که مزایای انجام چنین کشتی بیش از معایبی چون کاهش اندک قندها و اسیدهای موجود در میوه و یا استحکام بافت میوه است.اناناس گیاهی چند ساله و تک لپه است که از آمریکای جنوبی و هاوایی به سایر نقاط دنیا برده شده. آناناس میوه ای است گرمسیری از خانواده برومیلیاسه(Bromeliacea) که تا کنون 1800 گونه از آن در 46 جنس شناسایی شده است. گیاهان این خانواده دارای صفات مشترکی می باشند از جمله این خصوصیات می توان به تشکیل برگ بر روی ساقه ای کوتاه و فشرده (حالت روزت) اشاره کرد که وسط آنها حفره ای به وجود می آید که ساقه گل دهنده از میان آنها ظاهر می شود گلها بسیار زیبا و جذابند و درخشندگی آنها در کنار جذابیت برگها خود نمایی می کند  همه آنها ریشه گوشتی دارند ولی مقدار زیادی از آب مورد نیاز خود را از طریق آب جمع شده در حفره وسط برگها جذب می کنند که اهمیت وجودی ریشه ها را کم رنگ می کند بطوریکه می توان تا ریشه دار شدن اندامهای گیاه در زمان تکثیر آب مورد نیاز گیاه را از طریق حفره میانی برگها تامین کرد. این موضوع در نهالهای به وجود آمده از بذر نیز دیده می شود بطوریکه ریشه های اولیه عمر زیادی ندارند و از بین می روند و ریشه های ثانویه که قدرت انشعاب و نفوذ بهتری در خاک دارند جای آنها را می گیرند و رطوبت مورد نیاز از حفره میانی تامین می شود.آناناس در مقابل خشکی و گرما نیز مقاومت خوبی دارد و سرمای 0 تا 5 درجه سانتیگراد را نیز تحمل می کند اما میوه آن در صورت مواجهه با دمای کمتر از 1 درجه سانتیگراد سرمازده می شود و از نظر شکل تغییر می کند و ویتامین C و قند موجود در آن کاهش می یابد که سبب تغییر مزه در آن می گردد و اگر این سرما در زمستان تشکیل و ظهور گل باشد سبب کاهش کیفیت گل می شود.به لحاظ شکل ظاهری بوته آناناس دارای 70 تا 80 برگ است که بیشترین طول آنها معادل یک متر و عرض آنها 6 تا 7 سانتیمتر است. قسمت فوقانی برگها قرمز ابلق و زیر آنها خاکستری نقره ای است در بعضی ارقام کناره و زیر برگ دندانه دار است حالت قرار گرفتن برگها مارپیچی است بطوریکه برگ اول و سوم بر روی یکدیگر قرار می گیرند(در کشور فیلیپین از فیبر موجود در برگ آناناس نوعی پارچه تهیه می کنند) حداکثر ارتفاع بوته یک متر که با گذشت زمان بوته پهن می شود و تا 5/1 متر مربع فضا را اشغال می کند که می تواند ناشی از تولید پاجوش باشد در حال حاضر مزارعی در دنیا وجود دارد که 30 سال قدمت دارند اما بهترین و عاقلانه ترین راه احیاء، احداث مجدد باغ هر 3 تا 4 سال یکبار است میوه آناناس بر روی یک دمگل بلند و در انتهای ساقه گل دهنده ای به طول 7 تا 15 سانتیمتر تشکیل می شود تعداد گل بر حسب رقم 100 تا 200 عدد است که اجزاء آن مضربی از عدد 3 شامل 3 کاسبرگ که حفره ای به وجود می آورند که در قسمت بالایی به رنگ آبی و بنفش و در پایین سفید رنگ است که بسیار جذابند 6 پرچم با تخمدانی تحتانی و 3 برچه ای که هر برچه 14 تا 20 تخمک دارد که در دو ردیف قرار دارند کلاله از نوع 3 قسمتی است باز شدن گلها از زمان ظهور گل 10 تا 20 روز طول می کشد و میوه از کلیه قسمتهای تخمدان، گل ونهنج به وجود می آید. دو خصوصیت در آناناس باید مد نظر قرار گیرند اول اینکه ظهور گل را می توان با اضافه کردن پودر سفید رنگ اتفون به غلظت PPM1000 در آب و پر کردن حفره وسط برگها جلو انداخت و سبب گل انگیزی در آناناس شده زیرا اتفون سبب آزاد شدن اتیلن و تحریک گل دهی و رشد و نمو سلولهای گیاهی است.گل معمولاً بعد از 15 ماه از زمان کاشت ظاهر می شود که دو جنسی است اما میوه بدون دخالت گل نر تشکیل می شود در ارقام دارای بذر (N2) گرده فعال است که بدلیل خود ناسازگاری عمل اخته کردن گل و گرده افشانی توسط دست از سایر ارقام سازگار انجام می شود بهترین زمان این کار صبح زود در زمان باز شدن گلها است و این کار برای تهیه بذر و بررسی صفات بوجود آمده از توارث انجام می شود.(نکته قابل توجه اینکه عمل گرده افشانی بر روی ارقام دارای بذر    N2در طبیعت توسط پرندگان انجام می شود) میوه هایی که عموماً در بازار دیده می شود یک میوه مجتمع هستند که از بوته های بوجود آمده از طریق تکثیر غیر جنسی(از طریق ریشه دار کردن اجزاء مختلف اندام گیاه)تولید شده اند و میوه هایی تا 5/2 کیلوگرم نیز تولید می کنند اولین محصول بوته آناناس در سال دوم تشکیل می شود که بهترین محصول به شمار می رود. سال بعد شاخه 2 تا شده و دو آناناس کوچکتر به وجود می آورد و در سال سوم میوه دهی 4 میوه کوچکتر تولید می کند که به ترتیب کیفیت میوه در هر سال پایین تر می آید گلهای بوجود آمده در زمستان میوه خود را در تابستان می توانند عرضه کنند


[ جمعه هشتم آبان ۱۳۸۸ ] [ 8:41 ] [ zohreh jafari ]
بانك اطلاعات خواص دارويي و خصوصيات اقليمي و نام علمي  گياهان دارويي

يونجه

Alfalfa

  Medicago sativa

بادام   

Almond

Amygdolus
صبرزرد

Aloe

 Aloe vera    

سيب Apple  Nigella Sativa
زردآلو Apricot Armeniaca bulgar
آرتیشو ( کنگر فرنگی ) Artichoke Cynara scolymus
مارچوبه Asparagus Asparagus officinalis
  آووکادو  Avocado Persea americana
موز Banana  Musa sapientum
زرشك Barberry  Berberis
جو Barley   Hordeum vulgare
ريحان Basil Ocimum basilicum
چغندر BEETS  Beta vulgaris
سنبل الطيب (علف گربه) Valerian  valeriana Officinalis
گاوزبان Borage  Borage officinalis
بابا آدم Burdock Arctium lappa
 هل Cardamom  Elettaria cardamomum
هويج Carrot Daucus carota
فلوس Cassia  Cassia Fistula
بابونه Chamomile  Chamaemelum nobile
نخود Chickpea  Cicer arietinum
درچين Cinnamon Cinnamomum zelanicum
ميخك Clove caryophillium  aromaticus
نارگيل Coconut Cocos nucifera
قهوه Coffee Coffea arabica
گشنيز Coriander  Coriangrum sativum
ذرت Corn   Zea mays
خيار Cucumber  Cucumis sativus
زيره سبز   Cumin Seed  Cuminum cyminum
قاصدك Dandelion Taraxacum officinale
خرما   Date  Phoenix dactylitera
شويد Dill Aniethum graveolens  
بادمجان    Eggplant Solanum Melongena
آقطی سیاه ( انگو کولی ) Elderberry   Sambucus nigra
باقلا      Faba bean Faba vulgaris
رازيانه  FENNEL     Foeniculum vulgare
شنبليله          Fenugreek   Trigonella gracum 
انجير     Fig  Ficus carica
تخم كتان FLAX SEED    Linum usitatissimum
خاكشير FLixweld  Descurainia sophia
سير Garlic   Allium sativum
كوشاد (ژانسيان) Gantian    Gentiana Lutea
زنجبيل          Ginger      Zingibar officinale
انگور   Grape (Vine Vitis
گريپ فروت Grapefruit    Citrus paradisi
ماميران كبير             Greater celandine   Chelidonium majus
فندق           Hazelnut   Corylus avellana   
گياه دم اسب Horsetail   Equisetum Arvense
گياه زوفا Hyssop  Hyssopus Officinalis
عناب   Jujube Tree   Zizyphus jujuba Mill

لوبيا

  Kidney bean  Phasaeolous vulgaris
علف هفت بند Knotgrass Polygonum aviculare
اسطوخودوس ( لاواندر ) Lavander Lavandula
ليمو ترش Lemon  ‍Citrus limon
عدس Lentil Lens culinaris medic
كاهو Lettuce  lactuca sativa
شيرين بيان Licorice Glycyrrhiza globra
روناس Madder    Rubia Tinctorum
انبه Mango  Mangifera indica
ختمي Marshmallow   Althaea officinalis
گزنه Nettle  Urtica dioica
بلوط - گزعلفي(شيره بلوط) Oak Quercus
جودوسر (يولاف) Oat  Avena sativa
زيتون Olive  Olea europaea
پياز Onion  Allium cepa
پرتقال Orange  Citrus sinensis
جعفري Parslery  Petroselinum sativum
هلو  Peach  Amygdalus persica
بادام زميني Peanut  Arachid
گلابي Pear Pirus communis
نعناع Peppermint  Mentha Piperita
پسته Pistachio Pistaca
انار Pomegranate Punica
سيب زميني POTATO Solanum tuberosum
به Quince Cydonia
ترب و تربچه Radish   Raphanus sativus
شبدر قرمز   Red Clover Trifolium Pratenes
برنج RICE Oryza
زعفران Saffron   Crocus sativus
كنجد Sesame  Sesamus indicum
لوبياي سويا Soy bean  Soja hispida Moench 
اسفناج Spinach  Spinacia oleracea
كدو Squash Lagenaria vulgaris
چاي كوهي  St.johns Wort  Hypericum perfratum
آفتاب گردان SUNFLOWER Helianthus annus
تمبر هندي Tamarind   Tamarindus indica
گوجه فرنگي Tomato    Lycopersicum esculentum
زرد چوبه Turmeric    Curcuma longa
شلغم TURNIP  Brassica Napus
شاه پسند وحشي Vervain   verbena Officinallis
گردو WALNUT  Juglans regia
هندوانه Watermelon   Citrullus vulgaris
توس (غان)   White Birch  Betula  alba

[ جمعه هشتم آبان ۱۳۸۸ ] [ 8:5 ] [ zohreh jafari ]

نقل از وب لاگ تبیان:

رنگ زرد

رز زرد

رنگ خوشرویی و خوش خویی است. این رنگ بسیار شادی بخش و نشاط آور بوده و قرآن این رنگ را مسرت بخش و نشاط آور معرفی نموده است.(بقره آیه 69) رنگ زرد حالت روحانی ، ایده آل و فیلسوفی دارد و تحریک کننده است و برخی از حالات عصبی را آرام می کند.

 

از کتاب 15 روز تا سلامتی/جمشید خدادادی

[ جمعه هشتم آبان ۱۳۸۸ ] [ 7:47 ] [ zohreh jafari ]
نقل از پايگاه حوزه:
گیاهان قرآنی

وَ أَنْبَتْنا عَلَیْهِ شَجَرَةً مِنْ یَقْطینٍ صافات/146

«کدو» با نام علمی cucurbita pepo از تیرة cucurbitaceae از گیاهانی است که گونة »کدوی تخم« و گونه‌ای دیگر از آن به نام »کدوی تنبل (حلوایی )«در پزشکی، مصرف درمانی دارد . گیاه کدو دارای ریشه کوتاه فیبری، ساقه علفی پیچک دار ، گسترده به روی زمین یا بالا رونده و به طول 6 تا 10 متر می‌باشد. ظاهر ساقه آن استوانه‌ای شیار دار و پوشیده از تارهای خشن ، و برگهای آن بزرگ و پوشیده از کرک است و گلهای درشت و زرد رنگی دارد.

ترکیبات شیمیایی: تخم کدو دارای 30درصد مادة روغنی و هتروزیدی به نام پدپونوزید است که در داخل قشر سبز رنگ دانه، جایگزین شده است . روغن حاصل از کدو در حالت خام ، به صورت مایع و به رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز است و علاوه بر مصرف درمانی، در تهیه صابون نیز استفاده می‌شود .

خواص درمانی : مغز دانه کدو، اثر دفع کرم دارد و ملین ، نرم‌کننده و دافع سوء هاضمه می‌باشد. خود کدو برای مبتلایان به مرض قند خوب است . همچنین اثر خوبی نیز بر تقویت حافظه دارد. مصرف آن به صورت آب پز یا سرخ شده، به صورتی که حرارت زیادی نبیند ، مفید است . از خواص درخت کدو آن است که مگس گرد آن نمی‌گردد.

کدو در قرآن و احادیث : پیامبر گرامی اسلام بوته کدو را بسیار دوست می‌داشتند . وقتی علت را از ایشان پرسیدند، پاسخ دادند : چون بوته برادرم یونس بوده است . این مفهوم در آیات 148ـ 147 از سورة مبارکة صافات آمده است که خداوند در پی نجات یونس از شکم نهنگ و ضعف شدید ایشان ، بوتة کدو را بر ایشان رویاند. همچنین احادیث بسیاری از پیامبر ، امیر المؤمنین ، امام صادق و... علیهم السلام نقل شده ، که برای تقویت حافظه به خوردن کدو سفارش می کنند ؛ مثلا امیر المؤمنین علیه السلام می فرماید : إنَّ الدَّباءَ یَزیدُ فِی العَقلِ .امالی طوسی، ج1، ص372 .

مهندس احمد رضا حسن زاده طباطبایی

[ جمعه هشتم آبان ۱۳۸۸ ] [ 7:26 ] [ zohreh jafari ]
از مضرات و منابع قهوه وچای چه می دانید؟
[ جمعه هشتم آبان ۱۳۸۸ ] [ 6:29 ] [ zohreh jafari ]
کاش این جمعه ظهورت باشد تا ......
[ جمعه هشتم آبان ۱۳۸۸ ] [ 6:28 ] [ zohreh jafari ]
ارتباط محیط زیست با شهرسازی چیست؟
[ جمعه هشتم آبان ۱۳۸۸ ] [ 6:27 ] [ zohreh jafari ]
سوال: ارتباط محیط زیست با حمل ونقل چیست؟
[ جمعه هشتم آبان ۱۳۸۸ ] [ 6:26 ] [ zohreh jafari ]

اولین بررسي فعاليت ضدميكروبي عصاره‌هاي آبي و متانولي گياه Heracleum Persicum

علي ناظمي*، مهرداد هاشمي**، محمدرضا خاتمي نژاد*، كامران پورشمسيان *
* دانشكده علوم پايه، دانشگاه آزاد اسلامي، واحد تنكابن
** دانشكده پزشكي، دانشگاه آزاد اسلامي، واحد پزشكي تهران

چكيده

سابقه و هدف: تركيبات ضدميكروبي با منبع گياهي داراي قابليت درماني بي‌شماري هستند. در این مطالعه خصوصيات ضدميكروبي عصاره‌هاي آبي و متانولي ميوه گياه گلپر ايرانيHeracleum Persicum بصورت in vitro مورد مطالعه قرار گرفت.
روش بررسی: در این مطالعه که به صورت مداخله‌ای انجام شد، گياه مورد نظر در تيرماه 1381 از ارتفاعات اشكور تنكابن (ناحيه‌اي در شمال ايران) جمع‌آوري گرديد. فعاليت ضدميكروبي عصاره‌ها عليه 14 گونه باكتريايي و 2 گونه قارچي بر اساس قطر هاله ممانعت از رشد در روش سنجش انتشار ديسك (Disc Diffusion) و روش سنجش مقادير حداقل غلظت مهاري (MIC) و حداقل غلظت باكتري‌كشي (MBC) مورد ارزيابي قرار گرفت.
يافته‌ها: عصاره آبي Heracleum Persicum فاقد اثر ضدميكروبي عليه ميكروارگانيسم‌هاي مورد مطالعه بود، در حاليكه عصاره متانولي بر روي رشد 5 گونه باكتريايي از جنسهاي باسيلوس، استرپتوكوكوس، انتروكوكوس ونوكارديا اثر مهاري داشت.
نتيجه‌گيری: عصاره متانولي گلپر ايراني شامل مواد ضدميكروبي با اثرات ضدباكتريايي است، پس شاید بتوان تحقیقاتی در مورد استفاده از آن در درمان بيماران عفوني انجام داد.
واژگان كليدي: فعاليت ضدميكروبي، گلپرايراني، عصاره متانولي، حداقل غلظت مهاري، حداقل غلظت باكتري‌كشي.

مقدمه
Heracleum Persicum يا گياه گلپر ايراني (كه از خانواده Apiaceae است) يكي از 10 گونه جنس هراكلوم در ايران است. گياه گلپر ايراني يك گياه يك ساله مي‌باشد كه در نيمه شمالي كشور در ارتفاعات 1500 متر و بالاتر رشد مي‌نمايد. ميوه آن به طور متداول در كشور به منزله چاشني در تهيه ترشي‌جات و در طب محلي به مثابه داروي ضد نفخ به كار مي‌رود (2،1).
اخيراً با توجه به اثرات جانبي و مقاومتي كه ميكروارگانيسم‌هاي پاتوژن عليه آنتي‌بيوتيكها كسب نموده‌اند، در پزشكي به عصاره‌ها وتركيبات با خواص بيولوژيكي گونه‌هاي گياهي توجه زيادي شده است. تركيبات ضدميكروبي گياهي يكي از منابع با ارزش در پزشكي به شمار مي‌آيند و در نتيجه گسترش بيماريهاي عفوني شناسايي تعداد بيشتري از اين عصاره‌ها و تركيبات در درمان بیماران مفید خواهد بود. تركيبات ضدميكروبي با منبع گياهي داراي قابليت درماني بي‌شماري هستند. آنها نه تنها در درمان بيماريهاي عفوني موثرند، بلكه به طور همزمان تعداد زيادي از اثرات جانبي را كه اغلب با تركيبات ضدميكروبي همراه هستند، كاهش مي‌دهند (3). اين مطالعه، خواص ضدميكروبي عصاره‌هاي آبي و متانولي گياه گلپر ايراني بر عليه طيفي از ميكروارگانيسم‌ها را بررسي مي‌كند.
مواد و روشها
در این مطالعه مداخله‌ای، گياهان در تيرماه 1381 از ارتفاعات اشكور تنكابن، واقع در غرب استان مازندران در شمال كشور، جمع‌آوري گرديدند. تاكسونوميكي (taxonomiky) مواد گياهي در بخش بيولوژي دانشكده علوم پايه دانشگاه آزاد اسلامي واحد تنكابن شناسايي و تاييد گرديد. مواد گياهي جمع‌آوري شده در سايه خشك گرديد و ميوه آن از ساقه گياه جدا شد، سپس از طريق مكانيكي به پودر تبديل گرديد. از نمونه پودر شده ابتدا به وسيله غوطه‌ورسازي در متانول و سپس به وسيله آب داغ عصاره‌گيري صورت گرفت. تقريباً 200 گرم از پودر ميوه گياه در 600 ميلي‌ليتر متانول به مدت 48 ساعت در دماي اتاق 25 درجه سانتیگراد همراه با تكان‌دهي ملايم مخلوط گرديد. براي عصاره‌گيري با آب داغ، 200 گرم نمونه پودر شده در 600 ميلي‌ليتر آب به مدت 2 ساعت جوشانده شد. هر يك از عصاره‌ها بواسطه كاغذ واتمن شماره يك فيلتر گرديد. عصاره‌هاي فيلتر شده در دماي اتاق در جريان ثابت هوا تبخير گرديدند و كاملا خشك شدند. عصاره خشك شده به وسيله تشعشع UV به طور شبانه استريل گرديد و ميزان استريل بودن آن توسط كشت دادن عصاره گياه بر روي محيط نوترينت آگار بررسي شد. تمامي عصاره‌هاي خام خشك شده تا زمان آزمايش در دماي اتاق ذخيره گرديدند (5،4).
در مرحله بعد عصاره‌هاي آبي و متانولي گياه گلپر ايراني به طور مجزا عليه 16 ميكروارگانيسم آزمايش شدند (جدول 1). ميكروارگانيسم‌ها در بخش ميكروبيولوژي دانشكده علوم پايه دانشگاه آزاد اسلامي واحد تنكابن، تهيه شدند. هويت ارگانيسم‌هاي مورد‌ آزمايش توسط سيستم شناسايي ميكروبي همين بخش تاييد گرديد.
برای ارزیابی فعاليت ضدميكروبي، سنجش انتشار ديسك (Disc- Diffusion assay) به صورت زیر انجام گرفت.
عصاره‌هاي گياهي خشك شده در محلول دي‌متيل‌سولفوكسيد 50%(DMSO) با غلظت نهايي 500mg/ml حل گرديدند و به وسيله فيلتراسيون با فيلترهاي 45/0  ميكروني استريل شدند. آزمايشهاي ضدميكروبي سپس توسط روش انتشار ديسك (6) با استفاده از 100 ميكروليتر از سوسپانسيون شامل 108cfu/ml باكتري، 106cfu/ml مخمر و 104sporel/ml قارچ به ترتيب روي محيطهاي مولر هينتون آگار (MHA)، سابوراد دكستروزآگار (SDA) و پوتاتو دكستروز آگار(PDA) (شركت Merck) كشت داده شد. ديسك‌ها (به قطر mm6) (شركت پادتن طب) با 10 ميكروليتر از عصاره در غلظت 500mg/ml آغشته گرديد (5mg/disc) و روي محيطهاي مورد نظر قرار داده شدند. كنترل منفي با استفاده از همان محلولي كه براي حل كردن عصاره‌هاي گياهي به كار گرفته شد، 50%(ml/disc)DMSOفراهم گرديد. آنتي‌بيوتيكهاي Furazolidone (100mg/disc)واسترپتومایسین (10mg/disc) به منزله استانداردهاي مثبت براي تعيين حساسيت هر گونه ميكروب مورد‌ آزمايش، استفاده شدند. پليت‌هاي محيط كشت كه در آنها ميكروارگانيسم‌ها تلقيح شده بودند در دمای 37 درجه به مدت 24 ساعت براي سويه‌هاي باكتريايي، 48 ساعت براي مخمر و 72 ساعت براي قارچ انكوبه شدند. فعاليت ضدميكروبي ازطريق اندازه‌گيري هاله ممانعت از رشد تعيين شد و هر سنجش (در اين آزمايش) دوبار تكرار گرديد (7،4).
در مرحله بعد، سنجش Microdilution به صورت زیر انجام شد. حداقل غلظت مهاري (MIC) براي ميكروارگانيسم‌هايي كه به عصاره متانولي گياه گلپر ايراني (در روش سنجش انتشار ديسك) حساس بودند، تعيين شد. MIC به كمترين غلظت از تركيبات كه رشد ميكروارگانيسم را مهار مي‌نمايد، اطلاق مي‌شود. MBC، غلظتي است كه هيچ ميكروبي قادر به رشد در آن نيست. تلقيح ميكروارگانيسم‌ها از كشت 12 ساعته در محيط مايع فراهم شد و براي رسيدن به كدورت استاندارد مك فارلند 0/5رقيق گرديد. عصاره گلپر ايراني حل شده در دي‌متيل‌سولفوكسيد50% ابتدا در بالاترين غلظت 500mg/ml براي آزمايش فراهم شد و سپس رقت‌هاي متوالي در محدوده غلظت از(500، 200، 100، 50، 25، 10  ,5)  5-500mg/ml تهيه گرديد. MIC و حداقل غلظت باكتري‌كشي (MBC) عصاره گلپر ايراني عليه سويه‌هاي باكتريايي بر اساس روش micro-well dilution (8) با بعضي اصلاحات كه در زير شرح داده مي‌شود، تعيين گرديد:
پليت‌هاي 96 چاهكي به كمك توزيع 95 ميكروليتر از محيط مولرهينتون براث و 5 ميكروليتر از تلقيح ميكروبي به داخل هر يك از چاهك‌ها فراهم گرديد. 100 ميكروليتر از عصاره گلپر ايراني با غلظت 500mg/ml به چاهك اول هر ميكروارگانيسم اضافه شد. سپس 100 ميكروليتر از رقت‌هاي متوالي ديگر عصاره به داخل 6 چاهك بعدي انتقال داده شد. چاهك آخر شامل 95 ميكروليتر محيط مولر هينتون براث با 100 ميكروليتر50%(DMSO) و 5 ميكروليتر از تلقيح ميكروبي در هر رديف به منزله كنترل منفي مورد استفاده قرار گرفت. حجم نهايي در تمامي چاهك‌ها 200 ميكروليتر بود. آمپي‌سيلين در محدوده غلظتي5-500mg/ml همراه با محيط مولرهينتون براث و تلقيح ميكروبي مشابه با چاهك‌هاي ديگر به مثابه داروي استاندارد براي كنترل مثبت استفاده گرديد. به دليل رنگي بودن عصاره گلپر ايراني، 100 ميكروليتر محيط مولر هينتون براث و 100 ميكروليتر از عصاره گلپر ايراني در محدوده غلظت 5-500mg/ml به داخل يك رديف از چاهك‌ها به ترتيب منتقل شد و به منزله كنترل زمینه، مورد استفاده قرار گرفت. پليت ELISA با درپوش پليت استريل پوشانده شد. محتويات هر چاهك روي شيكر به مدت 60 ثانيه با دور rpm100 مخلوط گرديد و سپس در دماي 37 درجه به مدت 24 ساعت انكوبه شد. رشد ميكروبي با ميزان جذب در طول موج nm620 با استفاده از reader ميكروپليت 2100 (شركت Awareness Technology) تعيين شد و به كمك كشت 5 ميكروليتر از نمونه‌هاي چاهك‌هاي شفاف روي محيط مولر هينتون آگار تاييد گرديد.

جدول 1- فعاليت ضد باكتريايي عصاره‌هاي هراكلوم پرشيكم (5mg/disc) عليه گونه هاي باكتريايي و قارچي آزمايش شده بر اساس روش انتشار ديسك

ميکروارگانيسم

ATCC    CODE

قطر منطقه مهاری اطراف ديسک

عصاره متانولی

(mm)

عصاره آبی

کنترل منفی

آنتیبيوتيک استاندارد

(mm)

Bacillus polymixa

1020

12

-

-

22*

Bacillus subtilis

6051

9

-

-

25*

Corynebacterium Diphtheria

1030

-

-

-

-

Enterococus faecalis

29212

7

-

-

18*

Escherichia coli

1046

-

-

-

16

Micrococcus Luteus

1109

-

-

-

1

Nocardia

5027

14

-

-

50*

Proteus vulgaris

1079

-

-

-

15

Pseudomonas aeruginosa

1074

-

-

-

10

Salmonella gallinarum

1093

-

-

-

20

Shigella dysenteriae

1188

-

-

-

15

Staphylococcus aureus

29213

-

-

-

15*

Staphylococcus epidermidis

1114

-

-

-

21

Streptococcus

1447

-

-

-

21

Candida   albicans

10239

-

-

-

تست نشد

Aspergillus flavus

9110

-

-

-

تست نشد

* استرپتومایسین (10/mg/disc)   • فورازولیدون (100mg/disc)

در پژوهش حاضر سنجش عصاره عليه هر ميكروارگانيسم دوبار بررسي گرديد.

يافته‌ها
نتايج نشان داد كه عصاره متانولي بر رشد 5 گونه باكتري شامل Bacillus subtilis،Bacillus Polymixa ،
Staphylococcus aureus، NocardiaوEnterococcus faecalis داراي اثر مهاري است (جدول1). عصاره آبي گلپر ايراني فاقد فعاليت ضدميكروبي عليه هر يك از گونه‌هاي باكتريايي يا قارچي آزمايش شده در اين مطالعه است. حداكثر هاله‌هاي مهاري و مقادير MIC و MBC براي ميكروارگانيسم‌هاي حساس به عصاره متانولي گلپر ايراني به ترتيب در محدوده 25-250mg/m، 7-14mg/ml50-500mg/mll بود. (جدول 1و2). 1و2).
 

جدول 2- مقادير MBC و MIC عصاره متانولي هراكلوم پرشيكم عليه ميكروارگانيسمهاي آزمايش شده از طريق سنجش Microdilution

ميکروارگانيسم

عصاره متانولی

داروی استاندارد

آمپی سيلين (mg/ml)

MBC (mg/ml)

MIC

(mg/ml)

Bacillus polymixa

50

25

100

Baxillus subtilis

100

50

200

Enterococus faecalis

500

250

500

Nocardia

200

100

200

Staphylococcus aureus

500

200

500

 

بحث
در پژوهش حاضر، تركيبات ضدميكروبي ميوه گلپر ايراني جمع‌آوري شده از ارتفاعات اشكور تنكابن كه در شمال ايران واقع است، عليه برخي از ميكروارگانيسم‌ها بر اساس روش سنجش انتشار ديسك و سنجش Microdilution عصاره‌گيري گرديدند. فعاليت ضدميكروبي عصاره‌هاي آبي و متانولي گلپر ايراني عليه ميكروارگانيسم‌ها بررسي شد و اين قابليت به طور كمي به وسيله حضور يا عدم حضور هاله مهاري و قطر هاله (جدول1) و مقاديرMIC و MBC (جدول 2) تعيين گرديد.
عصاره متانولي بر رشد 5 گونه باكتري داراي اثر مهاري بود حال آنکه عصاره آبي گلپر ايراني فاقد فعاليت ضدميكروبي عليه هر يك از گونه‌هاي باكتريايي يا قارچي آزمايش شده در اين مطالعه بود.
اين اولين پژوهشي است كه اثبات مي‌كند عصاره متانولي گلپر ايراني شامل مواد ضدميكروبي با اثرات ضدباكتريايي است. به علاوه اين نتايج، مطالعات قبلي را مبني بر اينكه متانول براي استخراج مواد ضد ميكروبي از گياهان دارويي در مقايسه با ديگر حلالها از جمله آب، اتانول و هگزان حلال بهتري است، تاييد مي‌نمايد (8،4). پيشنهاد مي‌شود كه عصاره متانولي گلپر ايراني كه داراي تركيبات با خواص ضدباكتريايي است به منزله عوامل ضدميكروبي در داروهاي جديد براي درمان بيماران عفوني مورد استفاده قرار گيرد.

 


تشکر و قدردانی
بدین وسیله از اساتید و کارکنان بخش بیولوژی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تنکابن تشکر و قدردانی می شود.

REFERENCES

1.  زرگري علی، مولف. گياهان دارويي. انتشارات دانشگاه تهران، صفحه 619.

2. Mandenova I. Heracleum. In: Rechinger KH, editor. Flora Iranica, Umbelliferae, No, 162. 1987;p:492-502.
3. Kokoska L, Polesny Z, Resa V, et al. Screening of some Siberian medicinal plants for antimicrobial activity. Journal of Ethanopharmacology 2002;82:51-3.
4. Karaman I, Sahin F, Gullule M, et al. Antimicrobial activity of aqueous and methanol extraets of Juniperus Oxycedrus L. Journal of Ethanopharmacology 2003;85:231-5.
5. Okeke MI, Iroegbu GU, Eze EN, et al. Evaluation of extracts of the root of Landolphia Owerrience for antibacterial activity. Journal of Ethanopharmacology 2001;78:119-27.
6. Murray PR, Baron EJ, Pfaller MA, et al (editors). Manual of clinical microbiology. ASM, Washington D.C., 1995.
7. Masika PJ, Afolayan AJ. Antimicrobial activity of some plants used for the treatment of livestock disease in the Eastern Cape, South Africa. Journal of Ethanopharmacology 2002;83:129-34.
8. Zgoda LR, Porter JR. A convenient microdultion method for screening natural products against bacteria and fungi. Pharmaceut Biol 2001;39(3):221-5.

 

[ پنجشنبه هفتم آبان ۱۳۸۸ ] [ 22:36 ] [ zohreh jafari ]
 

 

 

4- شرح

یک گیاه دائمی با ریزوم زیرزمینی پنجه ای که از آن ساقه هایی تا 5/1 متر ارتفاع خارج می شوند که دارای برگ های کشیده و سر نیزه ای غلافی (cm30-5 طول و mm20-8 عرض) با سطح صاف و رنگ سبز کم رنگ می باشند که به صورت متناوب قرار گرفته اند. ساقه های گلدار از ساقه های برگ دار کوتاه ترند و دارای تعداد گل های اندکی هستند که هر گل توسط یک براکت (گریبان) نازک احاطه شده است که در زاویه براکت های بزرگ زرد متمایل به سبز قرار گرفته است که در انتهای ساقه گل دار به صورت بهم فشرده در یک گل آذین خوشه ای بیضوی – مستطیلی قرار گرفته اند. هر گل دارای یک کاسه گل لوله ای شکل فوقانی که از یک طرف به سمت پایین شکاف خورده است، جام گل نارنجی زرد متشکل از یک لوله که از بالا به سه لوب کشیده مستطیلی بدون نوک تقسیم می شود، 6 پرچم در دو ردیف که ردیف خرجی دارای سه پرچم بهم چسبیده در دهانه جام گل که دو تای خلفی کوچک، شاخی شکل و یکی قدامی گلبرگی شکل، ارغوانی و متشکل از سه لوب گرد و تخمدان سه برچه ای تحتانی همراه با کلاله پرزی می باشد. میوه به صورت کپسول همراه با دانه های کوچک می باشد (1و7و8).

    

   

 

5- اندام مورد کاربرد گیاه: ریشه های خشک

1-5- ویژگی های کلی

زنجبیل به صورت قطعات افقی در یک طرف مسطح همراه با انشعابات نامنظم به طول cm16-3 عرض cm4-3 و ضخامت حداکثر cm2 وجود دارد که گاهی به صورت طولی شکاف خورده اند. قطعات به رنگ زرد نخودی یا قهوه ای روشن می باشند که دارای شیارهای خطی هستند و تا حدی کرکدار می باشند . انشعابات ریزوم که انگشت نامیده می شوند به صورت مورب از ریزوم ها جدا می شوند و به صورت مسطح، بیضوی کوتاه در حدود cm3-1 درازا می باشند. شکاف ها کوتاه و دارای نشاسته همراه با فیبرهای افشان می باشند. قسمت داخلی ریزوم به رنگ قهوه ای-زرد، دارای یک اندودرم زرد رنگ که غشای نازک را از دسته جات آوندی پهن جدا می کند، تعداد زیادی دسته جات فیبری آوندی پراکنده، تعداد زیادی سلول های اولئورزین پراکنده همراه با محتویات زرد رنگ و نقاط خاکستری بزرگتر فراوان و دسته جات آوندی که در سراسر سطح داخلی پراکنده اند می باشد (5-1).

 

2-5- ارزش یابی حسی

بو، معطر کاملاً مشخص؛ طعم، تند و معطر (5-1)؛ رنگ، در قسمت داخلی ریزوم زرد کم رنگ تا قهوه ای (1و4).

 

3-5- خصوصیات خرده نگاری

این بخش برای مطالعات گیاه شناسی اندام های مختلف گیاه به صورت تخصصی نگاشته شده و علاقمندان به مطالعات خرده نگاری میکروسکوپی گیاه می توانند به منابع (1و3و4) مراجعه کنند.

 

4-5- اندام گیاهی پودر شده

زنجبیل پودر شده به رنگ سفید متمایل به زرد تا قهوه ای متمایل به زرد می باشد که دارای تعداد زیادی سلول های پارانشیمی دیواره نازک دارای گرانول های نشاسته، فیبرهایی با دیواره نازک، که با مقاطع عرضی از هم جدا شده اند و دارای نقاط شکافی شکل مورب می باشند، آوندهای چوبی نردبانی ، مشبک و مارپیچی غیر لیگنینی می باشند که اغلب به همراهشان سلول های رنگدانه ای تیره وجود دارند، اولئورزین ها به صورت قطراتی در سلول های روغنی و سلول های رزینی پراکنده در پارانشیم دیده می شوند، گرانول های نشاسته به تعداد فراوان به صورت ساده، مسطح، بیضوی، مستطیلی همراه با برآمدگی انتهایی که در آن هیلوم قرار دارد در ابعاد mµ60-5 و معمولاً mµ 30-15 طول، mµ 40-5 (معمولاً mµ 25-18) عرض، mµ 12-6(معمولاًُ mµ 10-8) ضخامت همراه با خطوط عرضی ظریف و تا حدی مشخص وجود دارند (4-1).

 

6- انتشار جغرافیایی

گیاه زنجبیل احتمالاً بومی آسیای جنوب شرقی می باشد و در مناطق استوایی هر دو نیمکره غربی و شرقی کاشته شده است. زنجبیل به منظور اهداف تجاری در آفریقا، چین، هندوستان و جامائیکا کشت می شود. هندوستان بزرگترین تولید کننده زنجبیل در دنیا می باشد. (1و4و6و7و10و14).

 

7- آزمایشهای شناسایی عمومی

ریزوم زنجبیل بواسطه ویژگی های ماکروسکوپیک و ارگانولپتیک از قبیل ظاهر کاملاً مشخص ، رنگ ، طعم تند ومحتوای روغن فرار آن و بوسیله تست های میکروشیمیایی شناسایی می شود.

 

8- آزمایش های خلوص

1-8- میکروبیولوژی

تست گونه های سالمونلا در فرآورده های ریزوم زنجبیل باید منفی باشد. بیشترین حد مجاز میکروارگانیسم های دیگر به قرار زیر است (17-15). فرآورده های جوشاندنی: باکتری های هوازی حداکثر 107 در هر گرم، قارچ ها حداکثر حداکثر 105 در هر گرم، اشریشیاکلی حداکثر 102 در هر گرم.   فرآورده های برای مصرف داخلی: باکتری های هوازی، حداکثر 105 در هر گرم یا میلی لیتر، قارچ ها حداکثر 104 در هر گرم یا میلی لیتر، انتروباکترها  و باکتری های گرم منفی مشخص حداکثر  103 در هر گرم یا میلی لیتر، اشریشیا کلی صفر در هر گرم یا میلی لیتر.

 

2-8- اجسام آلی خارجی

حداکثر 0/2 درصد (1). پودر زنجبیل اغلب با پودر زنجبیل تقلبی مخلوط می شود (8).

 

3-8- خاکستر تام

حداکثر 0/6 درصد (2و3).

 

4-8- خاکستر نا محلول در اسید

حداکثر 0/2 درصد (5).

 

5-8- بخش محلول درآب عصاره

حداقل 10درصد (3و4).

 

6-8- بخش محلول در الکل عصاره

حداقل 5/4 درصد (3).

 

7-8- باقیمانده آفت کش ها

به طور معمول، حد ماکزیمم باقیمانه آفت کش های aldarin و dieldrin در برگ جینکو نباید بیش از mg/kg 05/0  باشد (14). برای بقیه آفت کش ها به دستورالعمل های WHO برای روش های کنترل کیفیت گیاهان دارویی (12) و دستورالعمل های پیش بینی جذب باقیمانده آفت کش های موجود در رژیم غذایی مراجعه شود (16).

 

8-8- فلزات سنگین

حد مجاز سرب و کلسیم نباید به ترتیب بیش از 10 و mg/kg 3/0 در فرآورده دارویی نهایی باشد (12).

 

 

9-8- باقیمانده مواد رادیواکتیو

برای آنالیز استرونسیوم-90 ، ید-131، سزیوم-134، سزیوم-137 و پلوتونیوم-239 به دستورالعمل های WHO برای روش های کنترل کیفیت گیاهان دارویی مراجعه شود (12).

 

10-8- آزمایشات تکمیلی تعیین خلوص

خاکستر نامحلول در اسید، عصاره نامحلول در اسید و تست های شیمیایی و رطوبت براساس دستورالعمل های داخلی هر کشور تعیین می شود.

 

9- اندازه گیری های شیمیایی

ریزوم زنجبیل باید دارای حداقل 2 درصد حجمی/وزنی روغن فرار باشد (1) که براساس روش قید شده در دستورالعمل های WHO تعیین مقدار می شود (15). آنالیز کیفی توسط کروماتوگرافی لایه نازک انجام می شود (1). آنالیز کمی و کیفی ترکیبات اسانس زنجبیل شامل ar-curcumene, β-sesquiphellandrene, β-bisabolene, α-zingiberene, shogaols, gingerols توسط کروماتوگرافی لایه نازک و کروماتوگرافی مایع با کارآیی بالا انجام می شود (19).

 

10- ترکیبات شیمیای اصلی

ریزوم زنجبیل دارای 4-1 درصد اسانس و اولئوزرین می باشد. ترکیب اسانس براساس منطقه جغرافیایی رویش فرق می کند، اما ترکیبات اصلی سزکوئی ترپن هیدروکربن ها (مسئول عطر زنجبیل) ثابت می باشند. این ترکیبات شامل (-)-zingiberene، (+)-ar-curcumene، (-)-β-sesquiphellandrene و β-bisabolene می باشند  . مونوترپن آلدئیدها و الکل ها هم وجود دارند. ترکیبات مسئول طعم تند دارو و احتمالاً اثر ضد تهوع آن به عنوان [3-6]-, [8]-, [10]-, [12]-gingerols (دارای زنجیره جانبی با 16 یا 14، 12، 10-7 اتم کربن بترتیب) و ترکیبات دهیدراسیون مربوط به آنها که تحت نام shogaols شناخته می شوند معرفی شده اند (1 ،4 ،6 و 14و 19). ساختمان مربوط به ترکیباتzingiberene، gingerols و shogaols  در پایین نشان داده شده اند.

 

 

11- اشکال دارویی

پودر ریشه خشک شده، عصاره، قرص و تنتور (2و14). زنجبیل پودر شده باید در ظروف غیر پلاستیک در بسته و دور از نور و رطوبت و در جای خنک نگه داری شود (4و5).

 

12- کاربردهای درمانی

1-12- کاربردهای تایید شده بوسیله کارآزمایی بالینی

پیشگیری از تهوع و استفراغ ناشی از بیماری مسافرت (23-20)، تهوع پس از عمل جراحی (24)، استفراغ دوران بارداری (25) و دریازدگی (26و27).

 

2-12- کاربردهای توصیه شده در فارماکوپه ها و طب سنتی

درمان سوء هاضمه، نفخ، کولیک، استفراغ، اسهال، اسپاسم ها و بقیه مشکلات معدی (1و2و4و9و21). بعلاوه پودر زنجبیل برای درمان سرماخوردگی و آنفلوانزا، تحریک اشتها و به عنوان آنتاگونیست مواد مخدر (1و2و4و6و11و12و21) و به عنوان یک ترکیب ضدالتهاب در درمان سردردهای میگرنی و مشکلات روماتیسمی و عضلانی به کار می رود (9و11و12و28).

 

3-12- کاربردهای توصیه شده در طب عامیانه که در کارآزمایی بالینی یا تجربی تائید نشده است

درمان آب مروارید، دندان درد، بی خوابی، طاسی، هموروئید و افزایش طول عمر (9و10و12).

 

13- فرماکولوژی

1-13- فارماکولوژی تجربی

1-1-13- فعالیت صفراوی

تزریق داخل دوازدهه عصاره استونی (ترکیب اصلی روغن های فرار) ریشه زنجبیل در رت موجب افزایش ترشح صفرا به مدت 3 ساعت پس از تزریق شد در حالیکه عصاره آبی فعال نبود (29). ترکیبات فعال اسانس در این زمینه [6]- و [10]-gingerol  معرفی شده اند (29).

تجویز خوراکی عصاره استونی زنجبیل (mg/kg75)، [6]-shogaol (mg/kg5/2) یا [6]-، [8]- یا [10]-gingerol در موش سوری منجر به افزایش حرکت دستگاه گوارش شد (30)و فعالیت آن قابل مقایسه یا اندکی ضعیف تر از متوکلوپرامید (mg/kg10) و domperidone بود (30). گزارش شده است که [6]-، [8]- یا [10]-gingerols فعالیت آنتی سروتونرژیک دارند و پیشنهاد شده است که اثرات زنجبیل بر روی حرکت دستگاه گوارش احتمالاً بواسطه این فعالیت است (30و31). به نظر می رسد نحوه مصرف نقش مهمی در مطالعات انجام شده بر روی حرکت دستگاه گوارش دارد. بعنوان مثال هر دو ترکیب [6]-gingerol و [6]-shogaol وقتی از راه داخل وریدی تجویز می شوند حرکت روده را مهار می کنند، در حالیکه اگر از راه خوراکی تجویز شوند موجب افزایش فعالیت دستگاه گوارش می شوند (6و12و32).

 

 

2-1-13- فعالیت ضد استفراغ

فعالیت استفراغ آور ماده سولفات مس (عمل کننده از طریق محیطی) در سگ بواسطه تجویز دز داخل معدی عصاره زنجبیل مهار شد (33)، اما استفراغ ناشی از ترکیبات عمل کننده از طریق مرکزی مانند آپومورفین و دیجیتال در کبوتر بوسیله عصاره زنجبیل مهار نشد (34). این نتایج نشان می دهد که فعالیت ضد استفراغ زنجبیل محیطی است و سیستم عصبی مرکزی را شامل نمی شود (11). فعالیت ضد استفراغ زنجبیل به عملکرد مشترک zingerone ها و shogaol ها نسبت داده شده است (11).

 

3-1-13- فعالیت ضد التهاب

یکی از مکانیسم های التهاب افزایش اکسیژناسیون آراشیدونیک اسیدی می باشد که بوسیله آنزیم های سیکلواکسیژناز و 5- لیپوکسیژناز متابولیزه می شود و پروستاگلندین E2 و لکوترین B4 را ایجاد می کند که دو واسطه قوی التهاب می باشند (28). مطالعات in vitro نشان داده است که عصاره آب داغ زنجبیل فعالیت سیکلواکسیژناز و 5- لیپوکسیژناز را در زنجیره آراشیدونیک اسید مهار می کند و در نتیجه فعالیت ضد التهابی آن  ممکن است بواسطه کاهش تشکیل پروستاگلندین ها و لکوترین ها باشد (35). زنجبیل همچنین یک مهار کننده قوی آنزیم ترومبوکسان سنتاز می باشد و موجب افزایش سطح پروستاسیکلین بدون افزایش سطح همزمان پروستاگلندین های E2 یا F می شود (36). مطالعات in vivo نشان داده است که تجویز خوراکی عصاره های زنجبیل موجب کاهش ادم پای رت شده است (37و38). قدرت عملکرد عصاره ها قابل مقایسه با اسیتل سالسیلیک اسید بوده است. [6]-shogaol موجب مهار ادم پای ناشی از کاراژینان در رت بواسطه مهار فعالیت سیکلواکسیژناز شده است (39). اخیراً دو ترکیب دی ترپن آلدئید labdone-type از عصاره های زنجبیل جدا شده است که در شرایط in vitro مهار کننده آنزیم 5- لیپوکسیژناز انسانی بوده اند(40).

 

2-13- فارماکولوژی بالینی

1-2-13- فعالیت ضد تهوع و ضد استفراغ

مطالعات بالینی نشان داده اند که تجویز خوراکی پودر ریشه زنجبیل (mg940) موثرتر از دیمن هیدرینات (mg100)در پیشگیری از نشانه های گوارشی بیماری مسافرت (kinetosis) بوده است (22). علاوه براین، نتایج این مطالعه نشان داد که زنجبیل از طریق مرکزی بر روی مرکز استفراغ در CNS عمل نمی کند ولی اثر مستقیم بر روی دستگاه گوارش بواسطه اثرات آروماتیک، ضد نفخ و جذبی خود دارد که موجب افزایش حرکت دستگاه گوارش و جذب سطحی توکسین ها و اسیدها می شود (22).

در مطالعات بالینی تصادفی دوسوکور پودر ریشه زنجبیل به عنوان درمان پیشگیرانه دریازدگی مورد بررسی قرار گرفت (26و27). نتایج یک مطالعه نشان داد که تجویز خوراکی زنجبیل درمقایسه با پلاسبو 4 ساعت پس از مصرف از نظر آماری اثر بهتری در کاهش بروز استفراغ و تعریق سرد داشته است (27). مطالعه دیگری به مقایسه اثر 7 داروی ضد استفراغ OTC و نسخه ای در پیشگیری از دریازدگی در 1498 نفر پرداخت که در این میان زنجبیل همانند سایر داروهای ضداستفراغ دیگر موثر بود (26).

حداقل 8 مطالعه بالینی اثرات ریشه زنجبیل بر روی نشانه های بیماری مسافرت را مورد بررسی قرار داده اند . از این میان 4 مطالعه نشان دادند که مصرف خوراکی ریشه زنجبیل در درمان پیشگیرانه تهوع و استفراغ موثر بوده است. سه مطالعه دیگر نشان دادند که زنجبیل نسبت به پلاسبو در درمان بیماری مسافرت موثرتر نبوده است (23و41و42). به نظر می رسد این نتایج متضاد تابعی از اهدافی است که این مطالعات بر روی آن متمرکز شده اند. مطالعات بالینی که بر روی رفلکس های گوارشی، مربوط به بیماری مسافرت متمرکز شده اند نتایج بهتری نسبت به مطالعاتی که به طور اصلی بر روی پاسخ های سیستم عصبی مرکزی متمرکز شده اند گزارش کرده اند.

این فرضیه که افزایش سرعت تخلیه معده ممکن است در اثر ضد استفراع زنجبیل نقش داشته باشد به تازگی مورد بررسی قرار گرفته است. دو مطالعه بالینی با استفاده از تکنیک sequentional scintigraphy (43)یا تکنیک جذب paracetamol (44) نشان داده اند که دزهای خوراکی زنجبیل اثری بر روی سرعت تخلیه معده نداشته است.

دریک مطالعه متقاطع تصادفی دوسوکور تجویز خوراکی پودر زنجبیل (mg250، 4 باردر روز) به طور موثری استفراغ دوران بارداری را درمان کرد (25). هم شدت تهوع و هم تعداد دفعات استفراغ به طور بارزی کاهش پیدا کرد (25). علاوه بر این در یک مطالعه آینده نگر، تصادفی، دوسوکور مصرف زنجبیل در مقایسه با پلاسبودر 60 بیمار به طور قابل ملاحظه ای از نظر آماری تعداد دفعات تهوع واستفراغ پس از عمل جراحی راکاهش داد (24). اثر زنجبیل بر روی تهوع و استفراغ پس از عمل جراحی هم اندازه یا بهتر از متوکلوپرامید گزارش شده است (45و24). از سوی دیگر، یک مطالعه تصادفی دوسوکور دیگر نشان داد که مصرف خوراکی زنجبیل BP (تهیه شده براساس فارماکوپه انگلستان ) درکاهش بروز تهوع و استفراغ پس از عمل جراحی بی اثر بوده است (46).

 

2-2-13- فعالیت ضد التهابی

یک مطالعه در چین گزارش کرده است که در 113 بیمار مبتلا به درد روماتیسمی و کمر درد مزمن تزریق عصاره 10-5 درصد زنجبیل در نقاط دردناک یا برآمدگی های حساس منجر به تسکین کامل یا جزئی درد، کاهش تورم مفصل و بهبود یا بازگشت عملکرد طبیعی مفصل شد  (11). گزارش شده است ک تجویز خوراکی پودر زنجبیل به بیماران مبتلا به روماتیسم و اختلالات عضلانی – اسکلتی منجر به درجات متغیر تسکین درد و تورم شده است (28).

 

14- موارد منع مصرف

موردی گزارش نشده است.

 

15- هشدار

موردی گزارش نشده است.

 

 

16- موارد احتیاط

1-16- کلی

بیمارانی که داروهای ضد انعقاد مصرف می کنند یا بیمارانی که دچار اختلالات انعقادی و سنگ های صفراوی می باشند قبل از استفاده از فرآورده های زنجبیل باید با پزشک خود مشورت کنند (21).

 

2-16- تداخلات دارویی

زنجبیل ممکن است زمان خونریزی و پارامترهای ایمونولوژیکی را تحت تاثیر قرار دهد که این عملکرد بواسطه توانایی آن در مهار آنزیم ترومبوکسان سنتاز و عمل کردن به عنوان آگونیست پروستاسیکلین می باشد (47و48). هر چند یک مطالعه تصادفی دوسوکور بر روی اثرات پودر زنجبیل (g2 روزانه به صورت خوراکی به مدت 14 روز) بر روی عملکرد پلاکت ها هیچ تفاوتی در زمان خونریزی در بیماران دریافت کننده زنجبیل در مقایسه با پلاسبو نشان نداد (49و50). دزهای بیشتر زنجبیل (g14-12) ممکن است اثرات هایپوترومبینمیک داروهای ضد انعقاد را افزایش دهد، اما اهمیت بالینی این مساله هنوز باید مورد بررسی قرار گیرد.

 

3-16- سرطان زایی، جهش زایی، اختلال در باروری

جهش زایی عصاره های زنجبیل یک موضوع مورد بحث است. گزارش شده است عصاره آب داغ زنجبیل در سلول های B291I و Salmonella typhimurium strain TA 100 جهش زا بوده است ولی در strain TA 98 جهش زا نبوده است (51). تعدادی از ترکیبات زنجبیل تازه به عنوان جهش زا شناسایی شده اند. دو ترکیب shogaol و [6]-gingerol در تست Salmonella/microsome assay به عنوان جهش زا مشخص شده اند (52) و یک جهش زایی افزایش یافته در سوش Hs30 اشریشیا کلی که تحت تاثیر [6]-gingerol قرار گرفته بود مشاهده شد (53). هر چند جهش زایی shogaol و [6]-gingerol در حضور غلظت های مختلف zingerone به عنوان ترکیب آنتی موتاژنیک زنجبیل مهار شد (52). علاوه بر این گزارش شده است که آب ریشه زنجبیل آنتی موتاژنیک است و جهش  های خود بخودی ناشی از [6]-gingerol را مهار می کند بجز در مواردی که مواد شیمیایی جهش زای      ..... به [6]-gingerol افزود شده بودند (54). مطالعات دیگر همچنین گزارش کرده اند که آب ریشه زنجبیل آنتی موتاژنیک می باشد (54و55).

 

4-16- بارداری: اثرات تراتوژنیک

در یک مطالعه بالینی متقاطع تصادفی دوسوکور، زنجبیل (mg250 خوراکی، 4 بار در روز) به طور موثری استفراغ دوران بارداری را درمان کرد (25). هیچ گونه اثرات تراتوژنیک در نوزادان متولد شده درطول این مطالعه مشاهده نشده و تمام نوزادان دارای Apgar score 9 یا 10 پس از 5 دقیقه بودند (25).

 

 

 5-16- مصرف در کودکان

در کودکان کمتر از 6 سال توصیه نمی شود.

 

6-16- سایر احتیاطات

اطلاعاتی در زمینه تداخلات با دارو و تست های آزمایشگاهی یا اثرات غیر تراتوژنیک در دوران حاملگی یا شیردهی وجود ندارد.

 

17- عوارض جانبی

درماتیت تماسی نوک انگشتان در بیماران حساس گزارش شده است (56).

 

18- مقدار ونحوه مصرف

بیماری مسافرت در بالغین و کودکان بزرگتر از 6 سال: g5/0 ، 4-2 بار در روز. سوء هاضمه، g4-2 روزانه، به صورت ریشه پودر شده یا عصاره (21).

 

19- داروهای تجارتی موجود در بازار جهانی از زنجبیل

در این قسمت به تعدادی از فرمولاسیون های دارویی که دارای زنجبیل در ترکیب خود می باشند اشاره شده است. برای آگاهی از لیست کامل این فرمولاسیون ها به مونوگراف "Ginger" در کتاب مارتیندل مراجعه شود (33).

 

1-19- فرمولاسیون هایی که فقط دارای زنجبیل می باشند

داروی Travacalm Natural ساخت کارخانه Hamilton استرالیا و داروی Travel Sickness ساخت کارخانه Cantassium Co. انگلستان که برای درمان بیماری مسافرت (motion sickness) کاربرد دارند.

داروی Gravol Natural Source ساخت کارخانه Carter Horner کانادا که برای درمان تهوع  و استفراغ کاربرد دارد.

داروی Zintona ساخت کارخانه Herbalist آلمان و Chrisana سوئیس که برای درمان اختلالات دستگاه گوارش، درد معده، بیماری مسافرت و تهوع  و استفراغ کاربرد دارد.

 

2-19- فرمولاسیون های ترکیبی که دارای زنجبیل می باشند

داروی Traveleeze  ساخت کارخانه Ernest Jackson انگلستان که دارای  Meclozine hydrochloride و Ginger (زنجبیل) در ترکیب خود می باشد و برای درمان بیماری مسافرت کاربرد دارد.

داروی Bioglan Ginger-Vite Forte ساخت کارخانه Bioglan استرالیا که دارای Ginger (زنجبیل)، Ginger oil (اسانس زنجبیل) و Evening primrose oil (اسانس گل مغربی) در ترکیب خود می باشد و برای درمان آرتریت، روماتیسم و ضرب خوردگی های ناشی از ورزش کاربرد دارد.

داروی Arheumacare ساخت کارخانه Health Perception انگلستان که دارای Glucosamine sulfate، Ginger (زنجبیل) و Turmeric (زردچوبه) در ترکیب خود می باشد و برای درمان اختلالات مفاصل کاربرد دارد.

داروی Evacrine ساخت کارخانه Motima فرانسه که دارای Ginger (زنجبیل)، Wild cherry (آلبالو) و Viola tricolor (بنفشه وحشی) در ترکیب خود می باشد و برای درمان آرتریت، روماتیسم و ضرب خوردگی های ناشی از ورزش کاربرد دارد.

داروی Digestive ساخت کارخانه Dorwest انگلستان که دارای Ginger (زنجبیل)، Hydrastis، Rhubarb (ریوند) و Valerian (سنبل الطیب) در ترکیب خود می باشد و برای درمان سو هضم، نفخ، افزایش اسید معده، سوزش سر دل و تهوع کاربرد دارد.

داروی Neo Gripe Mixture  ساخت کارخانه Neo Laboratories انگلستان که دارای Ginger (زنجبیل)، Dill oil (اسانس شوید) و Sodium bicarbonate در ترکیب خود می باشد و برای درمان کولیک، و درد و التهاب ناشی از دندان درآوردن کاربرد دارد.

 

20- کاربرد زنجبیل در طب سنتی و مصرف دارویی آن در ایران

1-20- زنجبیل در احادیث و روایات

از امام رضا (ع) نقل شده است که هر کس بخواهد فراموشیش کم شود و دارای حافظه ای قوی شود، هر روز سه قطعه زنجبیل به عسل درآمیخته بخورد و با غذای خویش چیزی که با خردل تهیه شده نیز میل کند (58).

 

2-20- زنجبیل در قانون ابن سینا

زنجبیل (زنجفیل) رطوبتی زاید دارد که سبب زیاد شدن آب پشت می شود. گرمای زیاد دارد، ولی از آنجا که رطوبت زاید دارد در گرمی بخشی درنگ می کند. لیکن گرمی بخشی قوی و نیز نرم کننده- ملین- و بادشکن است. اگر زنجبیل را با عسل مربا سازند عسل قسمتی از رطوبت آن را برمی چیند و خشک تر می شود. هوش و حافظه را زیاد کند. رطوبت های اطراف سر و گلو را می زداید. خوردن یا در چشم کشیدن زنجبیل تیرگی چشم را که از رطوبت باشد علاج می کند. هاضم است و سرمای کبد و معده و رطوبت هایی که ناشی از خوردن میوه می باشد را برطرف می کندو پادزهر حشرات موذی است (59).

 

3-20- زنجبیل در الحاوی زکریای رازی

زنجبیل خاصیت گرم کننده دارد و خاصیت آن شبیه خاصیت فلفل می باشد. لیکن مانند فلفل بلافاصله پس از مصرف کردن گرم نمی کند زیرا به لطافت فلفل نمی باشد ولی گرمی آن دوام زیادی دارد و از سوی دیگر زنجبیل مرطوب است در حالی که فلفل خشک است. بنابراین دوام گرمی آن پس از مصرف در بدن بیشتر از فلفل است. غذا را هضم می کند. بادهای غلیظ به وجود آمده در روده ها و معده را حل می کند. شکم را نرم می سازد. برای انسدادهای به وجود آمده در کبد در اثر سرما و رطوبت بسیار سودمند می باشد. به عمل مقاربت کمک می نماید و باعث افزایش منی می گردد و به صورت سرمه برای تاری دید به وجود آمده از رطوبت سودمند می باشد. مربای زنجبیل گرم و خشک است، زیرا ادعا شده است که عسل موجود در آن رطوبت آن را از بین برده است. مهیج جماع می باشد. گرمی معده و بدن را افزایش می دهد. غذا را هضم می کند و رطوبت تولید شده در معده بر اثر مصرف میوه ها مانند خربزه و غیره را کاهش می‌دهد. بلغم را خشک می نماید و برای موارد ضعف پیری و غلبة بلغم بر بدن سودمند می‌باشد (60).

 

4-20- مصرف دارویی زنجبیل در زمان کنونی در ایران

1-4-20- بازار گیاهان دارویی

 زنجبیل به دو صورت ریزوم های قطعه قطعه شده و پودر شده  در بازار گیاهان دارویی عرضه می شود. این گیاه بومی هند بوده و از آنجا به ایران صادر می شود (61).

 

2-4-20- داروخانه

فرمولاسیون های دارویی ساخت کارخانجات داروسازی کشور که دارای زنجبیل در ترکیب خود می باشند عبارتند از (62):

 

1-2-4-20- فرمولاسیون هایی که فقط دارای زنجبیل می باشند

داروی جن جی تون (Gingiton) ساخت کارخانه هربی دارو به شکل کپسول که از پودر ریزوم زنجبیل تهیه شده است و بعنوان پیشگیری از بیماری مسافرت کاربرد دارد.

داروی زینتوما (Zintoma) ساخت کارخانه گل دارو به شکل کپسول که از پودر ریزوم زنجبیل تهیه شده است و بعنوان پیشگیری از بیماری مسافرت کاربرد دارد.

 

2-2-4-20- فرمولاسیون های ترکیبی که دارای زنجبیل می باشند

داروی ممورال (Memoral) ساخت کارخانه گل دارو به شکل کپسول که از اولئوگام رزین کندر و پودر ریزوم زنجبیل تهیه شده است و برای درمان اختلالات و علائم ناشی از محدودیت گردش خون مغزی (مانند کم شدن حافظه یا اختلالات ادراکی، سرگیجه و وزوز گوش)، اختلالات عروق محیطی و زوال عقل (آلزایمر) کاربرد دارد.

[ پنجشنبه هفتم آبان ۱۳۸۸ ] [ 22:23 ] [ zohreh jafari ]

‏‫بررسی اثرات ضد میکروبی عصاره آویشن (Thymus vulgaris) و سیاه دانه (Nigella sativa) بر روی هلیکوباکترپیلوری

هدف پژوهش بررسی اثرات مهاری عصاره گیاهان سیاه دانه (Nigella sativa) و آویشن (Thymus vulgaris) بر روی میکروب هلیکوباکترپیلوری است. روش کلی کار به این صورت بود که پس از جمع آوری گیاهان و خشک کردن آنها در سایه عمل آسیاب کردن و عصاره گیری به روش سوکسله با کمک حلالهای اتانول و متانول انجام شد و سپس حذف حلال گردید. از این عصاره غلیظ شده رقتهای لازم با کمک متانول تهیه شد سپس دیسکهای استریل در رقتهای مختلف عصاره آغشته شد. در قسمت بعدی اثر دیسکهای عصاره، بر روی هلیکوباکترپیلوری بررسی شد. در مرحله بعد، از این کلنی ها، کشت مجدد تهیه و دیسکهای عصاره روی محیط کشت با فاصله مشخص قرار داده شدند. نتایج نشان می دهند که هر دو عصاره اثر مهاری قابل توجه ای به روی هلیکوباکترپیلوری اعمال نموده و عصاره گیاه آویشن دارای قدرت ضد میکروبی خیلی بیشتری بوده است.

 

 

مقایسه و بررسی اثر ضدباکتریایی ضدعفونی کننده‌های رایج بیمارستان بر برخی از باکتری‌های گرم مثبت، گرم منفی، اسیدفست و اسپوردار[پایان نامه]/نگارش مصطفی امیری ؛ استاد راهنما صدیقه مهرابیان ؛ استاد مشاور رباب رفیعی‌طباطبایی، میترا صالحی

مواد آنتی سپتیک و ضد عفونی کننده، کشنده میکروارگانیسمها می باشند. وجه تمایز این دو ماده اینست که مواد ضد عفونی کننده جهت بر طرف نمودن آلودگی بافتهای زنده استفاده نمیشود. هدف از این بررسی انتخاب ماده ای که بر اثر میکرو ارگانیسمهای بیمارستانی مؤثر ، باعث کاهش باکتری مقاوم در محیط بیمارستان است. هیپوکلریت و یاولن اثر ضد باکتریایی خوبی نشان ندادند چه بسا باعث مقاومت باکتریها و شیوع عفونتهای بیمارستانی هستند محلولهای میکروتین ۵٪ و فرمالین ۳۰٪ برای ضد عفونی نمودن بیمارستانها و مراکز درمانی توصیه می شود طیف اثرات ضد میکروبی آنها گسترده و قوی می باشد. دکونکس، ستریمید و بتادین در مرتبه دوم قرار دارند و استفاده از آنها نیز توصیه می شود. ماده برگزیده در این بررسی میکروتن ۵٪ می باشد . که مایعی بدون بو، فاقد آلکالوئید ، فنل، اسید و گازهای محرک دستگاه تناسلی تنفسی بوده . این ماده بر روی کلیه باکتریهای مورد آزمایش اثر ضد باکتریایی نشان داد.

 

مقایسه ساختار تشریحی و اثرات ضد میکروبی دو گونه از گیاه دم اسب [پ‍ای‍ان‌ن‍ام‍ه‌]/نگارش الهام عاشوری تلوکی ؛ استاد راهنما صدیقه اربابیان ؛ استاد مشاور احمد مجد

دو گونه از گیاهان جنس Equisetum شامل E.maximum L از منطقه بشل (شهرستان سوادکوه استان مازندران) و E.arvense L از منطقه انزها (شهرستان فیزوزکوه استان تهران) جمع آوری شدند. ساختارهای تشریحی اندامهای رویشی و زایشی دو گیاه با استفاده از روش های متداول سلول- بافت شناسی و به کارگیری میکروسکوپ نوری بررسی و مقایسه شد. خواص ضد میکروبی عصارهای آبی، اتانولی ۸۰٪ و متانولی ۸۰٪ اندام های مختلف دو گونه با غلظت ۱۰ درصد بر باکتری های گرم مثبت باسیلوس سرئوس، استافیلوکوکوس (اورئوس، اپیدرمیس و ساپروفیتیکوس) و قارچ کاندیدا آلبیکنس با استفاده از روش چاهک در محیط کشت نوترینت آگار بررسی شد و قطر هاله های عدم رشد مقایسه گردید. نتایج نشان داد که ساختار تشریحی اندام های مختلف دو گیاه تا حد زیادی شبیه می باشد و بیشترین تفاوت ها مربوط به ساختار ساقه نازا و شاخه است

 

 

 

 

ت‍اث‍ی‍ر ح‍ش‍ره‌ک‍ش‍ی‌، م‍م‍ان‍ع‍ت‌ ک‍ن‍ن‍دگ‍ی‌ رش‍د و ن‍م‍و و دورک‍ن‍ن‍دگ‍ی‌ ع‍ص‍اره‌ گ‍ی‍اه‍ان‌ گ‍ن‍دواش‌‎(Artemisia annua L.)و آق‍طی‌‎(Sambucus ebulus L.)ک‍ه‌ از گ‍ی‍اه‍ان‌ ه‍رز اس‍ت‍ان‌ گ‍ی‍لان‌ م‍ی‌ب‍اش‍ن‍د ب‍ر روی‌ س‍وس‍ک‌ ان‍ب‍اری‌‎(Tribolium confusum Duv.)در ش‍رای‍ط آزم‍ای‍ش‍گ‍اه‍ی‌ ب‍ررس‍ی‌ ش‍د. ب‍رای‌ ای‍ن‌ م‍ن‍ظور گ‍ی‍اه‍ان‌ م‍ورد م‍طال‍ع‍ه‌ ج‍م‍ع‌آوری‌ و در س‍ای‍ه‌ خ‍ش‍ک‌ ش‍دن‍د و س‍پ‍س‌ ب‍وس‍ی‍ل‍ه‌ ت‍ق‍طی‍ر ب‍ا ب‍خ‍ار آب‌ اس‍ت‍خ‍راج‌ ع‍ص‍اره‌ه‍ا ان‍ج‍ام‌ ش‍د. ت‍غ‍ل‍ی‍ظ ع‍ص‍اره‌ه‍ا ب‍وس‍ی‍ل‍ه‌ دی‌ ات‍ی‍ل‌ ات‍ر ص‍ورت‌ پ‍ذی‍رف‍ت‌ و ت‍ل‍غ‍ی‍ظ ن‍ه‍ائ‍ی‌ آن‌ ب‍ا اس‍ت‍ف‍اده‌ از‎Rotatory evaporatorان‍ج‍ام‌ ش‍د. ع‍ص‍اره‌ه‍ا در اس‍ت‍ن‌ رق‍ی‍ق‌ ش‍ده‌ و در غ‍ل‍ظت‌ه‍ای‌ م‍خ‍ت‍ل‍ف‌ ب‍ک‍ار گ‍رف‍ت‍ه‌ ش‍دن‍د. روش‌ آزم‍ای‍ش‌ ح‍ش‍ره‌ک‍ش‍ی‌ ب‍ا زی‍س‍ت‌س‍ن‍ج‍ی‌ ب‍ر روی‌ ک‍اغ‍ذ ص‍اف‍ی‌ و روش‌ دورک‍ن‍ن‍دگ‍ی‌ آزم‍ای‍ش‌ ت‍رج‍ی‍ح‌ غ‍ذای‍ی‌ ب‍ود و ت‍اث‍ی‍ر م‍م‍ان‍ع‍ت‌ رش‍د و ن‍م‍و ب‍وس‍ی‍ل‍ه‌ ت‍ی‍م‍ار م‍واد غ‍ذای‍ی‌ ب‍ا ع‍ص‍اره‌ه‍ا ان‍ج‍ام‌ گ‍رف‍ت‌ در آزم‍ای‍ش‌ ح‍ش‍ره‌ک‍ش‍ی‌ ن‍ت‍ای‍ج‌ ن‍ش‍ان‌ داد، ت‍م‍ام‍ی‌ غ‍ل‍ظت‍ه‍ای‌ ب‍ک‍ار رف‍ت‍ه‌ در ه‍ر دو گ‍ی‍اه‌ ت‍اث‍ی‍رگ‍ذار ب‍وده‌ م‍ی‍ان‍گ‍ی‍ن‌ م‍رگ‌ و م‍ی‍ر ع‍ص‍اره‌‎A. annuaدر م‍ج‍م‍وع‌ ب‍ا م‍ی‍ان‍گ‍ی‍ن‌ ک‍ل‌ و خ‍طای‌ م‍ع‍ی‍ار ۴۹/۱-+۳۸/۳۲ درص‍د ت‍ل‍ف‍ات‌ ن‍س‍ب‍ت‌ ب‍ه‌ ع‍ص‍اره‌‎S. ebulusب‍ا م‍ی‍ان‍گ‍ی‍ن‌ ک‍ل‌ و خ‍طای‌ م‍ع‍ی‍ار ۴۹/۱-+۲۳/۳۰ ت‍اث‍ی‍ر ب‍ی‍ش‍ت‍ری‌ را ن‍ش‍ان‌ داد ول‍ی‌ از ل‍ح‍اظ آم‍اری‌ ت‍ل‍ف‍ات‌ م‍ع‍ن‍ی‌داری‌ ب‍ی‍ن‌ ع‍ص‍اره‌ه‍ا وج‍ود ن‍داش‍ت‌ (۰۵/۰<‎(P در آزم‍ای‍ش‌ دور ک‍ن‍ن‍دگ‍ی‌ ت‍ع‍داد ح‍ش‍رات‌ ج‍ل‍ب‌ ش‍ده‌ ب‍ه‌ ت‍ی‍م‍اره‍ا در ت‍م‍ام‍ی‌ غ‍ل‍ظت‍ه‍ای‌ ب‍ک‍ار رف‍ت‍ه‌ ن‍س‍ب‍ت‌ ب‍ه‌ ش‍اه‍د ت‍اث‍ی‍ر م‍ع‍ن‍ی‌داری‌ را ن‍ش‍ان‌ دادن‍د ه‍م‍چ‍ن‍ی‍ن‌ دو ع‍ص‍اره‌ اخ‍ت‍لاف‌ م‍ع‍ن‍ی‌داری‌ را از ل‍ح‍اظ آم‍اری‌ در ق‍درت‌ دورک‍ن‍ن‍دگ‍ی‌ ن‍ش‍ان‌ ن‍دادن‍د (۰۵/۰<‎(P در آزم‍ای‍ش‌ ت‍اث‍ی‍ر م‍م‍ان‍ع‍ت‌ ک‍ن‍ن‍دگ‍ی‌ رش‍د، م‍ی‍ان‍گ‍ی‍ن‌ وزن‌ لارو، ش‍ف‍ی‍ره‌ و ح‍ش‍ره‌ ک‍ام‍ل‌ ن‍س‍ب‍ت‌ ب‍ه‌ ش‍اه‍د ک‍اه‍ش‌ م‍ع‍ن‍ی‌داری‌ را ن‍ش‍ان‌ داد در م‍ج‍م‍وع‌ ن‍ت‍ای‍ج‌ ن‍ش‍ان‌ داد ک‍ه‌ ت‍اث‍ی‍رات‌ ح‍ش‍ره‌ک‍ش‍ی‌ و م‍م‍ان‍ع‍ت‌ ک‍ن‍ن‍دگ‍ی‌ رش‍د ع‍ص‍اره‌ه‍ا واب‍س‍ت‍ه‌ ب‍ه‌ غ‍ل‍ظت‌ ب‍ودن‍د ام‍ا در م‍ورد ق‍درت‌ دور ک‍ن‍ن‍دگ‍ی‌ ت‍اث‍ی‍ر واب‍س‍ت‍ه‌ ب‍ه‌ غ‍ل‍ظت‌ ن‍ب‍ود. ن‍ت‍ای‍ج‌ طی‍ف‌‎GC MASSن‍ش‍ان‌ داد ک‍ه‌ ب‍ال‍غ‌ ب‍ر ۲۵ م‍اده‌ در ع‍ص‍اره‌ گ‍ن‍دواش‌ م‍وج‍ود اس‍ت‌ ک‍ه‌ ۷ ت‍رک‍ی‍ب‌ ش‍ام‍ل‌ س‍ی‍ن‍ئ‍ول‌، ک‍ام‍ف‍ور، ف‍ورف‍وری‍ل‌ ال‍ک‍ل‌، آرت‍ی‌ م‍ی‍زی‍ن‌، ک‍وم‍اری‍ن‌، پ‌ - س‍ی‍م‍ن‌ - ۸ - ال‌ و پ‍ی‍ن‍وک‍اروئ‍ول‌ ب‍ا خ‍واص‌ ک‍ن‍ه‌ک‍ش‍ی‌، ض‍د م‍ی‍ک‍روب‍ی‌، دور ک‍ن‍ن‍دگ‍ی‌، ض‍د پ‍لاس‍م‍ودی‍وم‌، ق‍ارچ‌ ک‍ش‍ی‌ و ج‍ل‍ب‌ ک‍ن‍ن‍دگ‍ی‌ ش‍ن‍اس‍ای‍ی‌ ش‍ده‌ان‍د ه‍م‍چ‍ن‍ی‍ن‌ ای‍ن‌ ن‍ت‍ای‍ج‌ در ع‍ص‍اره‌ آق‍طی‌ م‍وی‍د ح‍ض‍ور ۵ ت‍رک‍ی‍ب‌ م‍ی‌ب‍اش‍د ک‍ه‌ م‍ه‍م‍ت‍ری‍ن‌ آن‌ ن‍ون‍ان‍ال‌ ی‍ک‌ اس‍ت‍ر گ‍ی‍اه‍ی‌ ب‍ا خ‍واص‌ ج‍ل‍ب‌ ک‍ن‍ن‍دگ‍ی‌ اس‍ت‌

درای‍ن‌ پ‍ژوه‍ش‌ س‍اخ‍ت‍ار ت‍ش‍ری‍ح‍ی‌ ان‍دام‍ه‍ای‌ روی‍ش‍ی‌ و زای‍ش‍ی‌ گ‍ی‍اه‌ گ‍زن‍ه‌ دوپ‍ای‍ه‌ ب‍ااس‍ت‍ف‍اده‌ از روش‍ه‍ای‌ م‍ت‍داول‌ س‍ل‍ول‌ - ب‍اف‍ت‌ ش‍ن‍اس‍ی‌ و ب‍ک‍ارگ‍ی‍ری‌ م‍ی‍ک‍روس‍ک‍وپ‌ ن‍وری‌ ب‍ررس‍ی‌ و م‍ق‍ای‍س‍ه‌ ش‍د و خ‍اک‌ م‍ن‍اس‍ب‌ ب‍رای‌ روی‍ش‌ ب‍ذر ب‍ام‍ق‍ای‍س‍ه‌ ۵ ن‍م‍ون‍ه‌ خ‍اک‌ م‍ورد ب‍ررس‍ی‌ ق‍رار گ‍رف‍ت‌. خ‍واص‌ ض‍د م‍ی‍ک‍روب‍ی‌ ع‍ص‍اره‌ه‍ای‌ آب‍ی‌ و ات‍ان‍ل‍ی‌ ۸۰ درج‍ه‌ گ‍ی‍اه‍ان‌ م‍ورد آزم‍ای‍ش‌ ب‍ر روی‌ ۴ ب‍اک‍ت‍ری‌ و ی‍ک‌ ق‍ارچ‌ آل‍وده‌ ک‍ن‍ن‍ده‌ م‍ح‍ی‍ط ه‍ای‌ ک‍ش‍ت‌ و ب‍ی‍م‍اری‌ زا ان‍س‍ان‍ی‌ ب‍ااس‍ت‍ف‍اده‌ از روش‍ه‍ای‌ م‍ت‍داول‌ م‍ی‍ک‍روب‍ی‍ول‍وژی‌ و ب‍اب‍ک‍ارگ‍ی‍ری‌ م‍ح‍ی‍ط ه‍ای‌ ک‍ش‍ت‌ م‍ول‍ر - ه‍ی‍ن‍ت‍ون‌ آگ‍ار و س‍اب‍رودک‍س‍ت‍روز آگ‍ار ب‍اروش‌ ای‍ج‍اد چ‍اه‍ک‌ و روش‌ ت‍م‍ام‌ ظرف‌ و س‍ن‍ج‍ش‌ ف‍طر ه‍ال‍ه‌ ع‍دم‌ رش‍د ان‍ج‍ام‌ ش‍د. ش‍م‍ارش‌ ک‍روم‍وزوم‍ی‌ گ‍ی‍اه‌ گ‍زن‍ه‌ ب‍ا ب‍ک‍ارگ‍ی‍ری‌ روش‍ه‍ای‌ م‍ت‍داول‌ ک‍رای‍ول‍وژی‌ ان‍ج‍ام‌ گ‍رف‍ت‌ ن‍ت‍ای‍ج‌ ای‍ن‌ آزم‍ای‍ش‍ات‌ ن‍ش‍ان‌ داد ک‍ه‌ از ن‍ظر س‍اخ‍ت‍ار ت‍ش‍ری‍ح‍ی‌ در ب‍رگ‌ و س‍اق‍ه‌، ای‍ن‌ گ‍ی‍اه‌ دارای‌ ک‍رک‌ ه‍ای‌ گ‍زن‍ده‌ ت‍رش‍ح‍ی‌ ب‍ا س‍اخ‍ت‍م‍ان‌ وی‍ژه‌ م‍ی‍ب‍اش‍د. ب‍رگ‌ گ‍ی‍اه‌ گ‍زن‍ه‌ دارای‌ س‍ی‍س‍ت‍ول‍ی‍ت‌ ه‍ای‌ ف‍راوان‍ی‌ اس‍ت‌ و درس‍اخ‍ت‍ار س‍اق‍ه‌ و ب‍رگ‌ لای‍ه‌ه‍ای‌ س‍ل‍ول‍ی‌ ک‍لان‍ش‍ی‍م‌ ب‍ه‌ ف‍راوان‍ی‌ م‍ش‍اه‍ده‌ م‍ی‍ش‍ود. خ‍اک‌ م‍ن‍اس‍ب‌ ب‍رای‌ روی‍ش‌ ب‍ذر، خ‍اک‌ زی‍ر گ‍زن‍ه‌ ب‍ا‎PH اس‍ی‍دی‌ ب‍ود ع‍ص‍اره‌ه‍ای‌ ات‍ان‍ل‍ی‌ ۸۰ درج‍ه‌ ب‍خ‍ش‍ه‍ای‌ م‍خ‍ت‍ل‍ف‌ ای‍ن‌ گ‍ی‍اه‌ ب‍رروی‌ ب‍اک‍ت‍ری‍ه‍ای‌‎Bacillus subtilis, Staphylococcus aureis, E. coli Pseudomonas aeruginosa و ق‍ارچ‌‎Candida albicans دارای‌ اث‍ر م‍ی‍ک‍روب‌ ک‍ش‍ی‌ ب‍ودن‍د. درب‍ی‍ن‌ ع‍ص‍اره‌ه‍ا، ع‍ص‍اره‌ ب‍ذر گ‍زن‍ه‌ دارای‌ ب‍ی‍ش‍ت‍ری‍ن‌ اث‍ر ض‍د ب‍اک‍ت‍ری‍ای‍ی‌ ب‍ر روی‌ ب‍اک‍ت‍ری‍ه‍ای‌ گ‍رم‌ م‍ث‍ب‍ت‌ ب‍ود، ع‍ص‍اره‌ ب‍رگ‌ گ‍زن‍ه‌ دارای‌ ب‍ی‍ش‍ت‍ری‍ن‌ اث‍ر ض‍د ب‍اک‍ت‍ری‍ای‍ی‌ ب‍ر روی‌ ب‍اک‍ت‍ری‍ه‍ای‌ گ‍رم‌ م‍ن‍ف‍ی‌ ب‍ود و ع‍ص‍اره‌ گ‍ل‌ گ‍زن‍ه‌ دارای‌ ب‍ی‍ش‍ت‍ری‍ن‌ اث‍ر ض‍د ق‍ارچ‍ی‌ ب‍ود. ع‍ص‍اره‌ه‍ای‌ آب‍ی‌ ب‍خ‍ش‍ه‍ای‌ م‍خ‍ت‍ل‍ف‌ ای‍ن‌ گ‍ی‍اه‌ ب‍ره‍م‍ه‌ م‍ی‍ک‍روارگ‍ان‍ی‍س‍م‌ ه‍ای‌ ف‍وق‌ ب‍ه‌ ج‍ز پ‍س‍ودوم‍ون‍اس‌ آئ‍روژی‍ن‍وزا اث‍ر داش‍ت‌ ع‍دد ک‍روم‍وزوم‍ی‌ گ‍ی‍اه‌ گ‍زن‍ه‌ دو پ‍ای‍ه‌ در گ‍زارش‍ه‍ای‌ ع‍ل‍م‍ی‌ ۴۸ = n۲ آم‍ده‌ اس‍ت‌ و در ن‍م‍ون‍ه‌ه‍ای‌ ب‍ررس‍ی‌ ش‍ده‌ ن‍ی‍ز ت‍ا ب‍ی‍ش‌ از ۴۰ ک‍روم‍وزوم‌ ش‍م‍ارش‌ ش‍ده‌ اس‍ت‌

 

 

 

ب‍ررس‍ی‌ ت‍اث‍ی‍ر ض‍د م‍ی‍ک‍روب‍ی‌ ع‍ص‍اره‌ س‍ی‍ر ب‍ه‌ روش‌ ن‍ف‍ل‍وم‍ت‍ری‌پ‍ای‍ان‌ن‍ام‍ه‌ن‍گ‍ارش‌ ه‍وم‍ان‌ اب‍ری‍ش‍م‍ی‌اس‍ت‍اد راه‍ن‍م‍ا اب‍وال‍ف‍ت‍ح‌ ش‍ج‍اع‍ی‌ آران‍ی‌اس‍ت‍اد م‍ش‍اور م‍ه‍دی‌ آس‍م‍ار

س‍ی‍ر از خ‍ان‍واده‌‎Liliaceae دارای‌ ع‍ص‍اره‌ آب‍ک‍ی‌ اس‍ت‌ ک‍ه‌ در اث‍ر ف‍ش‍رده‌ ش‍دن‌ ی‍ا ل‍ه‌ ش‍دگ‍ی‌ از ح‍ب‍ه‌ س‍ی‍ر خ‍ارج‌ م‍ی‌گ‍ردد، ع‍ص‍اره‌ س‍ی‍ر خ‍واص‌ م‍ت‍ع‍ددی‌ از ج‍م‍ل‍ه‌ خ‍اص‍ی‍ت‌ ض‍دم‍ی‍ک‍روب‍ی‌ ق‍وی‌ دارد و ب‍ه‌ پ‍روت‍ئ‍ی‍ن‌ه‍ا ی‍ا ان‍زی‍م‍ه‍ای‌ ت‍ی‍ول‌ دار (ح‍اوی‌ گ‍روه‌‎-SH ح‍م‍ل‍ه‌ م‍ی‌ک‍ن‍د و س‍اخ‍ت‍ار آن‍ان‌ را ب‍ه‌ ک‍ل‍ی‌ ت‍غ‍ی‍ی‍ر م‍ی‌ده‍د. آن‍زی‍م‍ه‍ای‌ ت‍ی‍ول‌ دار اک‍ث‍ر آن‍زی‍م‍ه‍ای‌ ف‍ع‍ال‌ و ب‍ن‍ی‍ادی‌ م‍وج‍ودات‌ رده‌ پ‍ای‍ی‍ن‍ت‍ر (ب‍اک‍ت‍ری‌ - وی‍روس‌ - م‍خ‍م‍ر - ق‍ارچ‌ و پ‍روت‍وزوئ‍ر) را ت‍ش‍ک‍ی‍ل‌ م‍ی‌ده‍د، ب‍ا غ‍ی‍ر ف‍ع‍ال‌ ش‍دن‌ ای‍ن‌ آن‍زی‍م‍ه‍ا م‍ی‍ک‍روارگ‍ان‍ی‍س‍م‌ غ‍ی‍ر ف‍ع‍ال‌ ش‍ده‌ و ن‍ه‍ای‍ت‍ا ن‍اب‍ود م‍ی‌ش‍ود اس‍ت‍ف‍اده‌ از روش‌‎Tube test و ت‍س‍ت‌ س‍وراخ‌ (ب‍ع‍ن‍وان‌ روش‌ ف‍رع‍ی‌) ب‍ه‌ م‍ن‍ظور ی‍اف‍ت‍ن‌ م‍ق‍ادی‍ر ع‍ددی‌ دق‍ی‍ق‌‎MIC‎(Minimal inhibitory concentration) و‎MBC‎(Minimal Bactricidal concentration) س‍وی‍ده‍ای‌ اس‍ت‍ان‍دارد‎Ecoli (13311338) ‎11131337)‎staphylococeus aureus) ‎(1053)‎Klebsiella pneumonia ‎1074))‎Pseudo Monas aeruginasa ‎(5027)‎Candida albicans ب‍ت‍رت‍ی‍ب‌، ۰۰۲/۰۰۴ - ۰/۰۱ - ۰/۰۱۶ - ۰/۰۰۵ - ۰/۰‎MBC و mlGE / mLBM ب‍رای‌ س‍وی‍ه‌ه‍ای‌ ف‍وق‌ ب‍ت‍رت‍ی‍ب‌، ۰۰۴/۰۰۸ - ۰/۰۲ - ۰/۰۳۲ - ۰/۰۱ - ۰/۰‎mlGE / mlBM م‍ی‌ب‍اش‍د. م‍ق‍ادی‍ر ع‍ددی‌ ب‍دس‍ت‌ آم‍ده‌ ک‍ام‍لا روش‍ن‌ م‍ی‌ک‍ن‍ن‍د ک‍ه‌ ع‍ص‍اره‌ س‍ی‍ر ق‍اب‍ل‍ی‍ت‌ م‍ه‍اری‌ و م‍ی‍ک‍روب‌ ک‍ش‍ی‌ ف‍وق‌ال‍ع‍اده‌ای‌ دارد و م‍ی‌ت‍وان‍د ب‍ج‍ای‌ ب‍ع‍ض‍ی‌ از آن‍ت‍ی‌ ب‍ی‍وت‍ی‍ک‍ه‍ا و ی‍ا ه‍م‍راه‌ ب‍ا آن‍ه‍ا ع‍ل‍ی‍ه‌ ب‍رخ‍ی‌ ب‍ی‍م‍اری‌ه‍ا م‍ورد اس‍ت‍ف‍اده‌ ق‍رار گ‍ی‍رد

 

 

 

بررسی اثر موضعی عصاره بابونه بر ترمیم زخم سوختگی در موش سفید بزرگ آزمایشگاهی[پایان نامه]/نگارش سعید شوکت‌آبادی ؛ استاد راهنما مرتضی جراحی ؛ استاد مشاور عباس‌علی وفایی

در این مطالعه با توجه به خصوصیات ضد التهابی٬ ضد میکروبی و آنتی اکسیدان عصاره بابونه٬ اثرموضعی عصاره گیاه بابونه بر ترمیم زخم حاصل از سوختگی درجه ۲ مورد بررسی قرار گرفت. یک سوختگی درجه ۲ عمقی در ۲۰٪ سطح بدن حیوانات همه گروهها از طریق فرو بردن پشت حیوان در آب جوش ۱۰۰ درجه سانتی گراد به مدت ۸ ثانیه ایجاد شد. حیوانات گروه کنترل هیچگونه درمانی دریافت نکردند. در حالیکه از روز اول بعد از سوختگی در گروههای درمان با روغن زیتون٬ عصاره بابونه محلول در روغن زیتون و کرم سولفادیازین نقره به صورت موضعی به میزان دو بار در روز به ترتیب روغن زیتون٬ عصاره بابونه محلول در روغن زیتون و کرم سولفادیازین نقره در محل سوختگی مالیده شد از روز سوم پس از ایجاد سوختگی درصد بهبودی زخم از طریق محاسبه سطح زخم با استفاده از فرمول والکر در گروههای مختلف اندازه گیری شد و این عمل تا بهبودی کامل زخم ادامه داشت. زخم گروه دریافت کننده عصاره بابونه محلول در روغن زیتون با گروه روغن زیتون و گروه سولفادیازین نقره با گروه کنترل در روزهای سی و سوم و چهل و هشتم پس از ایجاد زخم وجود داشت. نتیجه گیری یافته ها حاکی از این است که مصرف موضعی عصاره بابونه٬ سبب تسریع بهبودی زخم سوختگی در موش سفید بزرگ آزمایشگاهی ( ‏Rat‏ ) خواهد شد.

 

 

 

 

بررسی اثر ضد میکروبی عصاره گیاه آویشن شیرازی بر روی سه گونه باکتریایی از عوامل گاستروانتریت در مقایسه با آنتی‌بیوتیک انتخابی آنها[پ‍ای‍ان‌ن‍ام‍ه‌]/نگارش نجمه شجاعی ؛ اساتید راهنما محمدباقر خلیلی، علی‌رضا وحیدی ؛ استاد مشاور بابایی

از جمله گیاهانی که از آن به عنوان داروهای ضد میکروبی در کتابهای دارویی و مقالات یاد می‌شود گیاه آویشن شیرازی می‌باشد.در این تحقیق اثر قطره گیاه آویشن شیرازی با نام علمی Zataria Multiflora بر روی میگروارگانیسمهای: سالمونلاتیفی، شیگلا دیسانتری A و E.Coli پاتوژن که در ایجاد گاستروآنتریت عفونی دخیل‌اند، با استفاده از روش دیسک- آنتی‌بیوگرام در مقابل آنتی‌بیوتیک‌های انتخابی (سیپروفلوکساسین، کوتریموکسازول و آمپی‌سیلین) مورد بررسی قرار گرفته است.در پایان نتیجه به این صورت بود که سالمونلا تیفی با قطر هاله ۵/۰±۵/۳۳ میلی‌متر در مقابل قطره آویشن، حساس (S) و E.coli انتروپاتوژن و شیگلا دیسانتری A به ترتیب با متوسط قطر هاله ۵۲/۰±۶۷/۲۴ و ۵/۰±۵/۲۷ میلی‌متر در مقابل قطر و آویشن حد واسط (I) می‌باشند.مقایسه میان آویشن و آنتی‌بیوتیکهای انتخابی نشان داد، قدرت اثر آویشن در تمامی نمونه‌ها از سیپروفلوکساسین کمتر، بیشتر یا قابل قیاس با کوتریموکسازول و بطور مشخص از آمپی‌سیلین بیشتر است.بعلاوه نتایج ثابت می‌کند که تیمول و کارواکرول موجود در قطره آویشن خاصیت ضد میکروبی قابل توجه از خود نشان می‌دهد که این مطلب لزوم بررسی بیشتر روی گیاه فوق را نشان می‌دهد.

 

 

 

اس‍ت‍ف‍اده‌ از گ‍ی‍اه‍ان‌ داروی‍ی‌ در ب‍ی‍م‍اری‍ه‍ای‌ ع‍ف‍ون‍ی‌ ده‍ان‌ از ق‍دی‍م‌ الای‍ام‌ رای‍ج‌ اس‍ت‌. اس‍ت‍رپ‍ت‍وک‍ک‌ م‍وت‍ان‍س‌ از ع‍وام‍ل‌ م‍ه‍م‌ پ‍وس‍ی‍دگ‍ی‌ دن‍دان‌ اس‍ت‌. درای‍ن‌ ت‍ح‍ق‍ی‍ق‌ ب‍ات‍وج‍ه‌ ب‍ه‌ اث‍رات‌ داروی‍ی‌ وس‍ی‍ع‌ و خ‍اص‍ی‍ت‌ ض‍دال‍ت‍ه‍اب‍ی‌ گ‍ل‍ه‍ای‌ ب‍اب‍ون‍ه‌، اث‍ر ض‍د م‍ی‍ک‍روب‍ی‌ ع‍ص‍اره‌ه‍ای‌ م‍ت‍ان‍ول‍ی‌ و ات‍ردوپ‍ت‍رول‍ی‌ گ‍ل‍ه‍ای‌ ب‍اب‍ون‍ه‌ را ب‍ر روی‌ ک‍ش‍ت‌ ب‍اک‍ت‍ری‌ ب‍ررس‍ی‌ ش‍ده‌ اس‍ت‌ درای‍ن‌ ت‍ح‍ق‍ی‍ق‌ گ‍ل‍ه‍ای‌ ب‍اب‍ون‍ه‌ )‎aillimomahc acirtaM ب‍ص‍ورت‌ پ‍ودر درآورده‌ ش‍ده‌، س‍پ‍س‌ م‍ق‍دار م‍ش‍خ‍ص‍ی‌ از آن‌ ب‍ه‌ روش‌ پ‍رک‍ولاس‍ی‍ون‌ در م‍دت‌ ۷۲ س‍اع‍ت‌ ب‍ااس‍ت‍ف‍اده‌ از دو ح‍لال‌ ب‍طور ج‍داگ‍ان‍ه‌ ع‍ص‍اره‌ گ‍ی‍ری‌ ش‍ده‌ و در دس‍ت‍گ‍اه‌ ت‍ق‍طی‍ر در خ‍لا، ح‍لال‌ از م‍ح‍ی‍ط ع‍ص‍اره‌ ت‍ا ح‍د ام‍ک‍ان‌ ح‍ذف‌ گ‍ردی‍ده‌ اس‍ت‌. ع‍ص‍اره‌ ن‍ه‍ای‌ ب‍ه‌ روش‌ ات‍ردوپ‍ت‍رول‌ ب‍ه‌ چ‍ه‍ار رق‍ت‌، رق‍ی‍ق‌ ش‍ده‌ و از ه‍ر ن‍م‍ون‍ه‌ دی‍س‍ک‍ه‍ای‍ی‌ ت‍ه‍ی‍ه‌ ش‍ده‌ اس‍ت‌. ع‍ص‍اره‌ ن‍ه‍ای‍ی‌ ب‍ا م‍ت‍ان‍ول‌ ن‍ی‍ز ب‍ه‌ ص‍ورت‌ ۱۰ درص‍د وزن‍ی‌ (ب‍ا آب‌ م‍ق‍طر) رق‍ی‍ق‌ ت‍ه‍ی‍ه‌ ش‍ده‌ اس‍ت‌. ای‍ن‌ ن‍م‍ون‍ه‌ه‍ا ب‍ر روی‌ س‍وش‌ خ‍ال‍ص‌ ب‍اک‍ت‍ری‌ اس‍ت‍رپ‍ت‍وک‍ک‌ م‍وت‍ان‍س‌ )‎.C.T.P 1061 C( ب‍ک‍ار رف‍ت‍ه‌ اس‍ت‌ ای‍ن‌ س‍وش‌ ب‍ص‍ورت‌ ل‍ی‍وف‍ی‍ل‍زه‌ از س‍ازم‍ان‌ پ‍ژوه‍ش‍ه‍ای‌ ع‍ل‍م‍ی‌ و ص‍ن‍ع‍ت‍ی‌ ای‍ران‌ ت‍ه‍ی‍ه‌ ش‍ده‌ م‍ح‍ی‍طه‍ای‌ ک‍ش‍ت‌ ب‍ک‍ار رف‍ت‍ه‌ ‎htorB noisufnI traeH niarB( I.H.B( ، ش‍ک‍لات‌ آگ‍ار و ‎(Sheep Bolld Agar S.B.A ب‍وده‌ان‍د. ن‍ت‍ی‍ج‍ه‌ ب‍ص‍ورت‌ م‍ش‍اه‍ده‌ م‍س‍ت‍ق‍ی‍م‌ ن‍م‍ون‍ه‌ه‍ا م‍ورد ب‍ررس‍ی‌ ق‍رار گ‍رف‍ت‍ه‌ان‍د ی‍اف‍ت‍ه‌ه‍ا: رق‍ت‌ ه‍ای‌ م‍خ‍ت‍ل‍ف‌ ع‍ص‍اره‌ه‍ای‌ ات‍رودوپ‍ت‍رول‍ی‌ و م‍ت‍ان‍ول‍ی‌ (۱۰ درص‍د) دارای‌ اث‍رات‌ ض‍د م‍ی‍ک‍روب‍ی‌ م‍ش‍خ‍ص‌ م‍ی‌ب‍اش‍ن‍د، ول‍ی‌ در م‍ورد دی‍س‍ک‍ه‍ای‌ ح‍اوی‌ غ‍ل‍ظت‍ه‍ای‌ م‍خ‍ت‍ل‍ف‌ ع‍ص‍اره‌ ات‍رودپ‍ت‍رول‍ی‌ اث‍ر ض‍د م‍ی‍ک‍روب‍ی‌ م‍ش‍اه‍ده‌ ن‍ش‍ده‌ اس‍ت‌ ن‍ت‍ی‍ج‍ه‌ گ‍ی‍ری‌: ب‍ات‍وج‍ه‌ ب‍ه‌ ی‍اف‍ت‍ه‌ه‍ا م‍ش‍خ‍ص‌ گ‍ردی‍ده‌ ک‍ه‌ گ‍ی‍اه‌ ب‍اب‍ون‍ه‌، ک‍ه‌ ی‍ک‍ی‌ از گ‍ی‍اه‍ان‌ داروئ‍ی‌ م‍ع‍روف‌ در طب‌ س‍ن‍ت‍ی‌ اس‍ت‌، اث‍ر ق‍اب‍ل‌ ت‍وج‍ه‍ی‌ در م‍ه‍ار رش‍د ب‍اک‍ت‍ری‌ م‍س‍ب‍ب‌ پ‍وس‍ی‍دگ‍ی‌ دن‍دان‌ دارد ک‍ه‌ ای‍ن‌ ن‍ت‍ی‍ج‍ه‌ م‍وی‍د اس‍ت‍ف‍اده‌ از ده‍ان‌ ش‍وی‍ه‌ ب‍اب‍ون‍ه‌ در دن‍دان‍پ‍زش‍ک‍ی‌ ک‍ش‍ور اس‍ت‌ واژه‌ه‍ای‌ ک‍ل‍ی‍دی‌: ب‍اب‍ون‍ه‌ (م‍ات‍ری‍ک‍اری‍ا ک‍ام‍وم‍ی‍لا)، اس‍ت‍رپ‍ت‍وک‍ک‌ م‍وت‍ان‍س‌، اث‍ر ض‍د ب‍اک‍ت‍ری‍ای‌، م‍ات‍ری‍س‌

 

 

 

 

ت‍اک‍ن‍ون‌ در زم‍ی‍ن‍ه‌ ب‍ررس‍ی‌ ف‍ع‍ال‍ی‍ت‌ ض‍د م‍ی‍ک‍روب‍ی‌ گ‍ی‍اه‍ان‌ داروی‍ی‌ ت‍ح‍ق‍ی‍ق‍ات‌ وس‍ی‍ع‍ی‌ ص‍ورت‌ گ‍رف‍ت‍ه‌ اس‍ت‌. پ‍ی‍دای‍ش‌ س‍وی‍ه‌ه‍ای‌ م‍ق‍اوم‌ ب‍ه‌ آن‍ت‍ی‌ ب‍ی‍وت‍ی‍ک‌ه‍ا و ه‍م‍چ‍ن‍ی‍ن‌ پ‍ی‍ش‍رف‍ت‌ ع‍ل‍م‌ داروس‍ازی‌، س‍ن‍ت‍ز داروه‍ای‌ ش‍ی‍م‍ی‍ای‍ی‌ و ک‍ارب‍رد وس‍ی‍ع‌ آن‌ در درم‍ان‌ و وج‍ود م‍ش‍ک‍ل‌ پ‍ی‍چ‍ی‍ده‌ای‌ ب‍ن‍ام‌ اث‍رات‌ ج‍ان‍ب‍ی‌ داروه‍ای‌ ش‍ی‍م‍ی‍ای‍ی‌، م‍وج‍ب‌ گ‍ش‍ت‍ه‌ اس‍ت‌ ک‍ه‌ ت‍ح‍ق‍ی‍ق‍ات‌ م‍س‍ت‍م‍ر در م‍ورد ی‍اف‍ت‍ن‌ داروه‍ای‌ ض‍د م‍ی‍ک‍روب‍ی‌ ج‍دی‍د از م‍ن‍اب‍ع‌ طب‍ی‍ع‍ی‌ ی‍ک‌ ن‍ی‍از اس‍اس‍ی‌ ب‍ه‌ ح‍س‍اب‌ آی‍د در ای‍ن‌ م‍طال‍ع‍ه‌ ازم‍ی‍ان‌ گ‍ون‍ه‌ه‍ای‌ م‍خ‍ت‍ل‍ف‌ گ‍ی‍اه‍ان‌ طب‌ س‍ن‍ت‍ی‌ ت‍ع‍دادی‌ ان‍ت‍خ‍اب‌ و ب‍ا ت‍وج‍ه‌ ب‍ه‌ م‍واد م‍وث‍ره‌ آن‍ه‍ا ب‍ا اس‍ت‍ف‍اده‌ از روش‍ه‍ای‌ اس‍ت‍ان‍دارد اس‍ان‍س‌ گ‍ی‍ری‌ و ی‍ا ع‍ص‍اره‌گ‍ی‍ری‌ ش‍دن‍د س‍پ‍س‌ اث‍رات‌ ض‍د ب‍اک‍ت‍ری‍ای‍ی‌ ای‍ن‌ گ‍ی‍اه‍ان‌ داروی‍ی‌ در ش‍رای‍ط‎In vitro ب‍ا اس‍ت‍ف‍اده‌ از روش‍ه‍ای‌ ب‍ررس‍ی‌ ه‍ال‍ه‌ م‍م‍ان‍ع‍ت‌ از رش‍د و ت‍ع‍ی‍ی‍ن‌‎MIC و‎MBC م‍ورد م‍طال‍ع‍ه‌ ق‍رار گ‍رف‍ت‌. ن‍ت‍ای‍ج‌ ح‍اص‍ل‌ ن‍ش‍ان‌ داد ک‍ه‌ اس‍ان‍س‍ه‍ای‌ گ‍ی‍اه‍ان‌ آوی‍ش‍ن‌ و اس‍طوخ‍ودوس‌ و ع‍ص‍اره‌ه‍ای‌ گ‍ی‍اه‍ان‌ ح‍ن‍ا و ص‍ب‍ر زرد و ش‍اه‍ت‍ره‌ ب‍ر روی‌ اس‍ت‍اف‍ی‍ل‍وک‍وک‍وس‌ اورئ‍وس‌ و اس‍ت‍اف‍ی‍ل‍وک‍وک‍وس‌ اپ‍ی‍درم‍ی‍دی‍س‌ از اث‍رات‌ ض‍د م‍ی‍ک‍روب‍ی‌ خ‍وب‍ی‌ ب‍رخ‍وردارن‍د و ت‍ن‍ه‍ا اس‍ان‍س‍ه‍ای‌ گ‍ی‍اه‍ان‌ آوی‍ش‍ن‌ و اس‍طوخ‍ودوس‌ ب‍ر روی‌ اس‍ت‍رپ‍ی‍ت‍وک‍وک‍وس‌ ف‍اش‍ی‍م‌ و اس‍ت‍رپ‍ی‍ت‍وک‍وک‍وس‌ پ‍ای‍وج‍ن‍ز م‍وث‍ر واق‍ع‌ ش‍دن‍د. ن‍ت‍ای‍ج‌ ب‍دس‍ت‌ آم‍ده‌ از ب‍رس‍ی‌ه‍ا در م‍م‍ان‍ع‍ت‌ از رش‍د ن‍ی‍ز ب‍ی‍ان‍گ‍ر ای‍ن‌ م‍وض‍وع‌ م‍ی‌ب‍اش‍د ب‍ا م‍ق‍ای‍س‍ه‌ گ‍ی‍اه‍ان‌ داروی‍ی‌ ب‍ا آن‍ت‍ی‌ ب‍ی‍وت‍ی‍ک‌ ه‍ای‌ ن‍ف‍س‍ی‍ل‍ی‍ن‌، ک‍ل‍وگ‍زاس‍ی‍ل‍ی‍ن‌ و آم‍پ‍ی‌ س‍ی‍ل‍ی‍ن‌ م‍ش‍خ‍ص‌ ش‍د ک‍ه‌ گ‍ی‍اه‍ان‌ آوی‍ش‍ن‌، اس‍طوخ‍ودوس‌ و ح‍ن‍ا از ل‍ح‍اظ ارزش‌ ض‍د ب‍اک‍ت‍ری‍ای‍ی‌ م‍ع‍ادل‌ ب‍ا آن‍ت‍ی‌ ب‍ی‍وت‍ی‍ک‌ ه‍ای‌ رای‍ج‌ م‍ی‌ب‍اش‍ن‍د

 

 

[ پنجشنبه هفتم آبان ۱۳۸۸ ] [ 22:21 ] [ zohreh jafari ]

تاريخچه

معلوم نيست اين گياه چه زماني و چگونه وارد ايران شد، آنطور كه مورخين نوشته اند اكليل كوهي از دير باز مورد توجه اعراب بوده و نقوش آن روي مقابر مصر ديده شده است

در ايتاليا آن را گياهي مقدس شناخته و برگهاي خشكش را به صورت چاشني در غذا       مي ريزند.

نام علمي اكليل كوهي رز مارينوس (Ros marinus) به معني شبنم دريا مي باشد؛ چرا كه زيستگاه طبيعي گياه بيشتر د رنواحي ساحلي است. در يونان باستان اعتقاد بر اين بوده كه اكليل كوهي (رزماري) ذهن و حافظه را تقويت مي كند و به همين دليل دانشجويان يوناني در وقت امتحان دادن تاج گلهايي از اكليل كوهي را به دور سر خود مي پيچيده اند. بعدها از اكليل كوهي براي حفظ خاطره استفاده شد و در تشريفات تدفين، عزاداران شاخه هايي از اكليل كوهي تازه را بر روي مقبره قرار مي دادند تا شخص متوفي فراموش نشود. در مراسم عروسي اين گياه به علامت وفاداري بوده و شاخه هايي از آن در ميان دسته گل عروس قرار داده مي شده است.

ارتباط اكليل كوهي با سر از همان هنگام معلوم شد كه گياه پزشكان براي درمان سردرد، استفاده از آن را آغاز كردند. روغن اكليل كوهي از قديم براي درمان نقرس و دردهاي عضلاني مورد استفاده قرار مي گرفته و يكي از اجزاي اصلي داروي معروف «آب مجارستان» را تشكيل مي داده است. اين معجون، زندگي را به اليزابت ملكه مجارستان كه دچار رعشه و فلج دست و پا شده بود، بازگردانيد. در طول قرن پانزدهم، مردم شاخه هايي از اكليل كوهي را منازل خود مي سوزانيدند تا آنها را از مرگ سياه (طاعون) حفظ كند در جنگ جهاني دوم، اكليل كوهي را به همراه سرو كوهي در بيمارستان هاي فرانسه مي سوزانيدند، تا از بروز عفونت جلوگيري به عمل بيايد.

در منزل اكليل كوهي از گياهاني است كه در طباخي مورد استفاده قرار مي گيرد. مزه تند آن گوشت گوسالة سرخ شده را خوشمزه و غذاي تهيه شده از مرغ و ماهي را لذيذ مي نمايد. اين گياه همراه ديگر سبزيها نيز پخته مي شود و به مصرف مي رسد. اكليل كوهي در تهيه لوازم آرايشي نيز به كار مي رود و روغن آن يكي از اجزاي مواد تقويت كننده و شامپوهاي مخصوص موي سر مي باشد.

گياه بومي حوزه مديترانه است و به طور گسترده در آب و هواي معتدل پرورش داده        مي شود. اكليل كوهي به طور خود رو بر روي صخره ها و تپه هاي ساحلي مديترانه به عمل مي آيد.

اكليل كوهي گياهي بوته اي و هميشه سبز و بسيار معطر مي باشد طول آن به 5/1 متر مي رسد و شاخه هاي متعدد آن هنگامي كه جوان  هستند نرم و كركدار است، اما با گذشت زمان چوبي و سخت شده و پوست آن فلس مانند و قهوه اي مايل به خاكستري مي شود . برگهاي گياه بسيار باريك، شبيه چرم و حالت سنبله دارند. سطح رويي برگها سبز پررنگ و زير آنها نرم و خاكستري كم رنگ مي باشد. وقتي كه برگها به هم ماليده شوند، عطري بسيار قوي  از آنها متصاعد مي شود كه بوي  كافور و كمي هم بويي شبيه كاج مي دهد. از اوايل بهار تا اوايل تابستان گلهاي دو لپه اي آبي كم رنگ به صورت خوشه اي از انتهاي ساقه هاي اكليل كوهي ظاهر مي شوند

 


رزماری

 

نحوه استفاده : گیاه آن خوراکی است و روغن آن مالیده می شود


خواص : رزماری، برگ و سرشاخه‌های گلدار خشک شدۀ گیاه
Rosmarinus officinalis از خانوادۀ نعناعیان (Lamiaceae) است که حداقل دارای 1 درصد (حجم/وزن) روغن فرار می‌باشد (1و2).نامهای گیاه:

لاتین:
Rosmarinus officinalis

فارسی: رزماری، رومارن

عربی: اکلیل الجبل، حصالبان، حصالبان اکسیر

انگلیسی:
Rosemary, Common Rosemary, Moorwort, Herb of memory

آلمانی:
Echter Rosmarin, Anthoskraut, krankrautblatter, kranzenkrautblatter

فرانسه:
Romarin, Rose marine, Herbe aux couronnes, Feuilles de Rosmarinریخت شناسی: گیاه معطر بوته‌ای و پایا، با شاخه‌های بالارونده، که ارتفاع آن به 2 متر می‌رسد. برگها باریک با انتهائی بدون نوک و سوزنی‌شکل (نازک)، گلها به رنگ سبز تیره و به ندرت صورتی یا سفیدرنگ می‌باشد (6و5).


اندام داروئی: برگ و سرشاخه‌های گلدار گیاه، اندام داروئی رزماری را تشکیل می‌دهد (1و2).

زمان جمع‌آوری: برگ و سرشاخه‌های گلدار گیاه رزماری هنگام شروع باز شدن گلها و در فصول بهار و تابستان جمع‌آوری می‌گردد (7).


دامنۀ انتشار: پرورش گیاه رزماری در بیشتر نواحی ایران معمول می‌باشد (1). پرورش‌دهندگان عمدۀ گیاه رزماری را در دنیا کشورهای شمال آفریقا خصوصاً مراکش و تونس و کشورهای جنوب اروپا خصوصاً اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، یوگسلاوی و آمریکا تشکیل می‌دهند.


مواد متشکله: مادۀ متشکلۀ اصلی برگ و سرشاخه‌های گیاه رزماری را روغن فرار تشکیل می‌دهد فارماکوپۀ گیاهی بریتانیا میزان روغن فرار رزماری را 1% حجم در وزن ذکر کرده است، ولی میزان روغن فرار این گیاه در نقاط مختلف دنیا بین 5/0 تا 5/2 درصد گزارش شده است (2و8).


عمده‌ترین ترکیبات موجود در روغن فرار گیاه را 1و8 ـ سینئول (1,8 -
cineol)، بورنئول (Borneol)، کامفر (Campher)، بورنیل استات (Bornyl acetate)، آلفاپی‌نن (α - pinene) و –B پینن تشکیل می‌دهند که بسته به شرایط جغرافیائی محل کشت گیاه، میزان و درصد هریک از این مواد متغیر می‌باشد (2و8).

 

سایر ترکیبات طبیعی موجود در برگ و سرشاخه‌های گلدار رزماری شامل این دسته‌ها می‌شود:

 

فلاونوئیدها مانند جنکوانین (Genkwanin) و لوتئولین (Luteolin)، اسیدهای فنلی مانند اسید رزمارینیک (Rosmarinic acid)، دی‌ترپن‌ها، تری‌ترپن‌ها، تانن‌ها، مواد تلخ، رزین، ساپونین، پروتئین، چربی، کربوهیدرات، فیبر، برخی املاح و ویتامینها.


موارد استعمال: از رزماری به صورت خوراکی در درمان اضطراب، سردرد، میگرن، فشار خون، نفخ و بی‌اشتهائی و به صورت موضعی بعنوان مسکن موضعی در درمان دردهای عضلانی و بیماریهای روماتیسمی استفاده می‌شود. همچنین بعلت عطر و طعم مناسب در صنایع آرایشی ـ بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد (2و9). روغن رزماری یک روغن محرک است و از نظر رایحه و اثر، گرم و نافذ می‌باشد. اثر محرک رزماری روی سیستم اعصاب مرکزی بسیار برجسته است. مصرف رزماری چون موجب سهولت ترشح و دفع صفرا می‌شود از این جهت از آن در بیماریهای یرقان و نارسائی اعمال کبد استفاده بعمل می‌آورند. مصرف رومارن در موارد ضعف عمومی، خستگی مفرط و بیحالی بیمار در دوران نقاهت مفید تشخیص داده شده است.

 

عوارض جانبی: مصرف داروئی موضعی گیاه و یا کاربرد فرآورده‌های آرایشی ـ بهداشتی حاوی رزماری در برخی از افراد حساس، گهگاه ایجاد قرمزی پوست، درماتیت، حساسیت پوستی و حساسیت به نور ایجاد می‌کند (11و10).


موارد احتیاط: رزماری در دوران بارداری، شیردهی و در بیماران صرعی و فشار خون بالا بهتر است بکار نرود (2و11). روغن رزماری دارای 20ـ10 درصد کافور می‌باشد که اگر به مقدار زیاد مصرف شود می‌تواند موجب تشنجات صرع‌مانند شود.


موارد استعمال در پزشکی گذشته: در طب گذشته از رزماری به صورت خوراکی بعنوان مدر و ضدنفخ و به صورت موضعی بعنوان ضد التهاب و ضد درد استفاده می‌کرده‌اند (1).

طی صدها سال از رزماری در مراقبت از پوست و مو استفاده شده و یکی از اجزاء ادکلن real و جزء اصلی آب تقطیری تهیه‌شده از الکل رقیق و گلهای رزماری است که نوعی مخلوط قابض گیاهی در حامل سرکۀ سیب می‌باشد و به پاکسازی، تقویت و سم‌زدائی پوست بویژه پوست‌های چرب و مستعد آکنه کمک نموده و به داشتن اثرات فوق‌العاده در ایجاد جوانی مشهور است. رزماری برای آبکشی موهای تیره و مالش‌دادن پوست سر مورد استفاده قرار می‌گیرد که برای تأمین سلامت موها و جلوگیری از ریزش بیش از حد آنها بویژه متعاقب بیماریها واقعاً ارزشمند است. رزماری به برگرداندن رنگ به موهای خاکستری و حتی درمان طاسی مشهور است.


آثار فارماکولوژیکی: آثار ضد میکروبی گیاه و روغن فرار رزماری و تعدادی از مواد مؤثره این گیاه علیه میکروبهای زیر تأیید گردیده است (11).


استافیلوکوکوس اورئوس، استافیلوکوکوس آلبوس، ویبریوکلرا، اشرشیاکلی، لاکتوباسیلوس برویس، پسودوموناس فلورسنس، رودوتورولا گلوتینیس، کورینه باکتریا.


آثار آنتی‌اکسیدانی فراکسیون‌های مختلفی از گیاه رزماری نیز در شرایط برون‌تنی و درون‌تنی بررسی و تأیید شده است. در برخی از این موارد، آثار فوق با آثار آنتی‌اکسیدان‌های شناخته شده‌ای نظیر (
Botylated Hydroxyanisole) BHA و (Botylated Hydroxytoluene) BHT برابری می‌نماید (12و15).


روغن فرار رزماری اثر مشخصی بر روی عضلۀ صاف ایلئوم خوکچه هندی دارد که این اثر مربوط به بورنئول موجود در روغن فرار بوده که در شرایط آزمایشگاهی بعنوان یک آنتاگونیست استیل‌کولین عمل می‌نماید. همچنین در مطالعۀ دیگری اثر شل‌کنندگی روغن فرار رزماری بر روی اسفنکتر اودی (
oddis sphincter) خوکچۀ هندی که قبلاً با مورفین منقبض شده بخوبی مشهود بوده است (13و11). آثار ضد التهاب، ضد کمپلمانی، آنتی‌اکسیدانی و آنتی‌گونادوتروپیک اسید رزمارینیک که یکی از مواد متشکلۀ اصلی گیاه رزماری می‌باشد نیز به اثبات رسیده است (11و4).

 

بر اثر مصرف خوراکی و یا استنشاق روغن فرار گیاه رزماری در موش، تحریک فعالیت لکوموتور دیده شده است که این اثر را به 1و8 ـ سینئول مربوط می‌دانند. اثر مهارکنندگی عصارۀ گیاه رزماری علیه فعالیت آنزیم اوره‌ آز و اثر فلاونوئید دیوسمین موجود در رزماری در کاهش شکنندگی مویرگی از سایر خصوصیات مهم فارماکولوژیک گیاه محسوب می‌شوند (11)

 

 

 

مــراجع:

1. زرگری ع. گیاهان داروئی. تهران، انتشارات دانشگاه، 1369 (ج 4): 6 ـ 71.

3. زاهدی.ا. واژه‌نامۀ گیاهی. تهران: انتشارات دانشگاه 1373 : 158.

4ـ مظفریان و.ا. فرهنگ نامهای گیاهان ایران. تهران: نشر فرهنگ معاصر، 1375 : 158.
منبع : کتب طب سنتی

 

 

 

 

 

 

 

 


رزماری (رومارن - اکلیل کوهی)

Rosmarinus officinalis

Rosemary

Lamiaceae

 

معرفی و گیاهشناسی

رزماری گیاهی است چندساله و به فرم بوته ای که در تمامی فصل های سال سرسبز می باشد. برگهای باریک آن به صورت متقابل بر روی ساقه قرار می گیرند و گل های این گیاه به رنگ آبی مایل به بنفش می باشند. از خصوصیات این گیاه بوی فراوان برگ ها می باشد که آن را به عنوان یک گیاه معطر مشهور نموده است.

 

نیازهای اکولوژیکی و پراکنش

رزماری گیاهی است مقاوم به سرما و شرایط خشکی و این خصوصیت ها سبب شده است که در اکثر مناطق قابل کشت باشد. رزماری بومی مناطق مدیترانه است و در اکثر مناطق کشورمان به صورت محدود یا وسیع کشت می گردد. رزماری در بسیاری از کشورهای اروپایی به صورت وسیع کشت می شود

 

کاشت، داشت و برداشت

رزماری بندرت و در شرایط خاصی تولید بذر می نماید و روش مرسوم تکثیر این گیاه قلمه می باشد. سرشاخه ها و برگ های این گیاه در اوایل دوره گلدهی برداشت می شوند که این عمل در سطوح کوچک به کمک داس و در سطوح وسیع بوسیله ی ماشین های برداشت مخصوص صورت می گیرد.

 

فرآوری
برگ های این گیاه دارای اسانس، تانن، فلاونوئیدها، ساپونین و آلکالوئید (رزماریسین) می باشند. اسانس این گیاه دارای اهمیت فراوانی است و کاربردهای فراوانی نیز دارد.

 

خواص درمانی و کاربردها

دمکرده ی برگ های این گیاه به عنوان ضد نفخ، ضد اسپاسم دستگاه گوارش و ... کاربرد دارند و این دمکرده در مصرف خارجی برای تقویت موی سر کاربرد دارد. اسانس گیاه بطور گسترده در صنایع آرایشی و بهداشتی استفاده می گردد و داروهایی از این گیاه در کشورمان تولید می گردد (مانند قطره رزمارینوس) که اکثرا برای تقویت موی سر و جلوگیری از ریزش مو می باشد.

 

احتیاطات مصرف:

 مصرف این گیاه بصورت خوراکی در زمان بارداری ممنوع اعلام شده است و همچنین مصرف زیاد آن سبب مسمومیت می گردد.

 

 

[ پنجشنبه هفتم آبان ۱۳۸۸ ] [ 22:17 ] [ zohreh jafari ]

بسم الله الرحمن الرحیم

 

برای هفدهمین سال پیاپی؛

مرکز نور در سومین نمایشگاه بزرگ آی تی جهان شرکت کرد

 

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی کلیه تولیدات نرم افزاری خود را در سومین نمایشگاه بین المللی فناوری اطلاعات جهان(جیتکس) به نمایش و عرضه گذاشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نورسافت)، نمایشگاه جیتکس، یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین رخدادهای فناوری اطلاعات و ارتباطات نه تنها در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا بلکه در جهان است که هر ساله در منطقه امیر نشین دوبی واقع در کشور امارات متحده عربی برپا می‌شود.

 بر پایه این گزارش؛ مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی بعنوان بزرگترین مرکز علمی، تحقیقاتی و تولیدی نرم افزارهای حوزه علوم اسلامی و انسانی برای هفدهمین سال پیاپی در این رخداد بزرگ و بین المللی حضور پیدا کرد.

بر اساس این گزارش: بیست و نهمین دوره از نمایشگاه جیتکس ( GITEX) از 18 تا 22 اکتبر برابر با 26تا 30 مهر ماه در مرکز تجارت جهانی دبی کار خود را آغاز کرد.

این گزارش یادآور می شود: مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی(crcis) برای نخستین بار در سال 1372 بعنوان یک شرکت ایرانی در این نمایشگاه برای ارایه نرم‌افزارهای علوم اسلامی و انسانی خود آغازگر حضور ایرانی‌ها در یکی از بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های آی ‌تی جهان بود.

نورسافت می افزاید: هر چند  از سال 1373 به بعد شرکت های ایرانی تنها در بخش Gitexshopper حضور داشتند، اما همین حضور آغازگر حرکتی جدی برای معرفی و نمایش توانایی‌ شرکت‌های ایرانی در این نمایشگاه شد.

 این گزارش ادامه می دهد:  اولین حضور شرکت‌های ایرانی در قالب غرفه ایران در سال 2003 و توسط شرکت ثنارای رقم خورد و از آن پس هر ساله شرکت‌های فعال ایرانی با حمایت‌های دولتی برای معرفی توانمندی‌های خود و نیز ایجاد یک بازار بین‌المللی در این نمایشگاه حاضر می‌شوند.

ثنارای به عنوان مجری غرفه ایران در نمایشگاه‌های بین‌المللی طی دو سال گذشته فعالیت داشت  اما امسال حضور ایرانی‌ها در نمایشگاه جیتکس 2009 قرار است توسط یک شرکت خصوصی با عنوان پارسان صورت پذیرد.

******************

جامع‌التفاسیر نور؛

اثر برگزیده مركز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در نمایشگاه کتاب فرانكفورت

 

قائم مقام مركز تحقیقات كامپیوتری علوم اسلامی با اشاره به هفدهمین حضور این مركز در نمایشگاه بین‌المللی کشور آلمان، از حضور فعال مركز در این نمایشگاه خبر داد و گفت: نرم‌افزار «جامع‌التفاسیر نور» كه تفسیری قرآنی و شامل اطلاعات بیش از 1400 جلد اثر است، از جمله آثار برگزیده مركز تحقیقات در این نمایشگاه است.

به گزارش نورسافت مهندس رضا آسیابانی در گفت‌ و گو با خبرگزاری ایبنا، با بیان این موضوع، اظهار كرد: با توجه به این كه علاوه بر مخاطبان شیعه و سنی مسلمان، بسیاری از غیر مسلمانان نیز علاقه‌مند به دریافت اطلاعات و شناخت‌هایی از آموزه‌های علوم قرآنی و اسلامی‌اند، در این نمایشگاه كوشیده‌ایم با ارایه آثاری كه برای عموم مخاطبان جذاب و قابل درك است،‌ به ارایه شناختی همه جانبه از دستاوردهای مركز تحقیقات كامپیوتری علوم اسلامی بپردازیم.

وی با اشاره به هفتمین حضور در نمایشگاه بین‌الملی کتاب فرانكفورت، گفت: رویكرد اصلی مركز تحقیقات كامپیوتری علوم اسلامی، ارایه نرم‌افزارهایی است كه برای علاقه‌مندان قابل استفاده باشد. این نرم‌افزارها علاوه بر زبان فارسی، به زبان‌های انگلیسی و عربی نیز تدوین شده و قابل استفاده‌‌اند.

كارشناس صنعت IT کشورمان با بیان این كه نرم‌افزار احكام این مركز علاوه بر سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی، به زبان‌های فرانسه و ایتالیایی نیز طراحی شده‌ است تصریح كرد: این نرم‌افزار بر اساس كتاب توضیح‌المسایل امام خمینی(ره) تولید شده و در موارد اختلاف میان احكام ایشان با دیگر مراجع، به ذكر آرای آنها نیز توجه شده است. این نرم‌افزار، احكام كلی و عمومی اسلام را بازگو می‌كند و طراحی زبان اسپانیولی آن نیز در دستور كار قرار دارد.

وی با اشاره به این كه استفاده از كتاب‌های مرجع هر یك از شاخه‌های علوم قرآنی، از اهداف و رویكردهای اصلی تولید نرم‌افزارهای این مركز است، خاطرنشان كرد: در نمایشگاه فرانكفورت آلمان نرم‌افزارهایی در حوزه‌های فلسفه، پیامبر(ص) و اهل‌بیت(ع)، فقه و اصول، تاریخ، عرفان، لغت، دانشنامه و ... ارایه می‌شوند تا پوشش كاملی از نیازهای همه جانبه علاقه‌مندان به این حوزه را پاسخگو باشند.

مهندس آسیابانی متذكر شد: علاوه بر متن كتاب‌های مورد استفاده پژوهشگران و محققان علوم قرآنی، قابلیت‌هایی نظیر نمایه، فرمت‌های تخصصی،‌ فهرست‌بندی و امكان جست‌وجو در متن از طریق اعراب‌گذاری، ریشه‌یابی كلمات، تفكیك آیات و روایات از متن و ... از دیگر امكاناتی است كه برای كاربران نرم‌افزارهای این مركز درنظر گرفته شده است.

وی نرم‌افزار جامع‌التفاسیر نور را كه اخیرا نیز از سوی مجمع جهانی سران (WSA) در مکزیک به عنوان نرم‌افزار برتر شناخته شده است، از آثار منتخب این مركز در نمایشگاه فرانكفورت توصیف كرد و بیان داشت: این نرم‌افزار تفسیر قرآن، دربردارنده متن و اطلاعات  302 عنوان كتاب(در بیش از 1400 جلد) است. همچنین نرم‌افزارهای شاهنامه و مثنوی همراه با تمامی شروح و قرائت، از دیگر محصولات عمومی این مركزند كه در نمایشگاه فرانکفورت ارایه خواهند شد.

قائم مقام مركز تحقیقات كامپیوتری علوم اسلامی شركت در نشست‌ها و كرسی‌های شرق‌شناسی، ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی دانشگاه‌های آلمان را از فعالیت‌های جانبی مركز در آلمان خواند و بیان داشت: دیدار با پژوهشگاه‌های ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی و تدوین موافقت‌نامه‌هایی برای توسعه همكاری‌ها از اهداف جانبی این مركز تحقیقاتی در زمان برگزاری نمایشگاه كتاب فرانكفورت‌ به شمار می رود.

كارشناس صنعت فناوری اطلاعات(IT) با اشاره به این كه مركز تحقیقات كامپیوتری علوم اسلامی با ارایه 15 اثر برگزیده این مركز، در نمایشگاه فرانكفورت شركت دارد، گفت: دانش‌نامه علوی به نام عربی «موسوعة نهج‌البلاغه» شامل 110 عنوان كتاب(281 جلد) درباره نهج‌البلاغه، فرهنگ‌نامه‌ها، مستدركات و شروح نهج‌البلاغه، همراه با 24 ترجمه گوناگون و 28 شرح و تعلیقه بر نهج‌البلاغه به زبان فارسی و عربی، از دیگر آثار منتخب این مركز برای ارایه در نمایشگاه كتاب آلمان است.

وی نرم‌افزار «نورالجنان» كه بر اساس متن 68 كتاب(102) جلد از 50 مولف در حوزه ادعیه، شرح و تفسیر دعا و كتاب‌های اخلاقی و سیر و سلوك تولید شده است را از دیگر محصولات این حوزه نام برد و پیشنهاد داد: در صورتی كه تبلیغات گسترده‌تری از سوی رسانه‌های عمومی نظیر صدا و سیما در شبكه‌های گوناگون داخلی و خارجی در راستای معرفی محصولات، كتاب‌ها و موسسات شركت كننده در این نمایشگاه صورت پذیرد، استقبال بهتری همراه با آگاهی‌های قبلی از این محصولات انجام می‌شود.‌

 

******************

با حضور مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی؛

شصت ویکمین نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت به کار خود پایان داد

 

مراسم اختتامیه نمایشگاه كتاب فرانكفورت آلمان عصر یکشنبه( 26 مهر ماه) برگزار شد. قرار است كشور چین به شكل نمادین، این نمایشگاه را تحویل آرژانتین بدهد.

به گزارش نورسافت یكی از مسئولان نمایشگاه كتاب فرانكفورت آلمان در گفت و گویی گفت:  مراسم اختتامیه این نمایشگاه ساعت 15 و 30 دقیقه به وقت آلمان و 17 عصر به وقت ایران در سالن میهمانان ویژه برپا شد.

به گفته وی، قرار است كشور چین به شكل نمادین، نمایشگاه را تحویل كشور آرژانتین بدهد.

میهمان ویژه سال آینده نمایشگاه كتاب فرانكفورت، كشور آرژانتین است.

بر اساس این گزارش، غرفه جمهوری اسلامی ایران كه با نام اختصاری TIFB در سه روز بازدید ناشران و كارشناسان همواره مورد توجه بوده، در روز نخست بازدید عمومی نیز با استقبال مراجعه كنندگان همراه بوده است.

علاوه بر این غرفه ایران، یكی دیگر از غرفه های متعلق به كشورمان در سالن كودك و نوجوان نمایشگاه كتاب فرانكفورت مستقر است كه به عرضه و نمایش آثار نویسندگان ایرانی در گروه سنی كودك و نوجوان پرداخته است.

تا لحظه مخابره این خبر، استقبال از غرفه های جمهوری اسلامی ایران در دو روز بازدید عمومی، افزون بر دوره های قبلی نمایشگاه فرانكفورت برآورد شده است.

در همین حال تعدادی دیگر از موسسات علمی و تحقیقاتی همچنین ناشران ایرانی فعال از جمله انتشارات علمی _ فرهنگی ، مجمع جهانی اهل بیت (ع) و مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی توانسته اند آثار خود را در این نمایشگاه معرفی كنند و پاسخگوی سئوالات مراجعه كنندگان فارسی زبان و دیگران باشند.

 

******************

در آستانه ولادت کریمه اهل بیت(سلام الله علیها)؛

ویژه نامه اینترنتی ولادت حضرت فاطمه معصومه (س) بر روی اینترنت قرار گرفت

 

همزمان با  فرا رسیدن اول ذیقعده میلاد با سعادت کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (س) ویژه نامه اینترنتی این بانوی کرامت به همت محققان و پژوهشگران مرکز تحقیقات در پایگاه اینترنتی حوزه نت قرار گرفت.

به گزارش نورسافت مدیر اجرایی پایگاه حوزه روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران  با اشاره به حدیثی از امام صادق(ع) درباره حضرت معصومه(س) و شهر مقدس قم گفت: امام می فرمایند؛ خدا حرمی دارد و آن مکه است، رسول خدا (صلی الله علیه وآله) حرمی دارد که آن مدینه است، امیرمؤمنان(علیه السلام) حرمی دارد که کوفه است و ما نیز حرمی داریم که قم است و به زودی زنی از فرزندان من در آنجا دفن می‏شود که نامش فاطمه‏  است؛ هر کس او را زیارت کند بهشت‏ بر او واجب خواهد شد.

سید علی طباطبایی هدف از تولید این ویژه نامه را کمک به تحقیق و پژوهش محققان و جمع آوری مطالبی در خصوص شخصیت والای حضرت معصومه (س) بصورت منسجم عنوان کرد.

وی به موضوعات منتشر شده در این ویژه نامه اشاره کرد و افزود: " شفیعه روز جزا(زندگینامه)"، " فاطمه دوم علیهاالسلام"، " ولادت حضرت"، " ویژگیهای حضرت"، " بانوی شفاعت"، " نگین قم"، "نظری بر اسامی و القاب حضرت"، " مصاحبه با حضرت آیت الله فاضل لنکرانی(ره) در خصوص حضرت" از موضوعات این ویژه نامه اینترنتی است.

طباطبایی ادامه داد: " احادیث حضرت (س)"، " کرامات حضرت"، "مستدرک حضرت"، "کتابنامه حضرت" از جمله دیگر موضوعات مطرح شده در این ویژه نامه مناسبتی است.

علاقمندان می تواند جهت استفاده از این ویژه نامه اینترنتی به آدرس ذیل مراجعه کنند:

http://www.hawzah.net/Hawzah/Occasions/OccasionView.aspx?LanguageID=1&OccasionID=39242

 

******************

در بازدید طلاب و دانشجویان استان فارس از مركز تحقیقات كامپیوتری علوم اسلامی؛

نرم‌افزار چند رسانه‌ای «نورالجنان» معرفی شد

 

جمعی از دانشجویان و طلاب حوزه علوم اسلامی شهید بهشتی استان فارس با حضور در مركز تحقیقات كامپیوتری علوم اسلامی از نزدیك با مركز و تولیدات اسلامی آن به ‌ویژه نرم‌ افزار چند رسانه‌ای "نورالجنان" آشنا شدند.

به گزارش نورسافت، در این بازدید که با معرفی مرکز تحقیقات آغاز شد، وحید شریفی ضمن معرفی برخی تولیدات مركز، نرم‌افزار چند رسانه‌ای "نورالجنان" را برای مدعوان توضیح داد.

وی بیان كرد: كلیات مفاتیح الجنان، صحیفه سجادیه به همراه قرائت كامل و كتابخانه ادعیه و اخلاق از جمله موضوعات موجود در این لوح فشرده است.

شریفی اظهار داشت: نمایش فهرست‌های گوناگون ادعیه، زیارت‌ها، نمازها، اعمال هفته و ماه برگرفته از متن مفاتیح الجنان و صحیفه سجادیه به همراه نمایش متن، ترجمه و صوت از دیگر موضوعات نرم‌افزار نورالجنان است.

وی با اشاره به اینكه نمایش متن 68عنوان كتاب در102جلد از 50 مؤلف در زمینه منابع ادعیه، شرح و تفسیر دعاها، فلسفه دعا و همچنین كتاب‌های اخلاقی و سیر و سلوك از دیگر محتویات این نرم‌افزار است، افزود: نمایش و قرائت ادعیه و اعمال و آداب مربوط به هر روز مطابق با تقویم رایانه با قابلیت تنظیم و تبدیل آن از تاریخ شمسی به قمری و میلادی و بالعكس در این نرم‌افزار گنجانده شده است.

وحید شریفی  در ادامه گفت: نمایش صدها تصویر به ‌صورت اسلاید به همراه پخش مولودی و مرثیه برای چهارده معصوم(ع) و دیگر اولیای الهی همچنین پخش چندین مناجات به همراه نمایش تصاویر از دیگر قابلیت‌های این نرم‌افزار چند رسانه‌ای به شمار می‌رود.

 

******************

در گفت وگوی زنده شبکه جهانی سحر؛

قابلیت های نرم افزار منتخب جایزه جهانی سران مورد بحث و بررسی قرار گرفت

 

در گفت و گوی زنده تلوزیونی شبکه جهانی سحر (ویژه انگلیسی زبانان قاره اروپا) قابلیت های پژوهشی و تحقیقاتی نرم افزار جامع تفاسیر نور با حضور دکتر بهروز مینایی، متکفل پروژه و حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید جواد مظلومی بعنوان کارشناس محتوایی نرم افزار مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش نورسافت، در این برنامه زنده 40 دقیقه ای با عنوان "منشور ایران" که از استدیوهای تهران و قم به طور همزمان از طریق ماهواره  "هات برد" پخش می شد، نرم افزار چندرسانه ای جامع تفاسیر نور منتخب سومین جشنواره جایزه سران در کشور مکزیک مورد بررسی قرار گرفت.

همچنین در این برنامه مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی از ابتدا تا کنون توسط این کارشناسان معرفی شد.

لازم به ذکر است، جشنواره جایزه جهانی سران (WSA)، جشنواره دستاوردهای رایانه­ای بین المللی می باشد که شرکت های نرم افزاری از اقصی نقاط دنیا یکی از تولیدات خود را به این جشنواره معرفی می کنند که این محصول مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی طی سه مرحله بررسی و در نهایت در بخش" بهترین از نظر محتوا، خلاقیت و ابتکار " عنوان برتر را به خود اختصاص داد.

این گزارش می افزاید: نامه رسمی و لوح تقدیر اجلاس جهانی (WSA) با امضای پرفسور دکتر پیتر ای.بروگ رییس هیئت مدیره و جک بومانس منشی ارشد جشنواره جهانی wsa به حوزه ریاست مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی تقدیم شد.

 

 

 

 

 

 

 

******************

به بهانه حضور در جیتکس 2009؛

معرفی ایران اسلامی بر اساس كتاب‌هایی كه نرم‌افزار می‌شوند

 

قائم مقام مركز تحقیقات كامپیوتری علوم اسلامی از حضور در نمایشگاه فناوری اطلاعات جی تكس به عنوان هفدهمین حضور در نمایشگاه بین‌المللی خبر داد و گفت: مركز تحقیقات در این دوره با معرفی و ارایه 15 اثر برگزیده در راستای معرفی هرچه بیشتر فرهنگ ایرانی ـ اسلامی تلاش می‌كند.

به گزارش نورسافت رضا آسیابانی، كارشناس صنعت فناوری اطلاعات(IT) در گفت‌ و گو با خبرگزاری كتاب ایران(ایبنا)، ‌با اعلام این موضوع بیان داشت: مركز تحقیقات كامپیوتری علوم اسلامی در شمار نخستین شركت‌های ایرانی است كه در این نمایشگاه حضور چشمگیری دارد و در دروه‌های گذشته نیز با استقبال خوبی از سوی مردم حوزه خلیج فارس مواجه شد.

وی مجموعه آثار این دوره از حضور در نمایشگاه جی تكس را بالغ بر 15 اثر ویژه عنوان كرد و گفت: در این میان 10 اثر برگزیده مركز تحقیقات كامپیوتری علوم اسلامی نیز وجود دارند كه در مناسبت‌های گوناگون موفق به كسب جوایز و رتبه‌هایی شده‌‌اند.

آسیابانی نرم‌افزار «جامع‌التفاسیر نور» را كه بر اساس اطلاعات بیش از 1400 جلد كتاب تولید شده و عنوان خادم‌القرآن را كسب كرده است، از آثار برگزیده این مركز برشمرد و افزود: همچنین نرم‌افزار «موسوعه نهج‌البلاغه» كه گلچینی از متن و اطلاعات بیش از 300 جلد كتاب در این حوزه به شمار می‌رود، نرم‌افزار «نورالجنان» كه حاوی اطلاعات 112 جلد كتاب دینی و قرآنی است و نیز نرم‌افزار«جامع‌الاحادیث» كه پژوهشی بر 500 جلد كتاب محسوب می‌شود، از دیگر آثار این مركز در نمایشگاه جی تكس‌اند كه همگی مقام خادم‌القرآن را كسب كرده‌اند.

وی همچنین لوح فشرده «نورالانوار» كه اطلاعات و متن اصلی بیش از 200 اثر دینی را در بردارد و موفق به دریافت عنوان برتر در جشنواره خوارزمی شده است را از دیگر محصولات این مجموعه توصیف كرد و بیان داشت: از سوی دیگر، «دانشنامه نبوی» كه بر اساس پژوهش و بررسی بیش از 300 عنوان كتاب درباره سیره نبوی تدوین و به عنوان بهترین نرم‌افزار در جشنواره چند رسانه‌ای دیجیتال سال گذشته شناخته شده است، از جمله نرم افزارهای برگزیده این مركز در نمایشگاه جی تكس به شمار می‌آید.

كارشناس صنعت فناوری اطلاعات(IT) بیان داشت: تمامی این آثار با هدف معرفی اسلام با زبانی ساده و روان برای مسلمانان و غیر مسلمانان جهان كه علاقه‌مند به آشنایی با فرهنگ اسلامی و آیین ما هستند، تهیه و تولید شده‌اند، به‌گونه‌ای كه در سطوح گوناگون برای افراد ناآشنا به این حوزه نیز قابل استفاده و در عین حال دارای كاربردهای تخصصی باشند.

وی حضور در نمایشگاه‌های گوناگون و معرفی آثار این مركز با توجه به فرهنگ و زبان مخاطبان را از انگیزه‌های اصلی تولیدكنندگان این محصولات عنوان كرد و گفت: در داخل كشور برای معرفی بهتر نرم‌افزارها و نحوه استفاده بهینه از آنها، كارگاه‌های آموزشی متعددی را برای كاربران علاقه‌مند به این حوزه برگزار می‌كنیم.

آسیابانی در باره نحوه تكمیل و بازنگری برنامه‌های گوناگون این نرم‌افزار‌ها توضیح داد: این مركز در سایت خود بخشی با عنوان نظرات كاربران قرار داده است و از تمامی انتقادها و پیشنهادات كاربران استقبال می‌كند و برای تصحیح و ارتقای نرم‌افزارها از این ایده‌ها كمك می‌گیرد. این دیدگاه‌ها همچنین در تهیه و تولید نرم‌افزارهای آتی این مركز تأثیر به‌سزایی دارند.

وی با اشاره به این كه حضور در این نمایشگاه‌ها اغلب به شكل خصوصی از سوی شركت‌كنندگان ایرانی انجام می‌شود، خواستار نظارت‌ها و حمایت‌های دولتی برای تولیدكنندگان محصولات گوناگون شد تا از این طریق علاوه بر هماهنگی بیشتر، غرفه‌های ایرانی با نظم و انسجام بالاتری به ارایه محصولات خود بپردازند.

قائم مقام مركز تحقیقات كامپیوتری علوم اسلامی از این نمایشگاه به عنوان بزرگترین نمایشگاه كامپیوتری فن‌آوری اطلاعات در خاورمیانه یاد كرد و ادامه داد: با توجه به این كه فناوری اطلاعات، صنعتی عمده بر اساس فكر، علم، ایده‌پردازی و تئوری است، در صورتی كه امكانات بیشتری در اختیار شركت‌های ایرانی قرار گیرد، به یكی از تولیدكنندگان عمده محصولات فناوری اطلاعات در جهان تبدیل می‌شوند.

نمایشگاه جی تکس یکی از بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های خاورمیانه در زمینه‌ی فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات است که سالانه در دوبی با ارایه جدیدترین دستاوردهای كشورهای گوناگون در زمینه‌های فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات برپا می‌شود.

نخستین دوره این نمایشگاه سال 1981 میلادی برگزار شد. هر سال بخش‌های جدیدی نظیر بخش فروش محصولات و ... به آن افزوده می‌شود.

 

******************

در دومین روز از برپایی نمایشگاه مطبوعات؛

چهره ها و شخصیت های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و هنری کشور حضور پیدا کردند

 

در دومین روز ازبرپایی شانزدهمین نمایشگاه سراسری خبرگزاری ها و مطبوعات بسیاری از چهره های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی وهنری کشور با  باحضور در این نمایشگاه با اصحاب رسانه دیدار و گفت وگو کردند.

به گزارش نورسافت کلهر، فلاحت پیشه، پروین احمد نژاد، غنیمی فرد، پروفسور مولانا، سحر قریشی و ... از چهره های مطرح حاضر در شانزدهمین نمایشگاه خبرگزاری ها و مطبوعات بودند.

 

 

 

 

 

 

 

 

[ پنجشنبه هفتم آبان ۱۳۸۸ ] [ 22:14 ] [ zohreh jafari ]
عادت به استفاده از چای گیاهان طبیعی بدن را در مقابل بیماریها مقاوم می نماید
[ پنجشنبه هفتم آبان ۱۳۸۸ ] [ 13:23 ] [ zohreh jafari ]
درباره وبلاگ

کتب مدیر:روشهای آزمایشگاهی در زیست شناسی گیاهی-
اطلس ساختار گیاهی
سرشناسه : جعفري، زهره ، عنوان و نام پديد آورد : روشهاي آزمايشگاهي در زيست گياهي/ زهره جعفري، ناصر حسيني.
مشخصات نشر : اراك: دانشگاه آزاد اسلامي (واحد اراك)، انتشارات علمي، 1389
مشخصات ظاهري : 149 ص.:مصور،جدول.
فروست : انتشارات علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد اراك ؛ 153
موضوعات وب
امکانات وب