botanist
medical plant
لینک دوستان
شنبه 30 آبان1388 ساعت: 22:10 توسط:رضوان امیری
بررسی روش های علامتگذاری گوزن ها
پاسخ:مناسبه
 وب سایت   پست الکترونیک
تحقیق اکولوژی

شنبه 30 آبان1388 ساعت: 14:14 توسط:نگین قلعه نوعیان و مرتضی قائم مقامی
روابط اکولوژیکی آرتمیا با کویر میقان و دریاچه ارومیه
پاسخ:مناسبه
 وب سایت   پست الکترونیک [ نظر خصوصی ]
پاسخ گیاهی که لازمه بیارید

شنبه 30 آبان1388 ساعت: 10:30 توسط:سينا

باي
 وب سایت   پست الکترونیک
گیاه قره داغ

جمعه 29 آبان1388 ساعت: 20:48 توسط:پریسا توسلی و حنیف الفاویان
بررسی محیط های اکولوژیکی گیاه قره داغ (در کویر میقان اراک )
پاسخ :مناسب است
 وب سایت   پست الکترونیک
[ شنبه سی ام آبان ۱۳۸۸ ] [ 22:50 ] [ zohreh jafari ]
منبع از :http://www.winterboy.blogfa.com/post-44.aspx

مقاله های زیر در این بسته وجود دارد:

1-     مقایسه اثر بخشی دسموپرسین خوراکی با شکل اسپری آن در درمان دیابت بی مزه مرکزی

2-     اثر تجویز خوراکی عصاره تتراکلرید کربنی بذر شنبلیله بر میزان گلیکوژن کبدی در موش صحرایی دیابتی شده با استرپتوزوسین

3-     اثر برگ زیتون بر افزایش انسولین ترشح شده با واسطه گلوکز از جزایر لانگرهانس جداشده از پانکراس رت

4-     تاثیر عصاره ابوجهل بر پیشگیری و درمان دیابت

5-     اثر حفاظتی فلفل قرمز بر پاسخگویی انقباضی آئورت سینه ای در موشهای صحرایی دیابتی شده توسط استرپتوزوسین

6-     اثر آنالژزیک عصاره آبی برگ گشنیز در موشهای صحرایی نر دیابتی شده توسط استرپتوزوتوسین

7-     اثر ترمیمی وانادیوم بر سلولهای بتای پانکراس در موش صحرایی مبتلا به دیابت نسبتا شدید قندی تجربی

8-     اثر تجویز آبی کرفس وحشی بر میزان گلوکز و چربی های سرم در موش صحرایی دیابتی

9-     اثر تجویز خوراکی و دراز مدت سیاه دانه بر پاسخ انقباضی آئورت سینه ای در موش صحرایی

10- اثر دارچین بر قند خون رت دیابتی

11- اثر رژیم خوراکی روغن ماهی و ذرت بربرخی پارامترهای بیوشیمیایی خون در موشهای دیابتی

12- اثر آنانداماید در بهبود پاسخ های شل شدگی وابسته به اعصاب غیر آدرنرژیک در بافت کورپوس کاورنوزوم موشهای صحرایی نر دیابتیک

13- اثر پیشگیری کننده عصاره هیدروالکلی کنگر فرنگی در بروز دیابت نوع یک در موشهای صحرایی نر بالغ

14- اثر L- کارنیتین بر روی سطح نیتریک اکسید و فعالیت آنزیم مبدل آنژیوتانسین سرمی در موشهای صحرایی نرمال و دیابتی شده با استرپتوزوسین

15- مطالع ژن کاندیدا در دیابت نوع یک

16- اثر عصاره هیدروالکلی بر خسک گردو در پیشگیری از دیابت نوع یک در موشهای صحرایی نر بالغ

17- اثر روزه داری بر وضعیت متابولیک بیماران دیابتی نوع دو

18- اثر حفاظتی دانه اسفرزه بر پاسخگویی انقباضی آئورت سینه ای در موشهای صحرایی دیابتی شده توسط استرپتوزوتوسین

19- اثر اسید اسکوربیک بر شاخص های هیستولوژیکی ترمیم زخم موش صحرایی با دیابت تجربی مزمن

20- اثر تره کوهی بر شدت درد در موشهای دیابتی با استرپتوزتوسین   

برای دانلود مقاله ها اینجا   کلیک کنید. 

[ شنبه سی ام آبان ۱۳۸۸ ] [ 14:7 ] [ zohreh jafari ]عنوان مقاله : آت اکولوژِ ی گونه مرتعی Ferula ovina در تهران /
آت اکولوژِ ی گونه مرتعی Hedysarum kopetdaghi borissدر مراتع استان گلستان

منبع:
www.sid.ir

آت اکولوژِ ی گونه مرتعی Ferula ovina در تهران:
بررسی درباره چگونگی رفتار و عملکرد یک گونه مرتعی و مطالعه نحوه ارتباط آن با سایر اجزای زنده و غیرزنده در رویشگاه مربوطه به عنوان آت اکولوژی آن گونه در نظر گرفته می شود. برای انجام این تحقیق ابتدا باید مشخص کرد که این گیاه در کجاها می روید بعد از انجام این کار ویژگیهای رویشی مثل پستی و بلندی ،خاک،اقلیم و....... مورد مطاله قرار می گیرد . این گونه در ارتفاع 2000تا 3200 متر از سطح دریا می روید.وبه پستی و بلندی حساسیتی نشان نمی دهد .این گونه در دمای متوسط 8درجه و میانگین 400 میلی متر بارندگی می روید. در خاکهای شنی می روید .اسیدیته آن 7تا 5/7 است گیاه کما در بیشتر رویشگاههای خود به صورت گونه غالب ظاهر می شود .رشد رویشی گیاه از هفته دوم اردیبهشت آغاز می شود .زمان ظهور گلها نیمه دوم خرداد ماه و زمان بذر دهی اوایل تیر ماه است .رسیدن بذرها از اوایل تیر ماه شروع می شود و تا اواسط مرداد ریزش می کنند .این گونه علوف زمستانه دام را تامین می کند .آفت گیاه لارو پروانه ای از جنس Malocosma است .
پاسخ:مناسبه
[ شنبه سی ام آبان ۱۳۸۸ ] [ 14:3 ] [ zohreh jafari ]
توسط:پریسا توسلی و حنیف الفاویان
بررسی محیط های اکولوژیکی گیاه قره داغ (در کویر میقان اراک )
پاسخ :مناسب است
[ شنبه سی ام آبان ۱۳۸۸ ] [ 13:48 ] [ zohreh jafari ]

بسم الله الرحمن الرحیم

 

در بازدید جمعی از دانشجویان استانهای خراسان از مرکز تحقیقات؛

نرم‌افزار «مثنوی معنوی»؛ بزرگ‌‌ترين رازنامه‌ی ادبى و عرفانى معرفی شد

 

  در بازدید گروهی از دانشجویان و فعالان فرهنگی دانشگاه های استان های خراسان جنوبی، رضوی و شمالی از مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی ضمن معرفی مرکز تحقیقات و برخی از تولیدات آن،  نرم افزار «مثنوی معنوی»؛ بعنوان بزرگ‌‌ترين رازنامه‌ی ادبى و عرفانى برای ایشان معرفی شد.

 به گزارش نورسافت، در این بازدید که وحید شریفی یکی از اعضای بخش ارتباطات و تبلیغات مرکز تحقیقات به معرفی مرکز و تولیدات عمومی و تخصصی پرداخت، نرم افزار "مثنوی معنوی" را بعنوان بزرگ‌‌ترين رازنامه‌ی ادبى و عرفانى كه از سوی مركز تحقيقات كامپيوتری علوم اسلامی توليد شده ‌است برای مدعوین معرفی کرد.

وی گفت: نرم ‌افزار«مثنوی معنوی» شامل امكاناتی از جمله؛ نمايش متن كامل مثنوی معنوی به همراه صوت كامل با صدای حسين آهی و امير نوری می باشد.

شریفی اظهار داشت: پنج شرح مبسوط بر ابيات مثنوی ( شرح علامه محمدتقی جعفری، شرح بديع ‌الزمان فروزان‌ فر، شرح ملاهادی سبزواری، شرح موسی نثری (كلاله خاور)، شرح سيد جعفر شهيدی)، ارتباط آيات قرآن‌كريم با ابيات مثنوی معنوی و شروح، فهرست اعلام (اشخاص، اماكن، قبائل و فرق) مثنوی معنوی از ديگر امكانات نرم‌ افزار «مثنوی معنوی» است.

وی كتابشناسی جامع و آرايه‌های بديعی، مقدمه‌های اساتيد برجسته ادبيات ايران (ميرجلال‌الدين كزازی، كريم زمانی، حسين آهی)، امكان جستجو در متن و شرح‌ها (جستجوی ساده و پيشرفته)، اطلاعات جامعی از شخصيت مولانا و كتاب مثنوی معنوی را از جمله امكانات دیگر نرم‌افزار «مثنوی معنوی» عنوان کرد.

شریفی بیان داشت: ارتباط ابيات مثنوی معنوی با بيش از 1000 حديث از معصومين (عليهم‌ السلام) و گفتار بزرگان، امكان نمايش نستعليق ابيات به همراه صوت متن، امكان چاپ، ثبت علائم پژوهشی، يادداشت‌ برداری از تمامی متون، صوت كامل ابيات به همراه پنج شرح جامع، نمايش ابيات مثنوی معنوی به صورت نستعليق به همراه صوت كامل ابيات نيز برای كاربران اين نرم‌افزار طراحی شده ‌است.

وی خاطر نشان کرد: ارتباط ابيات با آيات قرآن‌كريم و روايات معصومين (علیهم السلام)، جستجوی پيشرفته با دامنه عنوانی و دامنه رديف- قافيه‌ای، كتابخانه شرح‌ها در 32 جلد و ارتباط ابيات با شروح، آرايه‌های ادبی، كتابشناسی، مقدمه علمی ادبی اساتيد برجسته، چاپ، يادداشت‌ برداری، ثبت علائم پژوهشی نيز در دسترس مخاطبان نرم‌ افزار "مثنوی معنوی" قرار دارد.

 

**********************

 

در گفت وگو با نورسافت؛

حجت الاسلام راستگو خواستار تولید نرم افزار با رویکرد اسلامی برای کودکان شد

 

  حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن راستگو گفت: مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی بعنوان یکی از بزرگترین و موفق ترین مراکز علمی، پژوهشی، تحقیقاتی و تولید و عرضه کننده نرم افزارهای اسلامی می تواند نقش بسزایی در بارور ساختن بُعد معنوی جوانان داشته باشد.


وی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار نورسافت، افزود: اگر مسوولان و دست اندرکاران مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی بخشی را به منظور تولید نرم افزار، ویژه  گروه سنی جوانان و نوجوانان با رویکردی اسلامی و آمیخته با معارف اهل بیت(ع) راه اندازی کنند گام بزرگی را در راستای تقویت ابعاد معرفتی نسل جوان جامعه برداشته اند.

رییس مرکز تربیت مربی کودک و نوجوان دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ادامه داد: تولید نرم افزار در حیطه سنی کودکان و بکاربردن طراحی و گرافیک شاد و جذاب می تواند زیرساخت های اسلامی و معرفتی آنان را از امروز شکل دهد.

 

**********************

 

در گفت و گو با حجت الاسلام سبحانی مطرح شد؛

كتابخانه كلام و تأليف دست‌كم 70 اثر در ماه

 

  مدير بخش تدوين و تأليف معاونت پژوهشي مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي با بيان اين كه در تدوين نرم‌افزار «كتابخانه كلام» بيش از 700 عنوان كتاب منبع مورد استفاده قرار گرفته است، گفت: اين نرم‌افزار به پژوهشگران و مولفان اين فرصت را مي‌دهد تا بدون استفاده از كتاب يا دفتر يادداشت، به تأليف دست‌كم 150 كتاب طي دو ماه بپردازند.به گزارش نورسافت حجت الاسلام و المسلمین جواد سبحاني در گفت‌ و گو با خبرگزاری ایبنا، ضمن بيان اين مطلب اظهار داشت: اين نرم‌افزار اكنون مراحل پاياني توليد را طي مي‌كند و پيش‌بيني مي‌شود تا پايان سال در اختيار علاقه‌مندان و پژوهشگران قرار بگيرد.

وي افزود: اين اثر دربردارنده متن كامل بيش از 700 عنوان كتاب در حوزه معارف و كلام اسلامي نظير معاد، نبوت، امامت و ... است و به تعبيري، برخي از بحث‌هاي عقيدتي حوزه سنتي كلام را عرضه مي‌دارد.

حجت الاسلام سبحانی منابع اين مجموعه را علاوه بر كتاب‌هاي غني و قابل استناد شيعي، كتاب‌هاي اهل سنت و تأليفاتي برشمرد كه مجموعه مباحث كلامي را در خود جاي داده‌اند و گفت: از لحاظ دوره زماني نيز اين مجموعه قديمي‌ترين منابع كلامي يعني آثاري از قرن چهارم هجري تا زمان معاصر را در خود جاي داده است.

وي درباره كتاب‌هاي معاصر(قرن پانزدهم هجري قمري) اين مجموعه بيان داشت: از اين ميان تنها كتاب‌هايي براي درج در اين كتابخانه برگزيده شده‌اند كه به نوعي پاسخگوي برخي از شبهات جديدند، به ويژه شبهاتي كه نسبت به برخي از تفكرات شيعي مطرح‌ و قابل استفاده عموم مخاطبان‌اند.

مدير بخش تدوين و تأليف معاونت پژوهشي مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي، مخاطبان اصلي اين كتابخانه را پژوهشگران و افراد مسلط به زبان عربي و فارسي خواند و توضيح داد: اين برنامه به گونه‌اي تدوين شده است كه عموم مردم نيز مي‌توانند مباحث مورد نياز خود را بيابند و در حد نياز از مضامين آن استفاده كنند.

وي تصريح كرد: برخي از منابع اين مجموعه با شيوه‌هاي مباحثه استدلالي انتخاب شده‌اند و افراد آشنا با مباحث عقلي مي‌توانند از آن بهره گيرند، اما برخي از آثار نيز به گونه‌اي انتخاب شده‌اند كه عموم مردم حتي با داشتن حد متوسطي از اطلاعات بتوانند پاسخ سوالات خود را به دست بياورند. به عنوان نمونه به كتاب‌هايي كه سوالاتي درباره مراسم حج و برخي از دلايل اعمال آن را تشريح مي‌كند، مي‌توان اشاره كرد.

حجت الاسلام سبحانی درباره اولويت‌های انتخاب آثار گوناگون براي قرار گرفتن در اين مجموعه بيان داشت: دسته نخست اين كتاب‌ها، آثاري‌اند كه در حوزه كلام اسلامي و در شمار كتاب‌هاي منبع شناخته مي‌شوند و محققان در پژوهش‌هاي عقيدتي و كلامي خود ناگزير از مراجعه به اين آثارند. دسته دوم را آثاري تشكيل مي‌دهند كه دربردارنده بحث‌هاي تخصصي‌اند و مولفان به صورت مجزا به مباحثي نظير امامت، نبوت، توحيد و ... پرداخته‌اند.

كارشناس نرم‌افزاري مركز تحقيقات كامپيوتري درباره سومين اولويت انتخاب كتاب‌هاي اين كتابخانه بيان داشت: كتاب‌هاي پاسخگو به شبهات به ويژه شبهاتي كه وهابيون در حوزه‌هاي كلامي ترويج كرده‌اند، اولويت‌هاي بعدي آثار اين مجموعه را به خود اختصاص مي‌دهند.

مدير بخش تدوين و تأليف معاونت پژوهشي مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي، درباره نحوه دستيابي به اطلاعات اين كتابخانه ديجيتالي گفت: مراجعه به «فهرست‌ درختي»‌ يكي از گونه‌های دست‌يابی به اطلاعات اين كتابخانه‌ است. اين فهرست‌ مطابق با حروف الفبا تنظيم شده‌ است و كاربر با انتخاب نام كتاب‌ و ورود به آن بخش، پس از مشاهده جلد اثر و فهرست مي‌تواند از مطلب مورد نظرش استفاده كند.

وی «فهرست گزينشی» را گونه ديگري از چينش اطلاعات اين نرم‌افزار خواند و بيان داشت: كاربر از طريق موضوع مورد جست‌وجوي خود مي‌تواند از اين فهرست اطلاعاتي بهره‌ گيرد. اين فهرست پس از جست‌وجو، نشاني‌هايي را معرفي مي‌كند كه درمتن كتاب‌هاي گوناگون درباره آنها مطلبي آمده يا اشاره‌اي به آن موضوع شده است.

سبحاني که با خبرگزاری ایبنا گفت و گو می کرد، فرهنگنامه‌هاي انگليسي و فرانسوي را از ديگر قابليت‌هاي اين اثر برشمرد و اظهار داشت: متن قرآن كريم براي مراجعه مستقيم كاربران و رفع شبهات يا سوالاتي كه براي آنها ايجاد مي‌شود، در كنار امكان جست‌وجوي موضوعي به اشكال گوناگون در اين نرم‌افزار قرار دارد.

وي با تأكيد بر اين كه «پژوهشگران با مراجعه و مطالعه آثاری كه در نرم‌افزار "كتابخانه كلام" جای دارد، هر دو ماه موفق به تأليف حداقل 100 تا 150 كتاب مي‌شوند» گفت: اين مجموعه اين قابليت را دارد كه تا چندين سال به گونه‌اي نيازهاي تأليفي نويسندگان يا محققان را برطرف سازد كه بدون اين كه دست به قلم ببرند يا به كتاب ديگري مراجعه كنند، توانايي تأليف آثار گوناگون حوزه كلام و مباحث عقيدتي را داشته باشند.

مدير بخش تدوين و تأليف معاونت پژوهشي مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي با اشاره به امكان يادداشت‌برداري و ذخيره‌سازي مطالب كه در اين نرم‌افزار تعبيه شده است، اضافه كرد: اين كتابخانه علاوه بر اين كه مي‌تواند منبعي براي علاقه‌مندان به تأليف باشد، پاسخگوي نيازهاي مقاله‌نويسي، تدريس و تنظيم پايان‌نامه نيز است.

كتاب‌هايي نظير «الرشاد في معرفة حج‌الله» از شيخ طوسي، «اسرار التوحيد» به قلم شيخ صدوق، «امالي» اثر سيد مرتضي(قرن چهارم)، ترجمه كتاب «امامت بحارالانوار»، كتاب‌هاي كلامي شيخ مفيد، «انيس‌الموحدين» اثر ملامهدي نراقي(قرن 13 هجري قمري)، «باب حادي عشر» و ترجمه آن كه در شمار كتاب‌هاي درسي حوزه علميه است، «تجريد العقايد» و شرح، ترجمه و گزيده آن، «پاسخ به شبهات در شبهاي پيشاور» به همراه متن اصلي و ترجمه آن و كتاب «تجريد الاعتقاد» نوشته خواجه نصيرالدين طوسي(قرن هفتم) از جمله كتاب‌هايي‌اند كه در نرم‌افزار «كتابخانه كلام» جاي دارند.

**********************

 

در آستانه سالروز شهادت امام جواد الائمه (ع)؛

دانشنامه این امام همام در پایگاه علمی حوزه نت قرار گرفت

 

  در آستانه سالروز شهادت نهمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت حضرت جواد الائمه(ع) بیش از یکصد و ده مقاله، گزیده کتاب و چکیده پایان نامه با محوریت این امام همام در اختیار علاقمندان در پایگاه حوزه نت (www.hawzah.net) قرار گرفته است.

 

به گزارش نورسافت، این مطالب که در قالب دانشنامه در بخش دانشنامه های پایگاه اینترنتی حوزه درج شده است، هم اکنون با موضوعاتی که ذیلاً به آن اشاره می شود در دسترس عموم می باشد:

"معرفی امام(ع)"، " امام از ولادت تا شهادت"، " شهادت امام(ع)"، " اخلاق و فضایل امام(ع)"، " سیره عملی امام(ع)"، " آثار و آموزه های علمی امام(ع)"، " اصحاب و شاگردان امام(ع)"و" امام جواد(ع) از دیدگاه اندیشمندان"از جمله نمایه­های اصلی می باشد.

" امام جواد (ع) در آینه­ي شعر و ادبیات"، "پرسش و پاسخ امام(ع)"، "زيارتگاه امام (ع) و ستارگان حرم"، "کتاب و کتاب شناسی امام(ع)" و " امام جواد(ع) در رسانه و اينترنت" از دیگر نمایه های اصلی این دانشنامه است.

در این گزارش، " كنيه و القاب "، " پدر و مادر، زنان، فرزندان و نوادگان امام جواد (ع)"، " امامت امام جواد (ع) در طفوليت " از جمله نمایه های فرعی این  دانشنامه معرفی شده است.

http://www.hawzah.net/Hawzah/Subjects/Subjects.aspx?LanguageID=1&id=4924

**********************

 

به همت پایگاه مجلات تخصصی نور انجام می شود؛

دسترسی به برخی مجلات تخصصی به صورت رایگان

 

   به همت پایگاه مجلات تخصصی نور(نورمگز) برخی از عناوین مجلات تخصصی این پایگاه به صورت رایگان در دسترس علاقمندان به امر پژوهش و تحقیق قرار گرفته است.به گزارش نورسافت، فصلنامه پژوهش و حوزه، ماهنامه رشد آموزش هنر، فصلنامه ره آورد نور، دو هفته نامه گلستان قرآن، فصلنامه مجله حقوقی و ماهنامه کیهان فرهنگی از جمله مجلات رایگان پایگاه مجلات تخصصی نور (نورمگز) می باشند.

علاقمندان می توانند جهت استفاده بیشتر از این پایگاه علمی و تخصصی به آدرس اینترنتی ذیل مراجعه کنند:

http://www.noormags.com  

 

**********************

 

به دعوت دفتر ارتباطات بین الملل مرکز تحقیقات؛

استاد برجسته فلسفه و عرفان منطقه بالکان از مرکز تحقیقات بازدید کرد

 

   به دعوت دفتر ارتباطات بین الملل مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی پرفسور رشید حافظوویچ، استاد برجسته فلسفه و عرفان منطقه بالکان که به منظور شرکت در سومین جشنواره بین المللی فارابی به ایران سفر کرده است، دقایقی پیش به منظور آشنایی با فعالیت ها و اهداف مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی وارد این مرکز شد.به گزارش نورسافت، وی متولد 1956در شهر سربرنیتسای کشوربوسنی و هرزه گوین است.

سوابق تحصیلی وی عبارتند از؛

اخذ لیسانس از دانشگاه علوم اسلامی شهر سارایوو در سال 1989

اخذ کارشناسی ارشد از دانشکده الهیات کاتولیک – شهر زاگرب در سال 1989

اخذ دکترا از دانشکده علوم انسانی شهر سارایوو در سال 1993

تز دکترا: اندیشه فلسفی و عرفانی محی الدین عربی

فرصت های مطالعاتی

انستیتوی کاتولیک پاریس طی سالهای 1990 تا 1991

مرکز مطالعات اسلامی اکسفورد در سال 1995

کالج ویلیام فیتز در کمبریج در سال 1997

دانشگاه کیوتو در توکیو در سال 1998

دانشگاه نیویورک در سال 1999

سوابق علمی و پژوهشی

استاد دانشکده علوم اسلامی سارایوو از سال 1981

استاد دانشکده علوم انسانی سارایوو

تدریس در رشته های " عقاید اسلامی" و " بررسی تطبیقی ادیان"

رییس گروه فلسفه و عرفان موسسه علمی پژوهشی ابن سینا در سارایوو از سال 1998

و …

 

**********************

 

تقاضای دسترسی به پایگاه مجلات تخصصی نور از سوی دانشگاه آکسفورد 

 در پی درخواست دکتر داینا مانیستی متخصص مجموعه های خاورمیانه و اسلام  در کتابخانه مرکزی دانشگاه آکسفورد امکان دسترسی این کتابخانه به پایگاه مجلات تخصصی نور فراهم می شود.

 به گزارش نورسافت، پایگاه مجلات تخصصی نور، به عنوان یکی از مهمترین منابع دیجیتال زبان فارسی با دربرداشتن بیش از 520 عنوان و نزدیک به بیست هزار شماره مجله، از مجموعه پایگاه های وابسته به مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي می باشد که وظيفه اصلی خود را شناسايي و عرضه مجلات تخصصي در حیطه علوم انساني و اسلامي می داند.

شایان ذکر است کتابخانه مرکزی دانشگاه آکسفورد نیز یکی از مهمترین کتابخانه های دیجیتال دنیاست که در نظر دارد، مجموعه مهمي از منابع ديجيتالي براي دسترسي پيوسته محلي و دوردست تهيه نمايد.

 

**********************

 

در شب شهادت نهمین امام همام(ع)؛

ویژه نامه امام جواد(ع)، کریم خاندان اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) را بخوانید

 

  پایگاه اطلاع رسانی نورسافت، ضمن تسلیت شهادت نهمین اختر تابناک امامت و ولایت امام جواد(ع)دانشنامه و ویژه نامه این امام بزرگوار را تقدیم همه علاقمندان و کاربران نور می کند.

 

 نهمین نور امامت از اهل بیت پیامبر صلی الله علیه و آله نامش «محمد»  و کینه‏اش «ابو جعفر» و لقب او «تقی‏» و «جواد» است، در ماه رمضان سال 195 ه.ق در شهر "مدینه‏" و در خانه هشتمین امام، امام علی ابن موسی الرضا علیهما السلام دیده به جهان گشود.

نسب پاک او چنین است: ابو جعفر محمد الجواد ابن علی الرضا بن موسی الکاظم بن جعفر الصادق بن محمد الباقر بن علی زین العابدین بن الحسین بن علی بن ابی طالب علیهم السلام.

در خانواده  امام رضا  علیه السلام و در محافل شیعه، از حضرت جواد علیه السلام به عنوان مولودی پر خیر و برکت ‏یاد می‏شد. چنانکه «ابو یحیای صنعانی‏» می‏گوید: روزی در محضر امام رضا علیه السلام بودم، فرزندش ابو جعفر را که خردسال بود، آوردند. امام فرمود: «این مولودی است که برای شیعیان ما، با برکت‏تر از او زاده نشده است‏»

مادر  آن حضرت «سبیکه‏» که از خاندان «ماریه قبطیه‏» همسر پیامبر اسلام به شمار می‏رود،  از نظر فضائل اخلاقی در درجه والایی قرار داشت و برترین زنان زمان خود بود، به طوری که امام رضاعلیه السلام از او به عنوان بانویی منزه و پاکدامن و با فضیلت ‏یاد می‏کرد.  از مادر  آن امام با نام های دیگری نیز یاد کرده‏اند همچون سبیکه، نوبیه و سکینه، که شاید این نام آخر صورت تصحیف شده سبیکه باشد، خیزران و دره. امام رضا (ع) آن بانو را خیزران می‏خواند و گفته‏اند نامش ریحان و قبطی و مکنّی به ام الحسن بود.

فرزندان امام جواد علیه السلام عبارت بودند از: پسرانش علی (امام دهم، امام علی بن محمد الهادی علیه السلام) و موسی و دخترانش فاطمه و امامه. آن حضرت به جز آن دو پسری که ذکر کردیم، پسر دیگری نداشت. ابن شهر آشوب در مناقب می‏نویسد: فرزندان آن حضرت عبارت بودند از: علی (امام دهم) و موسی و حکیمه و خدیجه و ام کلثوم. ابو عبد الله حارثی گوید: امام (ع) فقط دو دختر به نامهای فاطمه و امامه داشت

مدت عمر   آن حضرت بیست و پنج ‏سال بود. از این مدت، وی هشت ‏یا هفت‏ سال و چهار ماه و دو روز با پدرش و 17 یا 18 سال، بیست روز کمتر، پس از پدرش زیست. که این همان مدت امامت آن حضرت به شمار می‏رود و مصادف با دوران مامون است.

مامون  کار زهر دادن به امام رضا علیه السلام را بسیار سری و مخفیانه انجام داده بود و سعی داشت جامعه از این جنایت آگاهی نیابد. اما با همه پرده پوشی و ریاکاری، سرانجام بر علویان آشکار گردید که قاتل امام جز مامون کسی نبوده است، مامون برای پیشگیری از عواقب امر، توطئه دیگری آغاز کرد و با تظاهر به مهربانی و دوستی نسبت ‏به امام جواد علیه السلام تصمیم گرفت دختر خود را به حضرت تزویج کند تا استفاده‏ای را که از تحمیل ولیعهدی بر امام رضا علیه السلام در نظر داشت از این وصلت بدست آورد. بر اساس همین طرح بود که امام جواد علیه السلام را در سال 204 ه. ق یعنی یک سال پس از شهادت امام رضا علیه السلام از مدینه به بغداد آورد و به دنبال مذاکراتی که در جلسه مناظره امام با یحیی بن اکثم گذشت، دختر خود «ام الفضل‏» را به همسری حضرت در آورد!

امام جواد علیه السلام   مناظرات  و بحث و گفتگوهایی داشته است که برخی ‏از آنها بسیار پر سر و صدا و هیجان انگیز و جالب بوده است. و از آن جا که آن حضرت نخستین امامی بود که در کودکی به منصب امامت رسید، علت اصلی پیدایش این مناظرات این بود که از یک طرف، امامت او به خاطر کمی سن برای بسیاری از شیعیان کاملا ثابت نشده بود (گرچه بزرگان و دانایان شیعه بر اساس عقیده شیعه هیچ شک و تردیدی در این زمینه نداشتند) از اینرو برای اطمینان خاطر و به عنوان آزمایش، سؤالات فراوانی از آن حضرت می‏کردند.

از طرف دیگر، در آن مقطع زمانی، قدرت «معتزله‏» افزایش یافته بود و مکتب اعتزال به مرحله رواج و رونق گام نهاده بود و حکومت وقت در آن زمان از آنان حمایت و پشتیبانی می‏کرد و از سلطه و نفوذ خود و دیگر امکانات مادی و معنوی حکومتی، برای استواری و تثبیت‏ خط فکری آنان و ضربه زدن به گروه های دیگر و تضعیف موقعیت و نفوذ آنان به هر شکلی بهره برداری می‏کرد... خط فکری اعتزال در اعتماد بر عقل محدود و خطاپذیر بشری افراط می‏نمود: معتزلیان دستورها و مطالب دینی را به عقل خود عرضه می‏کردند و آنچه را که عقلشان صریحا تایید می‏کرد می‏پذیرفتند و بقیه را رد و انکار می‏کردند و چون نیل به مقام امامت امت در سنین خردسالی با عقل ظاهر بین آنان قابل توجیه نبود، سؤالات دشوار و پیچیده‏ای را مطرح می‏کردند تا به پندار خود، آن حضرت را در میدان رقابت علمی شکست‏بدهند! ولی در همه این بحثها و مناظرات علمی، حضرت جواد (در پرتو علم امامت) با پاسخ های قاطع و روشنگر، هر گونه شک و تردید را در مورد پیشوایی خود از بین می‏برد و امامت‏ خود و نیز اصل امامت را تثبیت می‏نمود. به همین دلیل بعد از او در دوران امامت‏ حضرت هادی (که او نیز در سنین کودکی به امامت رسید) این موضوع مشکلی ایجاد نکرد، زیرا دیگر برای همه روشن شده بود که خردسالی تاثیری در برخورداری از این منصب خدایی ندارد.

سرانجام آن حضرت در سن بیست و پنج سالگی و در اوائل خلافت معتصم، به دستور او مسموم گشت و به اجداد طاهرینش پیوست. بدن مطهر آن حضرت را در قبرستان قریش و کنار قبر جدّ شهیدش امام موسی بن جعفر علیهما السلام به خاک سپردند. 

http://www.hawzah.net/Hawzah/Subjects/Subjects.aspx?LanguageID=1&id=4924

 

**********************

 

 

در آستانه سالگرد شهادت شهید مهدی زین الدین؛

ویژه‌نامه اينترنتی این فرمانده سپاه اسلام را در پایگاه حوزه نت بخوانيد

 

 پايگاه اطلاع‌رسانی حوزه نت به مناسبت بيست و ششم آبان‌ماه، سالروز شهادت مهدی زين‌الدين، فرمانده لشكر 17 علی بن ابيطالب(ع) ويژه‌نامه اينترنتی منتشر كرد.

به گزارش نورسافت، زندگی‌نامه شهيد مهدی زين‌الدين به روايت همسر و ديگران، پدرم هر روز به من سلام می‌كند، خاطراتی سبز از ياد شهيدان، آن روزها (به ياد سردار شهيد مهدی زين‌الدين)، آنجا كه دلم جا ماند (بخش كوتاهی از يك سفرنامه به افلاك)، بخش‌های مختلف ويژه‌نامه قرار گرفته در سايت حوزه نت را تشكيل می‌دهند.

در اين ويژه‌نامه در مطلبی با عنوان «زندگی‌نامه شهيد» آمده است: «شهيد زين‌الدين در مهرماه 1338 در تهران متولد شد، هنگامی كه متولد شد مسئوليت مادر او در تربيت و پرورش اين فرزند بيش از پيش شد و اين معلم قرآن فرزندش را با آيه آيه عشق پروراند، از كودكی قرآن را ياد گرفت، در پنج سالگی به دليل فعاليت‌های مبارزاتی پدرش به همراه خانواده به خرم‌آباد مهاجرت كرد، از كودكی دارای نبوغ فكری بسيار بالا بود، در جوانی علاوه بر كار و تلاش در كنار پدرش در بيشتر فعاليت‌های فرهنگی ـ دينی شركت می‌كرد.»

در بخش خاطراتی سبز از ياد شهيدان در اين ويژه‌نامه، در مطلبی با عنوان «تأثير معنوی شهيد زين‌الدين» از زبان سردار شهيد اسماعيل صادقی می‌خوانيم: «آخرين شب جمعه‌ای بود كه با آقا مهدی دعای كميل می‌خوانديم، از اول دعا به طور عجيبی گريه می‌كرد و امام زمان(عج) را صدا می‌زد، نيمه‌های شب از خواب بيدار شد و به سجده افتاد و تا صبح در اين حالت بود، سپيده‌دم اذان گفت و بچه‌ها را برای نماز بيدار كرد، ما به امامت او نماز جماعت خوانديم، بعد از نماز زيارت عاشورا زمزمه كرديم، گريه‌های او عجيب روی بچه‌های لشكر علی بن ابی‌طالب(ع) اثر گذاشت تا آنجا كه برادر محسن رضايی، فرمانده كل سپاه می‌گفت هفتاد درصد نيروهای لشكرش اهل نماز شب بودند.»

همچنين در مطلب «پدرم هر روز به من سلام می‌كند»، در مصاحبه‌ای با «ليلا زين‌العابدين»، فرزند اين شهيد آمده است:«من خيلی خواب پدرم را نمی‌بينم، فقط دو سه بار برايم پيش آمده، اما مادرم خيلی خواب او را می‌بيند و ارتباطشان قوی است، مثلاً هميشه وقتی قرار است اتفاق بدی بيفتد مادرم، پدر را در خواب می‌بيند كه به خانه آمده و ناراحت است؛ برعكس موقعی كه اتفاق خوبی می‌افتد، قبلش حتماً مادرم خواب پدر را می‌بيند كه آمده و برای من هديه آورده است.»

يادآوری می‌شود، شهيد زين‌الدين فرمانده لشكر 17 علی بن ابی‌طالب(ع) در تاريخ 26 آبان‌ماه 1363 در منطقه عملياتی باختران در سردشت به شهادت رسيد.

این ویژه نامه در آدرس زیر قابل دسترسی است:

 http://hawzah.net/Hawzah/Occasions/OccasionView.aspx?LanguageID=1&OccasionID=40326

 

**********************

 

در شب شهادت امام جواد(ع) نوردایر تقدیم می کند؛

سیزده پایگاه تخصصی با محوریت حضرت جواد الائمه(ع) در دسترس کابران نور

  همزمان با شب شهادت نهمین ستاره پرفروغ امامت و ولایت حضرت جواد(ع) پایگاه اسلامی و اطلاع رسانی نور دایر (راهنمای پایگاه های اسلامی) اقدام به شناسایی و معرفی 13 پایگاه اینترنتی اسلامی با محوریت این امام همام(ع) نمود.


 حجت الاسلام احمد اکبری سه شنبه شب در گفت وگو با خبرنگار نورسافت، هدف از شناسایی و معرفی 13 پایگاه اسلامی فعال با موضوع امام جواد(ع) را تسهیل در امر پژوهش و تحقیق محققان و پژوهشگران حوزه و دانشگاه عنوان کرد.

مدیر بخش پژوهش در فضای مجازی معاونت پژوهشی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی افزود: این سیزده پایگاه در دو" بخش شرح حال " و " سیره و سخنان" حضرت شناسایی و در پایگاه راهنمای پایگاه های اسلامی (www.noordir.com)طبقه بندی و در دسترس علاقمندان قرار گرفته است.

وی بررسی ابعاد مختلف شخصیتی، اصحاب و شاگردان، دوران کودکی، دوران امامت، اخلاق و فضائل، آثار و آموزه های علمی و... را از جمله موضوعات متعدد این پایگاه های اسلامی عنوان کرد.

حجت الاسلام و المسلمین اکبری اظهار داشت،علاقمندان می توانند جهت استفاده بهتر از این بخش از راهنمای پایگاه های اسلامی به آدرس اینترنتی ذیل مراجعه کنند:

http://www.noordir.com/1301250

**********************

 

به همت دفتر امور بین الملل مرکز تحقیقات؛

جمعی از اساتید برجسته دانشگاههای مطرح تایلند از مرکز نور بازدید کردند

 

  گروهی از اساتید سه دانشگاه معتبر و برجسته کشور تایلند با حضور در مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی از نزدیک با این مرکز و فعالیت های آن آشنا شدند.

 

به گزارش نورسافت، در این دیدار که به همت دفتر ارتباطات بین الملل مرکز تحقیقات انجام پذیرفت، پرفسور چارمالولین رییس این گروه علمی ضمن تشکر از مسوولین مرکز تحقیقات، وجود این مرکز را مایه خیر و برکت مسلمانان عنوان کرد.

مشاور رییس دانشگاه تاماسا گفت: فعالیت های علمی، پژوهشی، تحقیقاتی این مرکز فوق العاده، منحصر به فرد و ماندگار است و این مهم می بایست با تمام توان در کلیه کشورهای جهان بویژه کشورهای اسلامی بسط و گسترش یابد.

در ابتدای این دیدار محسن مس چی، مدیر دفتر امور بین الملل مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص شهر مقدس قم و مراکز و موسسات اسلامی بویژه مرکز نور، عملکرد این مرکز را در راستای تسهیل در امر پژوهش و تحقیق محققان علوم اسلامی در اقصی نقاط دنیا عنوان کرد.

 

**********************

 

حوزه نت ارائه کرد؛

دانشنامه ازدواج حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیهما)

 همزمان با فرا رسیدن اول ذی الحجة سالروز ازدواج مولای متقیان علی (ع) و حضرت فاطمه(س)، به همت محققان پایگاه اینترنتی حوزه دانشنامه ازدواج حضرت زهرا(س) بر روی اینترنت قرار گرفت.


مدیر اجرایی پایگاه حوزه  در گفت وگو با خبرنگار نورسافت، هدف از جمع آوری این دانشنامه را ارادت قلبی همه شیعیان نسبت به این حضرات دانست و گفت: کمک به امر پژوهش و تحقیق در این زمینه و ارائه الگوی ازدواج و زندگی دینی موفق از جمله اهداف تولید این دانشنامه است.

سید "علی طباطبایی" با بیان اینکه این دانشنامه از 24 مطلب شامل؛ مقاله، پرسش و پاسخ، چکیده پایان نامه و مجله تشکیل شده است، اظهار داشت: "آرمان پذیری خانواده مکتب فاطمی(س)"، پیوند دریای جمال فاطمی و جلال علوی"، " خواستگاران فاطمه(س)"، " ازدواج فاطمه(س)" از جمله نمایه های این دانشنامه است.

وی "ازدواج با علی(ع)"، " ازدواج با زهرا(س)"، " هزینه عقد و عروسی" را از مطالب دیگر دانشنامه عنوان کرد و افزود: "همسر وفادار امیر منومنان(ع)"، " زندگی حضرت در خانه شوهر"، " یک پیوند آسمانی"، " کوثر محمد صلی الله علیه و آله"، "جلوه های رفتاری حضرت زهرا(س)" از دیگر نمایه های دانشنامه ازدواج حضرت زهرا(س) به شمار می رود.

"گزارشی از خانه زهرا(س)"، "سیره پیشوایان در رفتار با همسر"، " جلوه‏های رفتاری حضرت زهرا(س)"، "جلوه‏های رفتاری حضرت زهرا(س) قسمت دوم"، "رفتار با همسر"، "آموزه های زندگی حضرت زهرا (س)بخش سوم"،" شخصیت ‏شناسی فاطمه(س)"، "آموزه‏های زندگانی در آخرین سخنان آسمانی" و "آموزه های زندگانی حضرت زهرا(س)" از دیگر مطالب خواندنی این دانشنامه است.

 علاقمندان می توانند برای استفاده بیشتر از این دانشنامه به آدرس اینترنتی ذیل مراجعه کنند؛

 http://www.hawzah.net/Hawzah/Subjects/Subjects.aspx?id=15350    

 

**********************

 

مدیر عامل خبرگزاری صدای افغان؛

مرکز نور پشتوانه علمی و افتخار حوزه های علمیه است

 

  مدیر عامل خبرگزاری صدای افغان(آوا) گفت: مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، نهادی است که با درایت، تدبیر و آینده نگری مقام معظم رهبری بعنوان یکی از پشتوانه های علمی حوزه های علمیه در اقصی نقاط جهان تاسیس شده است.


به گزارش نورسافت، حجت الاسلام سید عیسی حسینی مزاری در بازدید از مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، این مرکز را مولود انقلاب اسلامی و آثار و برکات آن را برای آیندگان جاوید و ماندگار توصیف کرد.

وی گفت: رسالت اصلی ما این است که با نهادهای مختلف رسانه ای و مراکز تولیدی مبلغ اسلام ارتباط برقرار کنیم و گامهایی را برای نزدیکی و ارتباطات فرهنگی و رسانه ای برداریم.

مدیر عامل خبرگزاری صدای افغان با اشاره به اهمیت جایگاه حوزه های علمیه تصریح کرد: همکاری با مراکز و موسسات حوزوی امریست که می بایست بیش از گذشته به آن توجه داشت، چرا که در افغانستان حوزه های علمیه ای هستند که نیازمند اخبار و اطلاعات سایر مراکز و حوزه های علمیه بویژه در ایران و شهر مقدس قم است.

وی تاکید کرد: گرچه ما به سهم خود همواره در جهت پوشش اخبار تلاش می کنیم، اما باید اخبار حوزه های علمیه نیز کانالیزه شده و انتشار یابد.

در ابتدای این دیدار محسن مس چی به معرفی مرکز نور پرداخت و گفت: رسالت خبر و خبررسانی بر هیچ کس پوشیده نیست، همانگونه که پیامبر اکرم (ص) اولین خبر رسان عالم بود.

مدیر دفتر امور بین الملل مرکز تحقیقات صحت، دقت و سرعت را از ابزار لاینفک خبررسانی عنوان کرد و افزود: باید تلاش کنیم با همکاری و تعامل اطلاع رسانی صحیحی از واقعیات جهان اسلام و جنایات قدرتهای استعمارگر را در حق مسلمانان به سمع و نظر جهانیان برسانیم.

لازم به ذکر است در این بازدید آقایان قربان ترخان مسئول دفتر نمایندگی خبرگزاری در مشهد و حجت الاسلام سید محسن سجادی نماینده مرکز تبیان و همکار خبرگزاری صدای افغان در شهر قم نیز حضور داشتند.

 

**********************

 

به همت دفترطرح و برنامه معاونت پژوهشی برگزار می شود؛

سلسله نشست های تخصصی بررسی محتوایی پروژه های در دست تولید مرکز نور

 

  به همت دفتر طرح و برنامه معاونت پژوهشی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، سلسله نشست های تخصصی بررسی محتوای علمی تولیدات نرم افزاری مرکز نور برگزار می شود.


 مدیر بخش طرح و برنامه معاونت پژوهشی مرکز نور روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار نورسافت، تشکیل چنین نشست هایی را در راستای غنی سازی محتوای پژوهشی و تحقیقانی تولیدات نور عنوان کرد.

حجت الاسلام والمسلمین سید جواد ابن الرضا افزود: تاکنون دو نشست تخصصی با حضور کارشناسان و متخصصان حوزه و دانشگاه توسط دفتر طرح و برنامه تشکیل شده است که از جمله می توان به نشست تخصصی پروژه کتابخانه تاریخ تشیع اشاره کرد.

مدیر بخش طرح و برنامه معاونت پژوهشی مرکز تحقیقات بیان داشت: "تعریف کتابخانه جامع تاریخ تشیع"، " تعیین حد و مرز منابع کتابخانه"، " جمع بندی نظرات کارشناسان درباره لیست کتب" از جمله مطالبی بود که در این نشست مورد بحث، بررسی و نتیجه گیری قرار گرفت.

وی اظهارداشت: آقایان صفری، الویری، مفتخری، عالم زاده، چلونگر همچنین حجج اسلام  پیشوائی، رسول جعفریان، محرمی، خوشنویس از جمله کارشناسان نسشت تخصصی کتابخانه تاریخ تشیع بودند.

 

**********************

 

[ شنبه سی ام آبان ۱۳۸۸ ] [ 13:46 ] [ zohreh jafari ]
منبع از:http://tehrankids.com/index.php?newsid=91

تغذیه | ??? title=voroojak | ??4-08-1388, 22:13

فارس: يك متخصص تغذيه گفت: مصرف فلفل دلمه‌اي به دليل داشتن ويتامين A به تقويت چشم‌ها كمك مي‌كند و مصرف منظم ويتامين A تا حد زيادي از بروز شب كوري و آب مرواريد پيشگيري مي‌‌كند.

مريم مراداف افزود: فلفل دلمه‌اي به دليل داشتن ويتامين A به تقويت چشم‌ها كمك مي‌كند و مصرف منظم ويتامين A تا حد زيادي از بروز شب كوري و آب مرواريد پيشگيري مي‌‌كند.

وي گفت: علاوه بر ويتامين A ، لوتئين و گزانتئن موجود در فلفل دلمه‌اي نيز در كاهش احتمال بروز آب مرواريد چشم نقش دارند كه در فلفل دلمه‌اي به مقدار زياد وجود دارد .

اين متخصص تغذيه اضافه كرد: فلفل دلمه‌اي حاوي اسيد فوليك است و اين ويتامين از گرفتگي رگ‌‌ها، بروز بيماري‌هاي قلبي و سكته قلبي به‌ خصوص در بيماران ديابتي جلوگيري مي‌كند.

وي گفت: اسيد فوليك (فولات) كه يكي از ويتامين‌هاي گروه B است. باعث كاهش ماده‌اي به نام هموسيستئين در خون مي‌شود. افزايش بيش از حد هموسيستئين مي‌‌تواند باعث تخريب رگ‌هاي خوني و افزايش احتمال سكته قلبي ‌شود.

مراداف افزود: فيبر موجود در فلفل دلمه‌اي مي‌‌تواند كلسترول خون را كه كاهش دهد و حمله‌هاي قلبي و سكته را كاهش مي‌دهد. خوردن50 گرم فلفل دلمه‌اي يعني حدود يك ‌سوم از يك فلفل متوسط مي‌تواند تمام نياز يك فرد بزرگسال به‌ ويتامين C را برطرف كند. ويتامين C بر اثر حرارت از بين مي‌رود، بنابراين فلفل اگر به صورت تازه و خام مصرف شود، بهتر است.
[ چهارشنبه بیست و هفتم آبان ۱۳۸۸ ] [ 16:49 ] [ zohreh jafari ]
شهادت جانسوز جوانترین امام شیعیان جوادالئمه تسلیت باد
[ چهارشنبه بیست و هفتم آبان ۱۳۸۸ ] [ 16:40 ] [ zohreh jafari ]
شلغم؛ دفع‌كننده سنگ‌هاي مجاري

 

مريم مرادف يك متخصص تغذيه گفت: شلغم ادرارآور است و باعث دفع سنگ‌هاي مجاري ادراري مي‌شود، مي‌تواند بلورهاي اسيد اوريك خون را حل كرده و از درد‌هاي مفاصل و نقرس جلوگيري كند.

اين متخصص تغذيه در گفتگو با فارس افزود: شلغم نه تنها از نظر داشتن ويتامين و خواص معدني‌اش ارزنده است، بلكه از نظر ساير ويژگي‌هاي غير غذايي هم سرآمد بوده و جزو سبزي ‌هاي مهم شمرده مي‌شود.

وي گفت: ريشه شلغم يكي از منابع بسيار خوب ويتامين C است. برگ شغلم نيز منبع غني از ويتامين C و پيش‌سازهاي ويتامين A از جمله كاروتنوئيد‌هاست كه همگي نقش آنتي‌اكسيداني قوي را در بدن ايفا مي‌كنند.

اين متخصص تغذيه افزود: ريزمغذي‌هاي موجود در شلغم براي تشكيل بافت استخواني و بافت همبند ضروري هستند بنابراين مصرف شلغم عامل موثري در حفظ سلامت استخوان‌ها و مفاصل و سرشار از پتاسيم و كلسيم است كه براي فشارخوني‌ها مي‌تواند بسيار مفيد باشد.

مراداف گفت: يكي ديگر از تركيبات قابل توجه در اين سبزي فيبر است. فيبر باعث حجيم شدن مدفوع و دفع راحت‌تر و سريع‌تر آن شده بنابراين خطر تماس مواد سرطان‌زا با سلول‌هاي روده را كمتر مي‌كند. با توجه به اين‌كه ريشه شلغم حاوي مقادير فراواني ويتامين C و برگ آن غني از پيش‌ساز ويتامين A است. اين گياه در درمان بيماري‌هاي تنفسي خصوصا سرماخوردگي مفيد است.

اين متخصص تغذيه افزود: شلغم برطرف‌كننده سرفه، نرم‌كننده سينه، معده و روده است و به علت داشتن ويتامين ‌هاي A ،C بر نور چشم و قدرت‌بينايي مي‌افزايد. شلغم ادرارآور است و باعث دفع سنگ‌هاي مجاري ادراري مي‌شود و مي‌تواند بلورهاي اسيد اوريك را حل كند و از درد‌هاي مفاصل و نقرس جلوگيري كند.

منبع از:http://tehrankids.com/index.php?newsid=839

[ چهارشنبه بیست و هفتم آبان ۱۳۸۸ ] [ 16:38 ] [ zohreh jafari ]

رديف

       منبع:  http://ali-biology.blogfa.com/                     اسامي باكتري هاي ذكر شده در كتاب درسي

1

استرپتوكوكوس نومونيا: باكتري مولد ذات الريه در انسان وموش ، اين باكتري از نوع كوكسي (كروي) است و اجتماع آن به صورت رشته اي است ، اين باكتري ها در واحد هاي دوتايي كنار هم قرار دارند ودونوع از آنها وجود دارد . الف:نوع كپسول دار: به علت دارا بودن كپسول پلي ساكاريدي در برابر دستگاه ايمني مقاومت مي كند و عامل بيماريزايي است . ب: نوع بدون كپسول: فاقد كپسول است در مقابل دستكاه ايمني مقاومت نمي كند و بيماري زا نيست .

2

استافيلوكوكوس اورئوس : نوعي باكتري گرم مثبت . عامل ايجاد شايع ترين نوع مسموميت كه بر اثر مصرف غذاي محتوي سم اين باكتري ايجاد مي شود . فلمينگ اولين بار از طريق مشاهده ي قارچي كه در محيط كشتي از اين باكتري رشد كرده بود ، به وجود آنتي بيوتيك پي برد .

3

استرپتومايسز : سرده اي از باكتري هاي هتروتروف كه به صورت رشته اي در خاك زندگي مي كنند . وسازنده ي بيش از نيمي از آنتي بيوتيك هايي هستند كه در اختيار داريم .

4

اشريشياكلاي(E.Coli ):نوعي باكتري گرم منفي كه در روده ي بزرگ انسان به فراواني يافت مي شود . از باكتري هاي ميله اي شكل ( باسيل) . اولين جانداري كه باروش هاي مهندسي ژنتيك مورد دست ورزي ژن قرار گرفت ، در DNA ي حلقوي اين باكتري باز گوانين (G) بيشتر از ساير بازها حضور دارد . 

5

آنابنا: نوعي سيانو باكتري ( باكتري سبز – آبي) كه قابليت تثبيت نيتروژن را دارد . اجتماع آن ها بصورت رشته اي است كه دراين رشته سلول هاي مخصوصي براي تثبيت نيتروژن وجود دارداين سيانوباكتري ها در حفرات موجود در برگ شاخه هاي آزولا نيز زندگي مي كند . در اين رابطه ي همزيستي آنابنانقش تثبيت كننده ي نيتروژن را دارد ، و اين رابطه در سرتاسرحيات سرخس آزولا ادامه پيدا مي كند .

6

باكتري هاي تثبيت كننده ي نيتروژن : باكتري هايي كه در چرخه ي نيتروژن تبديل N2 آزاد جورا به يون آمونيوم به عهده دارند .  

7

باكتري هاي آمونياك ساز : گروهي از باكتري ها ي دخيل در چرخه ي نيتروژن كه مواد آلي را به آمونيوم تبديل مي كند .

8

باكتري هاي نيترات ساز : باكتري هاي موجود در خاك كه آمونيم را به نيترات تبديل مي كنند .

9

باكتروئيد: باكتري هاي ريزوبيوم كه وارد تاركشنده شده پس از القاي سلول هاي آن محل به تقسيم ، به باكتروئيد تكامل مي يابند ، كه باكتروئيدهاتثبيت كننده ي نيتروژن اند. اين باكتري ها ي تغيير شكل يافته سازنده ي بخش هم لگ هموگلوبين هستند .

10

پروپيوني باكتريوم آكنس : باكتري هايي كه عامل جوش صورت هستند .

11

ريزوبيوم : نوعي باكتري كه در مرحله ي رويشي دانه وارد تارهاي كشنده ي گياهان تيره ي پروانه واران (سويا، لوبيا ، بادام زميني ، يونجه شبدر و ....) ميشود . و باعث ايجاد گرهك هاي تثبيت نيتروژن در اين گياهان مي گردد . اين باكتري ها هتروتروفند و مهمترين جانداران تثبيت كننده ي نيتروژن محسوب مي شوند . كشاورزان از توانايي ريزوبيوم ها در تثبيت نيتروژن استفاده هاي زيادي مي كنند . به اين صورت كه هر چند سال يك بار در زمين هاي كشاورزي خود گياهاني از تيره ي پروانه واران مي كارند ، تا خاك را از تركيبات نيتروژن دار غني سازند .  

12

كورينه باكتريوم ديفتريا :عامل بيماري ديفتري ، نوعي باكتري گرم مثبت كه در گلو رشد مي كند و توكسين آن برقلب ، اعصاب ، كبد ، و كليه ها اثر مي گذارد .  

13

كلستريديوم ها : گونه اي از باكتري ها كه در صنعت براي توليد بعضي مواد شيميايي استفاده

 مي شوند .نوعي از آن ها به نام كلستريديوم بوتولينوم ، باكتري بي هوازي و آندوسپور داري است كه در كنسرو هايي كه به درستي حرارت نديده اند ، رشد مي كندو ايجاد توكسين خطر ناكي مي كند . كه بر دستگاه عصبي انسان اثر مي كند . كسي كه اين توكسين را مصرف كند به بيماري بوتوليسم مبتلا

 مي شود . رشد اين باكتري در قوطي كنسروبه علت توليد گاز ، باعث برآمدگي درب قوطي مي شود .  

14

مايكوباكتريوم توبركلوسيز:عامل بيماري سل كه باعث آسيب به شش ها مي شود . اين بيماري از طريق تنفس قطره هاي ريزآلوده به باكتري نيز منتقل مي شود . ازنوع باسيل ( ميله اي ) است .

15

نيتروزوموناس : از باكتري هاي شوره گذار ( نيترات ساز) محسوب مي شود .

16

نيترو باكتر: از باكتري هاي شوره گذار ( نيترات ساز) محسوب مي شود.

-هموفيلوس آنفلوآنزا : از باكتري هايي كه توالي ژنوم آن ها به صورت كامل مشخص شد .

[ دوشنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۸۸ ] [ 21:15 ] [ zohreh jafari ]

منبع ازhttp://www.mobtakeran.com/tabid/349/Default.aspx

یادگیری موثر زیست‌شناسی نیاز به مطالعه‌ی پله‌به‌پله‌ی مطالب دارد و به این دلیل باید مطالب پایه‌ای را (که پیش‌نیاز درک مطالب دیگر هستند) به‌خوبی فرا گرفت و سپس به سراغ مطالعه‌ی مطالب دیگر (که به مطالب پایه وابسته‌اند) رفت. (مثلاً شما برای درک همانند‌سازی DNA باید ساختمانDNA  را قبلاً به خوبی آموخته باشید).

اگر زیست‌شناسی را یک درس صرفاً حفظ شدنی (مثل حفظ کردن یک شماره تلفن یا شعر) می‌پندارید اولین قدم شما در یادگیری زیست‌شناسی تغییر نحوه‌ی نگرش به این درس باشد. پس به حفظ کردن طوطی‌وار (شعروار) مطالب زیست‌شناسی نپردازید. باید روشی را برای مطالعه به‌کار ببرید که در یادگیری عمیق و مفهومی زیست‌شناسی موثر باشد. ما روش زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

شیوه‌ی مطالعه:

بدون توجه به بودجه‌بندی سوالات برای فصل‌های مختلف، کتاب‌های هر سه پایه (دوم، سوم، پیش‌دانشگاهی) را به‌صورت  موازی (همراه‌ باهم) مطالعه کنید و اهمیت یکسانی برای تمامی فصول هر سه پایه قائل شوید. این موضوع به این دلیل است که طبق آمار سال‌های گذشته نمی‌توان هیچ فصلی از دروس زیست‌شناسی را  فاقد اهمیت یا کم‌اهمیت‌تر از بقیه دانست.

- تمامی فصول دروس زیست‌شناسی سه پایه را با توجه به ارتباط موضوعی آن‌ها تحت عنوان‌های جدید دسته‌بندی کنید.

نکته‌: حداکثر 7 عنوان در نظر بگیرید. (مثال)

- در هر روز حتماً یک ساعت مطالعه را به زیست‌شناسی اختصاص بدهید. (  2 ساعت)

- هر ساعت مطالعه‌ی زیست‌شناسی را تنها به یک عنوان اختصاص بدهید.

- هر ساعت مطالعه‌ی مختص یک عنوان را به 4 بخش تقسیم کنید. 1- قسمت اول را به مرور مطالب ساعت مطالعه‌ی قبل بپردازید. 2- در قسمت دوم مطالب مربوط به عنوان همین ساعت مطالعه را بخوانید 3- چند دقیقه استراحت کنید 4- در قسمت آخر تست‌های مربوط به همین جلسه را پاسخ دهید.

نکته: تعیین زمان 4 بخش یک ساعت مطالعه بستگی به خودتان و میزان پیشرفت شما در مطالعه دارد. مثلاً در چند جلسه‌ی اول بخش‌های 1 و 4 وجود ندارند. زمان استراحت نیز بیش از 10 دقیقه نباشد.

طرح یک ساعت مطالعه‌ی زیست‌شناسی:

1

2

3

4

 

      

 

1 = مرور جلسه‌ی قبل   ---------> مرور اجمالی

 

2= مطالعه --------->تفکر در مورد موضوع مطالعه، خواندن دقیق همراه با خط کشیدن زیر مطالب کلیدی وخلاصه‌برداری

3= استراحت چند دقیقه‌ای

4= زدن تست

 

جهت اطلاع:

بهترین شیوه‌ی مرور مطالب به این طریق است که پس از مطالعه‌ی عمیق مطالب (به روشی که در زیر ذکر شده) 10 دقیقه به ذهن استراحت داده و سپس مطالب خوانده شده را مرور کرد. روز بعد نیز مطالب را دوباره مرور کردو 6 روز بعد نیز این کار را تکرار کرد. مرور مطالب باید از روی خلاصه‌هایی که تهیه‌ کرده‌اید صورت بگیرد. شما با استفاده از این روش مطالعه، خودبه‌خود این روند مرور مطالب را اجرا می‌کنید.

- اما بهترین شیوه‌ی خواندن مطالب به این ترتیب می‌باشد:

1) ابتدا مطلب را به‌صورت اجمالی و گذرا بخوانید تا ایده‌ی کلی آن را به‌دست بیاورید (پاراگراف اول و آخر، تیترها، شکل‌ها و....)

2) چند دقیقه پیرامون ایده‌ای که از مطلب گرفته‌اید تفکر کنید، در باره‌ی آن‌چه اطلاعات قبلی دارید؟ کاربرد وارتباط آن با مسائل روزمره چیست؟ و...... (سوال طرح کنید و خودتان جواب بدهید)

3) مطالب را به‌صورت دقیق بخوانید. زیر نکات مهم و کلیدی خط بکشید و نکات مهم را حاشیه‌نویسی کنید.

4) از مطالب خلاصه‌بردای کنید. می‌توانید مطالب مهم را به‌صورت نکات جداگانه درون دفتر یا فیش‌هایی بنویسید. اما بهترین روش برای خلاصه‌برداری، نوشتن مطالب مهم به‌صورت نمودارهای درختی، شبکه‌ای، جدول‌ها، شکل و.... می‌باشد. یعنی مطالبی را که یاد گرفته‌اید به شکلی که ذهنتان آن را خلق می‌کند بازنویسی کنید. (مثال)

[ دوشنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۸۸ ] [ 20:57 ] [ zohreh jafari ]
در مورد گرهک که سر کلاس اکولوژی گفتید من عکس جالبی پیدا نکردم
که بدونم دقیقا چیه که بخوام بیارم
اگه امکان داره راهنمایی بکنید
من شما رو لینک کردم
خدانگهدارnitrogen fixation plant
[ دوشنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۸۸ ] [ 20:50 ] [ zohreh jafari ]
پنجشنبه 14 آبان1388 ساعت: 22:7 توسط:اتنا بازجو
بررسی اکوسیستم میکرو ارگانیسم های تالاب انزلی
پاسخ مورد تایید است
 وب سایت   پست الکترونیک [ نظر خصوصی ]
عناوین مورد بررسی تحقیق اکولوژی

پنجشنبه 14 آبان1388 ساعت: 0:18 توسط:دانشجو حمل و نقل
سلام
افسانه مرالي معصومه سلماني دلشاد
موضوع :برسي تاثير زيست محيطي ناشي از تخليه الاينده ها در تالاب انزلي و ظرفيت ان در كنترل الاينده ها

پاسخ:مورد تایید14آبان
 وب سایت   پست الکترونیک [ نظر خصوصی ]
انار

چهارشنبه 13 آبان1388 ساعت: 22:50 توسط:اتنا بازجو
1)کاربرد باکتری های هوازی و غیر هوازی در اکوسیستمی
پاسخ:موضوع بسیار کلی است در مورد خاصی از باکتری خاص مورد تایید است
[ دوشنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۸۸ ] [ 20:44 ] [ zohreh jafari ]

شماره دانشجوئی

نمره

۳۲۴ ۲.۷۵
۳۳۰ ۴.۵
۳۳۱ ۴
۳۰۹ ۲.۵
۳۱۱ ۰.۵
۳۲۲ ۴.۲۵
۳۲۸ ۲.۷۵
۳۲۱ ۴.۵
۳۰۲ ۴.۵
۲۳۶یا۳۲۶؟ ۵
۳۱۹ ۳.۵
۳۲۳ ۳.۵
۳۲۷ ۴
۳۱۶ ۴
۳۱۴ ۳.۵
۳۰۱ ۲.۷۵
۳۰۵ ۳
۳۰۶ ۳.۷۵
۳۲۹ ۲.۲۵
۳۲۵ ۴.۷۵
۳۱۲ ۲.۵
۳۳۲                                                                                                    ۳.۵
[ دوشنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۸۸ ] [ 20:35 ] [ zohreh jafari ]
شماره دانشجوئی نمره از۶
۲۳۰ ۳.۵
۲۴۵ ۴.۷۵
۲۱۸ ۴
۲۰۱ ۳
۱۰۶ ۴.۲۵
۲۱۶ ۴.۲۵
۲۱۷ ۴.۵
۲۵۷ ۳.۵
۲۰۸ ۳.۷۵
۲۱۲ ۵
۲۶۲ ۳.۲۵
۲۴۱ ۴.۲۵
۲۵۳ ۵.۵
۲۶۱ ۲.۷۵
۲۶۰ ۳
۲۱۴                                                                                          ۱.۲۵
[ یکشنبه بیست و چهارم آبان ۱۳۸۸ ] [ 1:23 ] [ zohreh jafari ]
[ شنبه بیست و سوم آبان ۱۳۸۸ ] [ 22:32 ] [ zohreh jafari ]
[ شنبه بیست و سوم آبان ۱۳۸۸ ] [ 16:59 ] [ zohreh jafari ]
۵ نوع میکوریز منبع از:http://hosho.ees.hokudai.ac.jp/~tsuyu/lecture/glossary/on_mycorrhiza.html

Fig. 1. Five types of mycorrhizae observed on Mount Koma in 2000. A: arbuscular mycorrhizae

A symbiotic or pathogenic relationship between fungi and the vascular plant roots
Plants give carbohydrates produced by photothynthesis to fungi
Fungi give nutritents for photothynthesis, in particular, N and P, to plants

Endomycorrhiza

the hyphae penetrating the plant cell wall and invaginate the cell membrane

Arbuscular mycorrhiza (AM, formerly VAM)

Glomeromycota

Ericoid mycorrhiza
Arbutoid mycorrhiza
Orchid mycorrhiza
Monotropoid mycorrhiza

Ectomycorrhiza

the hyphae not penetrating plant cells within the root

Ectendomycorrhiza

in case that the hyphae of ectomycorrhiza penetrate the plant cells


detected from the roots of Elaeanus pungens Thunb., B: ectomycorrhizae from the roots of Salix bakko Kimura., C: ericoid mycorrhizae from the roots of Ledum palustre L. var. diversipilosum Nakai, D: orchid mycorrhizae from Spiranthes sinensis (Pers.) Ames, and E: arbutoid mycorrhizae from Pyrola incarnata Fisch. M: mantle, H: hyphae, C: hyphal coil, V: vesicules, and A: arbuscules. OH: outer hyphae. IHC: Intracellular-hyphae-complex. No monotropoid mycorrhizae were observed in the present study. Each scale bar indicates 50 mm. (Tsuyuzaki et al. 2005)

Type

[ شنبه بیست و سوم آبان ۱۳۸۸ ] [ 16:57 ] [ zohreh jafari ]
نخستین نرم افزار تخصصی رجالی شیعه

بسم الله الرحمن الرحیم

 

معرفی نرم افزار/

«درایة النور»؛ نخستین نرم افزار تخصصی رجالی شیعه

   نرم افزار چند رسانه ای درایة النور نخستین نرم افزار تخصصی رجالی شیعه است که پیش از این توسط محققان و پژوهشگران مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی تولید شده است.

به گزارش نورسافت، نرم افزار درایة النور شامل کتب متنوعی از جمله 38 جلد کتاب رجالی، 55 جلد کتاب حدیثی و 29 جلد کتاب لغت می باشد.

نورسافت به بررسی دیگر محتوای این نرم افزار پرداخته و می افزاید:

شناخت و ارزیابی راویان احادیث از جهات گوناگون، بازسازی و ارزیابی اسناد کتب اربعه و وسائل الشیعه، امکان ترکیب دو یا چند راوی با یکدیگر و انجام جستجوهای متنوع از جمله قابلیتهای این نرم افزار تخصصی است.

ارائه دامنه ها و فهرست های گوناگون، جستجو در اسناد بازسازی شده، فهرست سازی های متنوع و پیشرفته، لغت نامه العین، لسان العرب و مجمع البحرین از دیگر موضوعات نرم افزار به شمار می رود.

آنچه در این مقطع به آن پرداخته می شود، شرح تفصیلی محتوای این نرم افزار است که از آن جمله می توان به موارد زیر  اشاره کرد:

- متن کامل 38 جلد کتاب رجالی مانند رجال النجاشی، فهرست الطوسی، رجال الطوسی، رجال الکشی، ابن الغضائری، رجال البرقی، رجال ابن داود و الخلاصة للحلی

- 55 جلد کتاب حدیثی: الکافی، من لایحضره الفقیه، تهذیب الاحکام، وسائل الشیعة و الاستبصار

- 23 جلد معجم رجال الحدیث

- 29 جلد لغت نامه: کتاب العین، لسان العرب و مجمع البحرین

بر اساس این گزارش، این نرم افزار دارای قابلیت های ویژه و منحصر به فردی است که بعضی از آنها عبارتند از:

ارزیابی و بازسازی اسناد

- بازسازی و ارزیابی تمامی اسناد کتب اربعه و وسائل الشیعة و نیز امکان بررسی اتصال و بیان نوع اسناد

- شناسایی راویان از طریق فهرست های عناوین معیار و اصلی با مشخصه هایی چون: توصیف، طبقه و ترجمه

- امکان ترکیب دو یا چند راوی با یکدیگر به همراه انجام جستجوهای متنوع در آنها

- ایجاد ارتباط بین دو روای با تفکیک: تعداد واسطه ها، اسامی واسطه ها و تعداد تکرار موارد جستجو شده

- جستجو در اسناد بازسازی شده با امکان استفاده از دامنه هایی چون؛ راوی، عبارت های سند و وصف راوی

- نمایش متن با اعراب کامل به همراه تمایز اسناد، احادیث و آیات با رنگ های مختلف

شناسایی راویان حدیث

- شناسایی راویان با عنوان: معیار، اصلی و ضمنی و نیز بامشخصه های: ترجمه، توصیف و طریق

- نمایش متن کتب به همراه تمایز: آیات، روایات، اسناد، توصیفات و ضبط ها با رنگ های مختلف

- شناخت و ارزیابی راویان از جهاتی همچون: طرق، اسناد، توصیفات، ضبط اسامی روات و عناوین موصوفه

امکانات متنوع و پیشرفته

- نمایش متن کتاب معجم رجال الحدیث با امکان تمایز عناوین و اعلام به همراه ارتباط با تفصیل الطبقات

- اضافه شدن صفحه مدیریت دیدگاه شخصی کاربر به برنامه و ارائه چهار نوع دامنه مرتبط با فهرست

- ارتباط دو سویه میان عناوین معیار بخش " کتب ثمانیه رجال" و بخش " اسناد"

- امکانات متنوع پژوهشی مانند: نمایه زنی، حاشیه نویسی، رنگی کردن متن و علامت گذاری

علاقمندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر  به آدرس اینترنتیhttp://www.noorsoft.org  مراجعه و یا با شماره های 88305289-021 و 7735145- 0251 تماس حاصل نمایند.

 

******************

 

جمعی از دانشجویان دانشگاه آزاد شهرستان تاکستان از مرکز نور بازدید کردند

 

  جمعی از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان تاکستان عصر شنبه16/8/1388 با حضور در مركز تحقيقات كامپيوتری علوم اسلامی از نزديك با مركز و توليدات اسلامی آن به ‌ويژه نرم‌ افزار چند رسانه‌ای "نورالجنان" آشنا شدند.


به گزارش نورسافت، در این بازدید که با معرفی مرکز تحقیقات آغاز شد، وحید شریفی ضمن معرفی برخی توليدات مركز، نرم‌افزار چند رسانه‌ای "نورالجنان" را برای مدعوان توضیح داد.

وی بيان كرد: كليات مفاتيح الجنان، صحيفه سجاديه به همراه قرائت كامل و كتابخانه ادعيه و اخلاق از جمله موضوعات موجود در اين لوح فشرده است.

شریفی اظهار داشت: نمايش فهرست‌های گوناگون ادعيه، زيارت‌ها، نمازها، اعمال هفته و ماه برگرفته از متن مفاتيح الجنان و صحيفه سجاديه به همراه نمايش متن، ترجمه و صوت از ديگر موضوعات نرم‌افزار نورالجنان است.

وی با اشاره به اينكه نمايش متن 68عنوان كتاب در102جلد از 50 مؤلف در زمينه منابع ادعيه، شرح و تفسير دعاها، فلسفه دعا و همچنين كتاب‌های اخلاقی و سير و سلوك از ديگر محتويات اين نرم‌افزار است، افزود: نمايش و قرائت ادعيه و اعمال و آداب مربوط به هر روز مطابق با تقويم رايانه با قابليت تنظيم و تبديل آن از تاريخ شمسی به قمری و ميلادی و بالعكس در اين نرم‌افزار گنجانده شده است.

وحید شریفی  در ادامه گفت: نمايش صدها تصوير به ‌صورت اسلايد به همراه پخش مولودی و مرثيه برای چهارده معصوم(ع) و ديگر اوليای الهی همچنين پخش چندين مناجات به همراه نمايش تصاوير از ديگر قابليت‌های اين نرم‌افزار چند رسانه‌ای به شمار می‌رود.

 

******************

 

به همت معاونت پژوهشی مرکز تحقیقات؛

دانشنامه «حج در اسلام» بر روی شبکه جهانی اینترنت قرار گرفت

 

  دانشنامه "حج در اسلام" با محتوای 863 مطلب شامل؛ گزیده مقالات و کتاب، چکیده پایان نامه، پرسش و پاسخ و نگارخانه به همت محققان مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی بر روی پایگاه اینترنتی حوزه قرار گرفت.

 

مدیر پایگاه حوزه روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار نورسافت هدف از تولید این دانشنامه را ارائه ای مطالب و منابعی معتبر برای پژوهشگران و روحانیون کاروان ها در آستانه فرا رسیدن موسم حج عنوان کرد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر" قاسم ترخان" ادامه داد: این دانشنامه درقالب 19نمایه اصلی و 50 نمایه فرعی و با ساختاری درختی در اختیار کاربران قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه این دانشنامه طی سه ماه تولیده شده است، اظهار داشت: در این دانشنامه 72 مطلب در خصوص ابعاد و آثار حج، 17 مطلب با محتوای نقد وهابیت و 31 مطلب با محتوای حج، ولایت و اهل بیت(ع) وجود دارد.

دکتر ترخان با اشاره به نمایه های اصلی و فرعی این دانشنامه گفت: " اهمیت و جایگاه حج"، " پیشینه تاریخی"، " حج، ولایت و اهل بیت(ع)"، " مناسک و احکام حج"، " دلایل فقهی و فلسفه ی احکام حج"، " ابعاد و آثار حج"، " دعاها و حج" از جمله نمایه های اصلی این دانشنامه می باشد.

وی " عربستان و اماکن مرتبط با حج"، " حج و انقلاب اسلامی" را از دیگر نمایه های اصلی این دانشنامه عنوان کرد و ادامه داد: " حج و نقد وهابیت"، " سفرنامه های حج"، " حج از منظر بزرگان"، " حج در سیمای ادب فارسی"، " دانستنیهایی از حج"، " مراکز تحقیقاتی در موضوع حج"، " پایان نامه ها، کتاب و کتاب شناسی حج" از جمله دیگر نمایه های اصلی این دانشنامه به شمار می آید.

مدیر پایگاه حوزه اظهار داشت: " جایگاه حج در قرآن"، " حج قبل از اسلام"، " حج بعد از اسلام"، " جایگاه حج در روایات"، " حج و عمره در سیره ی معصومین"، " امام علی(ع) و حج"، " امام مهدی(عج) و حج "، " حج تمتع" و " بهداشت در حج" از جمله نمایه های فرعی دانشنامه حج در اسلام می باشد.

حجت الاسلام و المسلمین ترخان در پایان آدرس ذیل را به منظور استفاده کاربران و علاقمندان از این دانشنامه اعلام کرد:  

http://www.hawzah.net/Hawzah/Subjects/Subjects.aspx?id=68754

 

******************

 

 

همزمان با آغاز مناسک حج ابراهیمی؛

نسخه دوم نرم افزار چند رسانه ای مسافر قبله در قم تولید شد

 

  متکفل پروژه عصر یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار نـورسافت، هدف از تولید نسخه دوم نرم افزار مسافر قبله که پیش از این با مساعدت مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی تولید شده است را در وهله ی اول تقاضای مکرر روحانیون معظم کاروان های حج و همچنین تکمیل پروژه به وسیله مطالب تحقیقاتی و خواندنی جدید عنوان کرد.

 

حجت الاسلام و المسلمین " عبدالحمید مرتضوی منش" افزود: نسخه دوم نرم افزار چند رسانه ای مسافر قبله ويژه "عمره مفرده" توسط معاونت آموزش و پژوهش بعثه مقام معظم رهبری ـ مدظله العالی ـ به منظور آموزش مناسک عمره مفرده ویژه جلسات آموزشی کاروان ها و با مساعدت مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی طی مدت یکسال توليد شد.

این محقق و پژوهشگر حوزه علمیه قم ادامه داد: اين نرم افزار، نسخه دوم آموزش مناسک عمره  مفرده همراه با معرفی اماکن مدينه منوره و مكه مكرمه می باشد.

حجت الاسلام مرتضوی منش بیان داشت: احكام عمومى مورد نياز زائران بیت الله الحرام، آموزش مناسک عمره مفرده، اماکن مدینه منوره و مكه مكرمه، کتابخانه و نگارخانه از جمله دیگر بخش های علمی و تحقیقاتی این اثر ماندگار معنوی است.

وی در ادامه به توضیح منابع کتابخانه ای این مجموعه نفیس اشاره کرد و افزود: متن احكام عمومى و آموزش مناسک عمرۂ مفرده برگرفته از کتاب دروس احكام و مناسك حج، کتاب مناسک محشی و گزيده مناسك حج از جمله منابع به کار رفته در این نرم افزار است.

متکفل پروژه گفت: متن اماکن مدینه منوره و مکه مکرمه برگرفته از کتاب آثار اسلامی مکه و مدينه، تاریخ مدینه منوره و مکه مکرمه الیاس عبدالغنی، اخبار مكه فاکهی، تاريخ القويم و الکعبه المعظمه و الحرمان الشريفان از جمله دیگر منابع کتابخانه ای لوح فشرده مسافر قبله می باشد.

طراح و مجری پروژه در ادامه با اشاره به قرار دادن کتابخانه ای غنی با موضوع حج در این نرم افزار خاطرنشان کرد: به منظور بهره برداری بهتر روحانیون، کتابخانه ای با متن کامل قرآن کريم و ترجمه، کتب متعدد با موضوع احکام و مناسک، فلسفه و اسرار حج، پاسخ به شبهات و همچنین ده عنوان از لغتنامه های معتبر در قالب 62جلد کتاب با مساعدت مرکز تحقيقات کامپيوتری علوم اسلامی به برنامه اضافه گردید.

حجت الاسلام مرتضوی منش در بخش دیگری از سخنانش  به بیان قابلیت های دیگر پژوهشی و تحقیقاتی این نرم افزار پرداخت و افزود: تمامی قسمت های اصلی آموزشی (احکام، مناسک عمره مفرده و اماکن) بر اساس پاور پوینت برای نمايش و توضیح در جلسات آموزشی کاروان ها طراحی و به اجرا درخواهد آمد.

 وی ويژگی بسیاری از اين اسلايد های آموزشی را تمام گرافيک بودن آنان همراه با نمايش تصاوير مختلف عنوان کرد.

متکفل پروژه به معرفی بیشتر بخش کتابخانه این برنامه پرداخت و یادآور شد: نمايش، جستجو (بر اساس فهرست درختی و فهرست گزينشی)، مقايسه دو کتاب بطور همزمان، انتقال و ذخیره در قسمت یادداشت برنامه و ويرايشگر ورد، نمایه زنی، حاشیه نویسی، رنگی کردن و علامت گذاری و ...از قابلیت های پژوهشی بخش کتابخانه می باشد.

مرتضوی منش نگارخانه این مجموعه گرانسنگ را حاوی 25 قطعه فیلم و تصاویر سه بعدی و بیش از 500 قطعه عکس دانست و افزود: در قسمت نگارخانه تعدادی از فيلم های آموزشی با قابليت بزرگ نمایی برای نمايش بهتر در جلسات و همچنين تعدادی از تصاوير سه بعدی مربوط به اماکن مکه و مدينه بکار گرفته شده است.

لازم به ذکر است، اين نرم افزار با طراحی و اجرای آقایان عبدالحمید مرتضوی منش و سيد مجید حجازی توسط معاونت آموزش و پژوهش بعثه مقام معظم رهبری و همکاری مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی تهيه شده است.

اضافه می شود، کاربران و علاقمندان می توانند نظرات، پيشنهادات و انتقادات سازنده خود را نسبت به این نرم افزار با آدرس پست الکترونيکی hmortazavi@noornet.net  و یا با معاونت آموزش و پژوهش بعثه مقام معظم رهبری مطرح فرمایند.

 

******************

 

در گفت وگو با مدیر بخش تالیف و تدوین معاونت پژوهشی؛

فعالیت های علمی، پژوهشی و تحقیقاتی این بخش تبیین شد

 

  مدیر بخش تالیف وتدوین معاونت پژوهشی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی گفت: "کتابشناسی"، "مولف شناسی"، "درباره­ی برنامه " ، "احیاء"، "بازسازی و تدوین اطلاعات تهیه شده برای غنی سازی نرم افزارها"، "تهیه مقالات در مورد برنامه­ها و پروژه­ها"، "بازسازی متون کهن" از میان آثاری که در نرم افزارهای مرکز وجود دارد، فعالیت های اصلی بخش تالیف و تدوین معاونت پژوهشی راتشکیل می دهند.


حجت الاسلام و المسلمین "جواد سبحانی" روز دوشنبه در گفت و گو با واحد خبر نورسافت، محورهایی از جمله شخصیت، کتابخانه، دانشنامه، درختواره  و معجم موضوعی را از قالب های اصلی نرم افزارهای تولیدی مرکز برشمرد و افزود: کلیه امور مربوط به کتابشاسی، مولف شناسی و درباره ما، در نرم افزارهای تولید مرکز نور توسط این بخش تهیه و تدوین می شود.

وی کتابشناسی هر نرم افزار را بستگی به نوع نرم افزار و کتب موجود در آن عنوان کرد و گفت: هر کتابشناسی به طور متوسط بین 10 تا 15 ساعت زمان مفید هزینه می برد.

حجت الاسلام سبحانی با بیان اینکه کتابشناسی­ها در چهار قالب در تولیدات نرم افزاری ارائه می شود، اظهار داشت: کتابشناسی چکیده، کتابشناسی اجمالی، کتابشناسی تفصیلی و در نهایت کتابشناسی خاص از انواع کتابشناسی هستند که بر حسب نیاز و موضوع تولیدات مرکز ارائه می شوند.

مدیر بخش تالیف و تدوین معاونت پژوهشی مرکز تحقیقات ادامه داد: در هر نرم افزار که کتابشناسی های فوق را در خود جای داده باشد به ترتیب 2 صفحه، 5-7 صفحه، 10تا 15 صفحه و در کتابشناسی خاص بین 20 تا 50 صفحه مطلب گنجانده خواهد شد که وی در خصوص کتابشناسی خاص به بخشی از تفاسیر موجود در نرم افزار جامع تفاسیر نور اشاره کرد.

وی افزود: تفسیر صافی و تفسیر حاج آقا مصطفی بیش از 30 صفحه کتابشناسی به صورت تفصیل ارائه شده است.

حجت الاسلام سبحانی در بخش دیگری از گفت وگوی خود به مقوله " درباره ما" پرداخت و گفت: به طور کلی همه تولیدات مرکز از این مبحث برخوردارند ولی از لحاظ تعداد صفحات بیشتر به موضوع و محتوای برنامه بستگی داد، بطوریکه در نرم افزار شخصیت محور شیخ صدوق 32 صفحه، کتابخانه کلام 30 صفحه، فاضلین نراقی بیش از 40 صفحه مطلب " درباره برنامه " گنجانده شده است.

این محقق وپژوهشگر حوزه علمیه بیان داشت: شیوه جدیدی که ما امروز از آن در خصوص سرعت بخشیدن به مقوله "درباره ما" در پیش گرفته ایم، استفاده از مطالب، مجلات و مقالات محققان، نویسندگان در خصوص شخصیت های دینی از جمله شیخ صدوق و یا نرم افزار کلام است.

وی اظهار داشت: مطالبی از جمله معرفی شخصیت، تالیفات و ابعاد مختلف شخصیتی مواردی است که در

 بخش " درباره ما " به طور مفصل به آن پرداخته می شود.

حجت الاسلام سبحانی ادامه داد: برخی مطالب " درباره برنامه " به تناسب قالب هر نرم افزار تفاوت خواهد کرد مثلا در  معجم های موضوعی، راجع به شیوه معجم موضوعی هم بحث می شود، یا در برنامه های درختواره ای درباره­ی روش درختواره هم مطالبی بیان می­شود. و در پروژه­های شخصیت محور به معرفی تفصیلی و تحلیلی شخصیت، پرداخته خواهد شد.

مدیر بخش تالیف و تدوین معاونت پژوهشی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی اظهار داشت: بیشتر منابع پروژه­ها که باید درباره­های (کتابشناسی و مولف شناسی) آن نوشته شود غالبا عربی بوده و محققان مقالات را به زبان فارسی بر می گردانند، بجز منابع پروژه های ادبیاتی و تاریخ ایران که نوعاً به صورت فارسی هستند.

******************

 

به گزارش نورسافت؛

بیست و هفتمین شماره فصلنامه تخصصی ره آورد نور منتشر شد

 

  بیست و هفتمین شماره فصلنامه اطلاع رسانی، آموزشی و مطالعات رایانه ای علوم اسلامی «ره آورد نور» به همت انتشارات مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی منتشر شد.

به گزارش نورسافت، این فصلنامه تخصصی که سال هشتم خود را نیز سپری می کند در چهار بخش اصلی "دین، فرهنگ و فناوری اطلاعات"، " نرم افزارهای اسلامی"، " پایگاه های اسلامی و مطالعات اینترنتی" و " دانش کاربری" و سیزده مطلب خواندنی منتشر در دسترس علاقمندان قرار گرفت.

این گزارش می افزاید: نقش فناوری اطلاعات در اصلاح الگوی مصرف، اسلام و مسلمانان در اینترنت، اینترنت و چالش های تربیتی فرزندان، سایبر تروریسم، کنجکاوی کاربران و عدم امنیت در اینترنت، نرم افزار کتابخانه کلام اسلامی، نرم افزار فیش نگار؛ بایسته ها و کاستی ها از جمله این مطالب خواندنی است.

نورسافت، ادامه داد: بانک پایان نامه های اسلامی در اینترنت، ضرورت و چالش ها ، تازه های اطلاع رسانی اسلامی، دانستنی های فناوری ، آموزش و پرسش و پاسخ از جمله دیگر مطالب بیست و هفتمین شماره فصلنامه تخصصی ره آور نور می باشد.

برای استفاده از این فصلنامه به سایت اینترنتی www.rahavardnoor.com مراجعه نمایید.

 

******************

 

با مراجعه به کافی نت نور؛

به اطلاعات بیش از 2500 عنوان کتاب در بانک اطلاعاتی آکسفورد دسترسی پیدا خواهید کرد

 

  کاربران و محققان حوزه و دانشگاه می توانند با مراجعه به کافی نت تخصصی نور و مراجعه به بانک اطلاعاتی آکسفورد( یکی از ده بانک اطلاعاتی کافی نت) به اطلاعات 2500 عنوان کتاب جهت تحقیق و پژوهش های خود دست یابند.


مدیر کافی نت تخصصی نور (http://bank.noornet.net) روز سه شنبه در گفت وگو با نورسافت گفت:  مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در راستای زمینه سازی و فراهم آوری اشتراک بانک های اطلاعاتی و کتابخانه های دیجیتالی اینترنت و دسترسی به دهها موضوع از منابع بانک های اطلاعاتی معتبر جهان کافی نت تخصصی را جهت استفاده کاربران راه اندازی کرد. 

حجت الاسلام والمسلمین اصغر صدیقی با اشاره به اینکه بانک اطلاعاتی آکسفورد (Oxford scholarship) یکی از بانکهای اطلاعاتی معتبر علمی جهان می باشد، یادآوری کرد: این بانک اطلاعاتی وابسته به دانشگاه آکسفورد بوده و دارای بیش از2500 عنوان کتاب در قالب 16 موضوع می باشد که از سوی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار گرفته است. 

این محقق و پژوهشگر حوزه علمیه قم به موضوعات اين کتب اشاره کرد و افزود: دين (Religion)، فلسفه (Philosophy)، اقتصاد (Economics)، علوم سياسی (Political Science)، تجارت و مدیریت (Business and Management)، حقوق (Law)، روانشناسی (Psychology)، مطالعات کلاسیک (classical Studies)، تاریخ (History) و زبانشناسی (Linguistics) از جمله موضوعات موجود این بانک اطلاعاتی می باشد. 

لازم به ذکر است علاقمندان می توانند با مراجعه به کافی نت تخصصی نور واقع در قم، بلوار جمهوری اسلامی، ساختمان نور، به صورت رایگان از این خدمات استفاده نمایند.

******************

 

به همت معاونت پژوهشی مرکز تحقیقات؛

دانشنامه «مذاهب و فرق اسلامی» در پایگاه اینترنتی حوزه قرار گرفت

 

به همت محققان و پژوهشگران معاونت پژوهشی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی دانشنامه مذاهب و فرق اسلامی با بیش از383 مطلب در پایگاه اینترنتی حوزه قرار گرفت.

 به گزارش نورسافت، این دانشنامه که در بردارنده  فرق کلامی از جمله اهل سنت و شیعه امامیه می باشد 383 مطلب شامل مقاله، گزیده کتاب، چکیده پایان نامه، پرسش و پاسخ و مطالب مفید و خواندنی را در قالب هشت نمایه اصلی و دو نمایه فرعی در اختیار کلیه کاربران قرار داده است.

این گزارش می افزاید: فرقه ها در نگاه قرآن و سنت، پيشينه ي تاريخي فرق و مذاهب اسلامي، فرقه ها و پلوراليسم ديني، عوامل پيدايش فرق و مذاهب، آشنايي با فرق و مذاهب اسلامي، ملل و نحل در آيينه رسانه و اينترنت نمایه های اصلی این دانشنامه را تشکیل می دهد.

كتاب و كتاب شناسي، پايان نامه ها و مقالات ملل و نحل همچنین نگاهي به مذاهب اسلامي در كشورهای مختلف از جمله دیگر نمایه های اصلی این دانشنامه می باشد.

نورسافت می افزاید: واژه ‏شناسی شیعه و تشیّع، تحولات سیاسی و اجتماعی در تاریخ تشیع، درباره اصطلاح شیعه، فرقه‏های شیعه، معرفی اجمالی شیعه، تاریخچه تشیع، کیفیت پیدایش و نشو و نمای شیعه از جمله نمایه های فرعی این دانشنامه به شمار می رود.

این گزارش ادامه می دهد: بررسی فرق اهل سنت از جمله؛ سلفی، معتزله، اشاعره، طحاویه، ماتریدیه، قدریه، مرجئه، کرامیه و خوارج از جمله نمایه های فرعی این دانشنامه است.

علاقمندان می توانند برای دسترسی به این مطلب از آدرس اینترنتی ذیل استفاده نمایند:  

http://www.hawzah.net/Hawzah/Subjects/Subjects.aspx?LanguageID=1&id=77274

 

 ******************

در آستانه برپایی نمایشگاه IRAN EXPO 2009؛

مرکز نور دومین حضورش را در کشور تاجیکستان تجربه می کند

 

  در آستانه برپایی هشتمین نمایشگاه اختصاصی ایران در تاجیکستان محصولات نرم افزاری مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی برای دومین بار جهت بازدید علاقمندان به نمایش گذاشته خواهد شد.

 به گزارش نورسافت، نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان قرار است دوم لغایت ششم آذرماه سال جاری در کاخ باربُد شهر دوشنبه پایتخت کشور تاجیکستان با حضور 60 شرکت ایرانی و مجوز سازمان توسعه تجارت ایران آغاز به کار کند.

این گزاش می افزاید: در این نمایشگاه تخصصی بجز مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی شرکت هایی از سوی وزارتخانه ها، سازمان توسعه تجارت ایران،  استانداریها، فرمانداریها، سازمانهای بازرگانی، سازمانهای صنایع و معادن، اتاقهای بازرگانی صنایع و معادن، ادارات نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی، ادارات استاندارد و تحقیقات صنعتی، اتحادیه ها و انجمن های صنفی مشارکت خواهند داشت.

نورسافت ادامه می دهد: اتحادیه صادر کنندگان، مراکز تحقیقاتی و پژوهشی، پارکهای علم و فن آوری، شرکتهای بازرگانی و صادراتی، شرکتهای خدمات فنی و مهندسی،  سازمانهای نظام مهندسی،  نفت، گاز، پتروشیمی، صنایع چاپ و بسته بندی، تولید کنندگان فرآورده های غذایی، دارویی، کشاورزی، لوازم خانگی، فروشگاهی و ... حضور خواهند داشت.

 

******************

 

در گفت و گو با خبرگزاری ایبنا مطرح شد؛

ايجاد بخش‌ «مولف‌شناسي» و «كتاب‌شناسي» در نرم‌افزارهاي پژوهشي

 

  مدير بخش تدوين و تأليف معاونت پژوهشي مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي، بخش‌هاي «مولف‌شناسي» و «كتاب‌شناسي» را از قسمت‌هاي اصلي نرم‌افزارهاي توليدي اين مركز خواند و با اشاره به تأثير آن در شناخت آثار و نويسندگان گفت: اين بخش‌ها متناسب با ظرفيت و هدف توليدي هر برنامه نرم‌افزاري به شكل ويژه‌اي تنظيم مي‌شوند.

 

حجت الاسلام جواد سبحاني در گفت‌و گو با خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، هدف از اين اقدام را معرفي بيشتر آثار و نويسندگان آنها براي پژوهشگران و علاقه‌مندان خواند و بيان داشت: اين بخش‌ها متناسب با ظرفيت نرم‌افزار و اهداف توليدي آن در حجم‌هاي متفاوتي جاي مي‌گيرند.

وي با اشاره به اين كه يكي از اقدامات اين مركز، تهيه و توليد نرم‌افزارهاي كتابخانه‌اي است، گفت: به دليل آن كه كتاب‌شناسي رشته‌اي تخصصي است، در دستور كاري اين مركز به چند شكل متفاوت براي نرم‌افزارها در نظر گرفته شده است.

سبحاني اضافه كرد: «كتاب‌شناسي چكيده» در حدود دو تا سه صفحه، «كتاب‌شناسي اجمالي» شامل ساختار، گزارش محتوا و معرفي اجمالي بين چهار تا شش صفحه، «كتاب‌شناسي تفصيلي» در حدود 10 تا 15 صفحه براي معرفي هر اثر و «كتاب‌شناسي خاص» از كامل‌ترين انواع كتاب‌شناسي با ظرفيتي معادل 20 تا 50 صفحه در اين نرم‌افزارها درنظر گرفته مي‌شوند.

وي با اشاره به اين كه نرم‌افزار «معجم موضوعي ‌تبيان شيخ طوسي» تا دو ماه ديگر از سوي اين مركز منتشر خواهد شد، گفت: اين نرم‌‌افزار بر اساس تفسير 10 جلدي شيخ طوسي طراحي شده است، به اين صورت كه علاوه بر متن اصلي اين مجموعه، چكيده هر بند اين كتاب، نمايه و تك‌واژه‌هاي اين كتاب استخراج و در اين برنامه گنجانده شده‌اند.

كارشناس حوزه «مولف‌شناسي» و «كتاب‌شناسي» برنامه‌هاي مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي، تك‌واژه را چينش نرم‌افزاري و ورودي مخاطب به اطلاعات دروني نرم‌افزار توصيف كرد و گفت: اين معجم موضوعي دربردارنده 32 هزار موضوع چكيده متن، 61 هزار نمايه غير تكراري(تركيبات دو كلمه‌اي) و 118 هزار تك‌واژه است و مانند فرهنگ موضوعي تفسير قرآن كريم مي‌تواند مورد استفاده كاربران قرار گيرد. جست‌وجوي ريشه، كلمه، موضوع، نمايه، تك‌واژه و ... از قابلیت‌هاي اين برنامه به شمار مي‌آيند و كاربران ضمن استفاده از اين نرم‌افزار مي‌توانند مطالب مورد نظر را به صفحه يادداشت منتقل كنند.

وي درباره هدف از توليد اين نرم‌افزار گفت: تهيه معجم موضوعي، روشي براي ارايه متون با مطالب متنوع و متعدد به شمار مي‌رود. از آنجا كه تفسير تبيان شيخ طوسي از نخستين تفاسير جامع شيعي است كه تنها به روايات اكتفا نكرده و ساير جنبه‌هاي تفسيري را نيز در نظر دارد و مطالب گوناگوني را درباره قرآن كريم عنوان مي‌كند، از اولويت‌هاي توليد نرم‌افزاري اين مركز قرار گرفته است.

سبحاني بحث‌هاي لغوي، ادبيات قرآن، شأن نزول، تفسير آيات، معناي لغت و كلام و بحث‌هاي پراكنده عقيدتي را از جمله مطالب تفسير تبيان برشمرد و تصريح كرد: براي بازيابي و تسهيل در دسترسي به اين اطلاعات، نيازمند دسته‌بندي موضوعات گوناگون اين كتاب بوديم. اين برنامه، كاربر را از صرف زمان زياد براي مطالعه صفحه به صفحه اين تفسير بي‌نياز مي‌كند و با جست‌وجوي موضوعي او را در يافتن اطلاعات مورد نياز كه در صفحات گوناگون اين اثر به آنها اشاره شده است، ياري مي‌كند.

وي درباره آسيب‌شناسي توليد نرم‌افزارهاي گوناگون بر اساس كتاب‌ها اظهار داشت: اتلاف زمان، هزينه و نيروي انساني از جمله آسيب‌هايي به شمار مي‌روند كه موازي كاري و تكرار در اين حوزه درپي خواهد داشت، زيرا مراكز و سازمان‌هاي گوناگون ممكن است به طور همزمان بر روي اثر يا موضوع واحدي در حال انجام پژوهش يا توليد نرم‌افزار باشند و ديگر پژوهشگران بدون آگاهي از اين اقدام، آغاز به فعاليت در اين حوزه كنند.

مدير بخش تدوين و تأليف معاونت پژوهشي مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي، نخستين اقدام اين مركز تحقيقات را جست‌وجوي دقيق موضوعات و پژوهش‌هاي انجام شده يا در حال انجام شدن، عنوان كرد و گفت: در بسياري از موارد ممكن است برنامه‌ها يا نرم‌افزارهايي از لحاظ نام مشابهت‌هاي فراواني داشته باشند، اما از نظر كاربرد نوع محتوا و مخاطب كاملا متفاوت باشند.

 

******************

 

معرفی نرم افزار/

نسخه دیجیتالی کتاب شریف «عبقات الانوار» برای اولین بار در نرم افزار نورالولایه ارائه شده است

 

  برای اولین بار نسخه دیجیتالی کتاب شریف عبقات الانوار فی امامة الائمه الاطهار(ع) در نرم افزار نورالولایه بعنوان جامع ترین نرم افزار منابع روایی مربوط به ولایت و امامت ائمه اطهار(ع) عرضه شده است.

 

به گزارش نورسافت، در این‌ نرم افزار که به منظور استفاده محققان و پژوهشگران حوزه و دانشگاه پیش از این به همت محققان مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی تولید شده است متن‌ كامل‌ 126 جلد از منابع مهم‌ روایی‌ در زمینه‌ امامت‌ و ولایت‌ ائمه‌ اطهار (ع) به‌ دو زبان‌ فارسی‌ و عربی‌ گرد آوری شده‌ است‌ که از این تعداد  55 جلد آن فارسی و 71 جلد عربی می باشد.

این گزارش می افزاید: در این‌ برنامه‌ ارتباط دو سویه‌ متون‌ فارسی‌ و عربی‌ با یكدیگر و امكان‌ دسترسی‌ به‌ متن‌ و ترجمه‌ كتب‌ برای‌ كاربران‌ فراهم‌ شده‌ است‌.

بر اساس این گزارش، قابلیت‌ جستجوهای‌ متنوع‌ و پیشرفته‌، دسترسی‌ به‌ مقالات پژوهشی‌، انتقال‌ متن‌ كتب‌ به‌ بخش‌ یادداشت‌ با امكان‌ ویرایش‌ متون‌، ذخیره‌ متن‌ و ارائه‌ متن‌ كامل‌ 7 دوره‌ لغت‌ نامه عربی‌ و فارسی‌ در 52 جلد با قابلیت‌ جستجو از دیگر امكانات‌ این‌ دانشنامه‌ به شمار می رود.

این گزارش خاطرنشان می کند: در این برنامه از کتب مهمی چون: «الغدیر» اثر گران سنگ علامه امینی همراه با ترجمه فارسی آن استفاده و همچنین برای نخستین بار کتاب بزرگ «عبقات الانوار» تألیف علامه میرحامد حسین در 23 جلد به زبان فارسی و به صورت الکترونیکی در این برنامه عرضه شده است که آن را می توان از ویژگی‌ های‌ منحصر به‌ فرد این‌ نرم افزار دانست.

 

******************

 

 

[ شنبه بیست و سوم آبان ۱۳۸۸ ] [ 16:51 ] [ zohreh jafari ]

This scanning electron micrograph was also produced by Anne Weston. It shows a single cell grown from a culture of lung cancer cells. The irregular purple bulges are called blebs, a localised decoupling of the cytoskeleton from the plasma membrane caused by the cancer.

Blebbing is important in a variety of cellular processes including cell locomotion, cell division and physical or chemical stresses.

(Image: Anne Weston)

[ جمعه بیست و دوم آبان ۱۳۸۸ ] [ 14:43 ] [ zohreh jafari ]
برگرفته از:http://iran-eng.com/showthread.php?p=1267402باشگاه مهندسان ایران

ما برای یکی از واحدا باید پروژه ای در مورد میکروتوم ارائه میدادیم. من گوشه هایی از این پروژه رو اینجا قرار میدم که دوستان اطلاعاتی در مورد این وسیله بدست بیارن.


میکروتوم یک وسیله مکانیکی است که برای بریدن نمونه های زیست شناسی به یک برش نازک شفاف برای نمونه آزمایشگاهی استفاده می شود.
در تیغه میکروتوم ها از موادی مثل فولاد،شیشه، یا تیغه های الماس استفاده میشود که بسته به نوع بافت و برش از آنها استفاده میشود.
انواع میکروتوم ها

میکروتوم ها بر اساس مکانیزیم های موجود به پنج گروه زیر تقسیم می شوند .
¢نوع چرخشی ((Rotary type
¢نوع سورتمه ای (Sledge type)
¢نوع لغزشی (Sliding type)
¢نوع مواج (Rocking type)
¢نوع انجمادی (Freezing type)میکروتوم چرخشی ((Rotary type
میکروتوم سورتمه ای(Sledge type)
میکروتوم لغزشی(Sliding type)
میکروتوم مواج (Rocking type)
میکروتوم انجمادی(Freezing type)
متداول ترین کاربردهای میکروتوم عبارتند از :
¢روش بافت شناسی سنتی:
بافت ها توسط جایگزین کردن آب با پارافین سخت شده و به وسیله میکروتوم به ضخامت های متفاوتی از 2تا25 میکرومتر(μm) بریده می شود.
درنتیجه بافت می تواند روی یک اسلاید میکروسکوپ قرار بگیرد ، با رنگ های آبدار مناسب رنگ شود بعد از انتقال از پارافین برای آزمایش با میکروسکوپ نوری آماده می شود.

¢Cryosection(برش انجمادی):
بافت های غنی از آب بوسیله یخ زدن و برش در حالت یخ زده با میکروتوم انجمادی (freezing microtome) یا میکروتوم سرماسنج (microtome-cryostat) بسیار سخت میشوند. سپس برش ها رنگ زده و با یک میکروسکوپ نوری آزمایش می شوند.

¢میکروسکوپی الکترونی:
بعد از فروکردن بافت هادر رزین اپوکسی، یک میکروتوم برای برش بافت های خیلی نازک (به طور نمونه 60 تا 100 نانومتر) با یک چاقوی الماسی درجه جواهر یا یک چاقوی شیشه ای مجهز می شود .
برش ها با محلول آبدار یک نمک فلز سنگین مناسب رنگ می شوند و با یک میکروسکوپ الکترونی انتقالی آزمایش می شوند. این وسیله اغلب ultramicrotome نامیده می شود.

¢میکروتومی گیاه شناسی (Botanical microtomy):
مواد سخت مانند چوب ،استخوان ‌و چرم به یک غلتک میکروتوم (asledye microtome) نیاز دارند . این میکروتوم ها تیغه های سنگین تری دارند و نمیتوانند به نازکی یک میکروتوم عادی برش بزنند.یکی از جدید ترین میکروتوم ها ،میکروتوم لیزری است که به جای یک چاقوی مکانیکی ، از برش به وسیله لیزر استفاده می کند. این روش بدون تماس (contact-free) است و نیازی به تکنیک های آماده سازی نمونه ندارد .
میکروتوم لیزری توانایی برش اکثر بافت ها در جایگاه اصلی خود بافت را دارا می باشد . بسته به مواد پردازش شده ،ضخامت های برش از 10 تا100میکرومتر است .
[ جمعه بیست و دوم آبان ۱۳۸۸ ] [ 14:3 ] [ zohreh jafari ]
نقل از http://latex.ir/index.php?option=com_content&task=view&id=81&Itemid=1

اکسین ها

درسال 1880 داروین بررسی هایی را در ارتباط با اثر تابش نور بر خمیدگی در بخش های راسی گیاه انجام داد. وی در این بررسی ها ز کولئوپتیل و فالاریس استفاده کرد. پس از داروین فیتینگ در سال 1907 با بررسی هایی که با کولئوپتیل جو دوسر انجام دادکشاهده کرد که اگر قسمت راسی کولئوپتیل را قطع کرده و دوباره آن را سر جای خود بگذارد وسپس آن را در معرض تابش نور یک جانبه قرار دهد راس کولئوپتیل در ادامه مراحل رشد خود به طرف جهت تابش نوذ خمیدگی پیدا می کند.به این ترتیب مشخص شد که انتقال محرک به وسیله بریدگی ایجاد شده در کولئوپتیل قطع نشده است این بررسی ها در سالهای 1913-1910 به وسیله بوسین جانسن دنبال شد و نشان داده شد که اگر پس از قطع راس کولئوپتیل بین دو قسمت جدا شده یک لایه ژلوزیامیکا قرار داده شود و تحت تاثیر نور یک جانبه واقع گردد باز هم خمیدگی به طرف جهت تابش نور ایجاد می شود. در سال 1919 پل راس کولئوپتیل را قطع کرده و آن را طوری رئی پایه قرار داد که راس و پایه در یک امتداد نبودند و این بار نیز مشاهده شد که تحت تاثیر تابش یک سویه نور خمیدگی ایجاد می شود. پل با تکرار بررسی های جانسن- بوسین نشان داد که در این موارد یک ماده محرک یا هورمون دخالت دارد. در تجربیات دیگری پل بین دو قسمت قطع شده راس کولئوپتیل صفحه پلاتینی قرار داد و مشاهده کرد که محرک از آن عبور نمی کند و لذا دریافت که پدیده الکتریکی در این مورد دخالت ندارد و سرانجام در آزمایش دیگری پل بین دو بخش قطع شده راس کولئوپتیل لایه ای از کره کاکائو قرار داد و مشاهده کرد که این نیز محرک عبور نمی کند و معلوم شد که محرک در چربی محلول نبوده و محلول در آب است زیرا از کره کاکائو عبور نکرده ولی از ژلاتین و میکا عبور کرده است.
در سالهای 25-1923 Soding  راس کولئوپتیل را قطع کرده و دوباره آن را بر جای خود قرار داد و مشاهده کرد که رشد خطی انجام می شود و اگر راس کولئوپتیل جدا گردد و در محل خود قرار داده نشود رشد آن صورت نمی گیرد.
در سال 1928 ونت حدس زد که در راس کولئوپتیل مادهای است که محرک رشد بوده و در خمیدگی آن موثر می باشد. نامبرده تعدادی مکعب ژلوژ تهیه کرد و در راس کولئوپتیل یولاف جدا شده را بر روی دایره های ژلوزی قرار داد وآنها را در معرض نور گذاشت. وی اظهار داشت اگر در راس کولئوپتیل ماده ای باشد باید به ژلوز منتقل گردد. ونت سپس مکعب های ژلوز را از راس کولئوپتیل قطع شده جدا کرد و آنها را روی پایه ای از کولئوپتیل بدون راس قرار داد و مشاهده کرد که رشد کولئوپتیل بدون راس خمیدگی نیز ایجاد می شود. به این ترتیب ونت آزمایش مشهور خود را انجام داد و توانست ماده محرک را به ژلوز وارد کند و موفق به استخراج ماده محرک گردد. این آزمایش به شیمیدانهای هلندی کوگل و هاگن-اسمیت این امکان رت داد که در سال 1931 روش جداسازی و تخلیص این ماده را به دست آورند.
در سال 1934 کوگل ماده موجود در راس کولئوپتیل را مشخص کرد و آن را اکسین نامید. اکسین یک واژه یونانی است و از اکسین به معنی بزرگ شدن یا رشد گرفته شده است. به این ترتیب ماده محرک رشد در گیاهان به نام اکسین شناخته شد و از این به بعد تجربیات بسیار زیادی در ارتباط با استخراج و شناسایی این گروه از مواد در گیاهان مختلف حتی ادرار پستانداران صورت گرفته است اکسین ها گروهی از هورمون های گیاهی هستند که باعث طویل شدن سلول های گیاهی می گردند. این مواد طیف گسترده ای را از نظر واکنش های رشد و نموی در گیاهان سبب می شوند. واژه اکسین یک اصطلاح ژنریک است و به تعدادی از مواد طبیعی اطلاق می گردد مهمترین وفراوان ترین اکسین در گیاهان اندول استیک اسید است که بارزترین اثرات را دارد مهمترین اثراتی که تاکنون به هورمون های اکسین نسبت داده شده است عبارتند از بزرگ شدن سلول گیاهی، طویل شدن ساقه گیاه، تولید ریشه، تولیدآوند چوبی، افزایش رشد جوانه راسی، جلوگیری از رشد جوانه های جانبی، تشکیل میوه، بزرگ شدن میوه، تشکیل گرهک در ریشه گیاهانی که دارای باکتری های تثبیت کننده نیتروژن هستند، جلوگیری از ریزش برگ، بیوسنتز پروتئین، بیوسنتزRNA و اثرات دیگر.
بیوسنتز اکسین عمدتاً در بخش های مریستمی گیاه مخصوصاً جوانه های راسی و برگهای جوان صورت می گیرد. در پژوهش های اولیه در مورد اکسین گفته شده بود که چون اندول استیک اسید از نظر ساختمانی شیمیایی شبیه اسید آمیته تریپیتوفان است احتمالاً از تریپتوفان نیز سنتز می شود.


اثرات فیزیولوژیکی اکسین
 
1-رشد سلولی: اکسین باعث بزرگ شدن سلول ها و در غلظت زیاد سبب هیپرتروفی می گردد. دز های مختلف اکسین اعمال رشدی را بر روی اندام های مختلف گیاه می دهند.
2- تروپیسم: هورمون های اکسین باعث تروپیسم در گیاه می شوند که مهمترین آنها فتوتروپیسم است. در این حالت ساقه گیاه یا کولئوپتیل به جهت تابش نوذ خمیدگی پیدا می کند.
3- تحریک رشد مریستم های ثانویه و تولید کامبیوم: اکسین ها برخلاف ژبیرلین ها نه تنها بر روی تشکیل مریستم اولیه تاثیری ندارند بلکه در تولید مریستم های ثانویه دخالت می کنند.
4-بکرزایی یا پارتنوکارپی: رشد پریکارپ از اثرات دیگر هورمون های اکسین است و در این حالت میوه های بدون دانه تشکیل می شود.
5- ریزش برگ و میوه: علت ریزش برگ و میوه این است که لایه جداکننده تشکیل می گردد که در اثر ژله ای شدن، سلول ها از یکدیگر جدا می شوند و فقط آوندها باقی می مانند و سپس در اثر کوچکترین حرکت، میوه و برگ می ریزند.
6- تمایز: اکسین ها در شکل زایی و اندام زایی گیاه موثرند و این رویدادها تحت تاثیر دزهای مختلف اکسین صورت می گیرند. اکسین در تشکیل لایه زاینده موثر است و در عین حال باعث تمایز بافت ها نیز می شود.

[ پنجشنبه بیست و یکم آبان ۱۳۸۸ ] [ 11:6 ] [ zohreh jafari ]
نقل از: http://biogeomostaghimi.blogfa.com/

مقایسه رویش دانه لوبیا ونخود

 

 


 

 

[ پنجشنبه بیست و یکم آبان ۱۳۸۸ ] [ 10:27 ] [ zohreh jafari ]

 

نقل ازhttp://biogeomostaghimi.blogfa.com/

دانه ذرت وجوانه زنی آن

دانه ذرت وبخش های تشکیل دهنده جنین(رویان)

[ پنجشنبه بیست و یکم آبان ۱۳۸۸ ] [ 10:27 ] [ zohreh jafari ]
نقل از:وبلاگ گروه آموزشی زیست شناسی استان کرمانhttp://zistbeh.blogfa.com/

گیاهانی آبزی با مسیر فتوسنتزی CAM و گياهان CAM اختياری

گونه های C3 در حدود 85 درصد , گونه های CAM در حدود 10 درصد و گونه های C4 تقريبا 5 درصد گونه های گياهی را تشکيل می دهند . بدون ترديد مسير فتوسنتزی CAM نوعی سازگاری برای زيستن در شرايط خشک است زيرا اين گياهان در روز روزنه های خود را  بسته و در شب باز می کنند, بنابراين دفع آب از طريق روزنه ها به حداقل می رسد. اما مشاهدات نشان داده است که برخی از گياهان آبزی غوطه ور در آب ( مثلاً  Isoetes howellii ) نيز دارای مسير فتوسنتز CAM هستند . اين گياهان در طی شب , اسيدی چهارکربنه ( اسيد ماليک ) را ذخيره می کنند .  سؤال مهم اين است که چرا يک گياه آبزی , دارای مسيری فتوسنتزی است که در زيستگاه های خشک معمول است؟

   امکان دارد مسير فتوسنتزی CAM در اين گياهان نوعی سازگاری به سطوح بسيار پايين CO2 در آب , بويژه در طی روز باشد که به گياه امکان می دهد تا CO2 اضافی را در شب , تثبيت کند . اين تثبيت شبانگاهی CO2 برای آنها , دسترسی به يک منبع کربنی را فراهم می سازد که برای گونه های ديگر غيرقابل دسترس است .

   از طرفی برخی گياهان ,  CAM اختياری هستند يعنی مسير فتوسنتزی CAM وقتی انجام می گيرد که در معرض تنش خشکی قرار بگيرند مثلاً در گياهان Agave  desertii   و  Portulacaria آبياری با آب شور يا خشکی می تواند سبب تغيير از يک فتوسنتز C3 طبيعی به مسير فتوسنتزی CAM  شود وگونه هايي همچون Portulaca  grandiflora  و  Portulaca  oleracea تحت شرايط تنش آبی از يک حالت C4 طبيعی به يک حالت CAM  تغيير وضعيت می دهند

[ پنجشنبه بیست و یکم آبان ۱۳۸۸ ] [ 10:17 ] [ zohreh jafari ]
نقل از:http://zistbeh.blogfa.com/

رديف

    كلیه گياهان ذكر شده در كتابهاي درسي زيست شناسي رشتة علوم تجربي

1

آزولا : نوعي سرخس آبزي كه با سيانو باكتر آنابنا ، رابطة همزيستي دارد . آنابنا وظيفة تثبيت نيتروژن را در اين همزيستي دارد و در حفرات برگ شاخه هاي آزولا زندگي مي كند .از اجتماعات همزيستس آزولا – آنابنادر مزارع    برنج به عنوان كود نيتروژندار استفاده مي شود .

2

آلو: گياهي با 48 كرموزوم در هر سلول ( 48= n2 )

3

 آرابيدوپسيس: گياهي كه ژنوم آن به طور كامل توالي يابي شده است .

4

آگاو( خنجري): گياه علفي چند ساله كه در طول عمر خود فقط يك بار گل مي دهد و زندگي آن با رسيدن دانه به پايان مي رسد .

5

آفتابگردان: از گياهان يك ساله گلدار ( نهاندانه) كه از دانة آن براي استخراج روغن استفاده مي شود

6

ابريشم : گياهي با برگ هاي مركب كه داراي حركت شب تنجي است .

7

اقاقيا :  گياهي با برگ هاي مركب كه داراي حركت شب تنجي است.

8

ادريسي: اين گياه در خاك هاي اسيدي گل هاي آبي مي دهد ، در حالي كه در خاك هاي خنثي از نظر اسيديته گل هاي صورتي رنگ توليد مي كند . ( صفت مربوط به رنگ گل در آن تحت تاثير محيط است ، يعني ارثي – محيطي)

9

اطلسي: از همجوشي پروتوپلاستها براي ايجاد گياه دورگ (هيبريد ) اطلسي استفاده مي شود .

10

- اركيده : از گياهان ارزشمند زينتي كه براي تكثير آن از روش كشت بافت استفاده مي شود .

11

انگور ( درخت مو ) : از گياهان چند ساله ي چوبي وبرگ ريز . از هورمون ژيبرلين براي درشت كردن انگورهاي تريپلوئيد ( n3) كه نازايند استفاده مي شود .( انگور تريپلوئيد به دليل نازا بودن ، دانه ندارد ) . از اتيلن به منظور تسريع رسيدگي ميوه ي انگور استفاده مي شود .

12

افرا : از گياهان چوبي چند ساله وبرگ ريز .

13

بلوط: گرده افشاني آن توسط باد صورت مي گيرد . از گياهاني كه ريشة آن ها با بازيديوميست ها رابطة همزيستي دارند .

14

بيد: گرده افشاني آن توسط باد صورت مي گيرد . از گياهاني كه ريشة آن ها با بازيديوميست ها رابطه  همزيستي دارد .

15

بادام زميني : از گياهاني كه ريشه هاي آن ها داراي غده هايي است كه درآن تثبيت نيتروژن رخ

مي دهد.

16

براسيكا اولراسه: گونه اي گياهي كه از طريق انتخاب مصنوعي ( زادگيري انتخابي ) ، انواع كلم هاي خوراكي از آن ايجاد شده اند در اين گونه ، روغن خردل كه نوعي تركيب ثانوي براي مقابله با گياه خواران است ، توليد مي شود . از اين گونه كلم گل – كلم برگ – كلم بروكلي – كلم بوكسل ايجاد مي شود .

17

بنت قنسول (بنت كنسول) : از گياهان روز كوتاه (شب بلند ) است.

18

بنفشة آفريقايي: گياهي كه تكثير رويشي آن از طريق برگ آن انجام ميشود

19

برگ بيدي : گياهي كه تكثير رويشي آن از طريق قطعات ساقه صورت مي گيرد .

20

باقلا: از گياهان تيرة پروانه واران كه با  باكتريها ي تثبيت كنندة نيتروژن رابطه ي همزيستي دارند.                                                             

21

برنج:  دانه ي آن مقدار زيادي نشاسته دارد . از طريق دانه تكثير مي شود امروزه به روش مهندسي ژنتيك برنج حاوي ميزان بالاي بتا كاروتن و آهن توليد شده اند كه براي مناطق آسيا كه مردوم با كمبود ويتامين Aو آهن روبرو هستند مناسب است . 

22

پياز: از گياهان دوساله ( تك لپه) كه بخش پياز آن از بخش هاي تخصص يافته براي توليد مثل رويشي است . و حاوي ذخيره ي غذايي است .

23

پنبه :  از گياهاني است كه به وسيلة دانه تكثير مي شود . گونه هاي مختلف پنبه مي توانند با هم آميزش كنند . اگر چه زاده هاي نسل اول آن ها عادي هستند ، اما در نسل دوم مشكل بروز مي كند و دانه ها پيش از جوانه زدن  مي ميرند يا گياهاني ضعيف و ناقص به وجود مي آورند .

24

توتون: از برگ آن در ساخت سيگار استفاده مي شود . از گياهان زراعي كه توسط پلازميد Ti آلوده

 مي شود

25

- تنباكو: از گياهاني كه از برگ هاي آن به عنوان ماده ي مخدر استفاده مي شود . برگ آن حاوي نيكوتين است . ميزبان ويروس TMV است .

26

تيره ي پروانه واران : تيره اي از گياهان شامل يونجه، شبدر، نخود سويا ، باقلا و... مي شود ريشه ي اين گياهان با باكتري سرده ي ريزوبيوم رابطه ي همزيستي دارند و اين باكتري ها با ايجاد گرهك در ريشه ي اين گيا هان نيتروژن جو را به يون آمونيوم تبديل كرده ودر اختيار گياه ميزبان قرار مي دهند. كشاورزان از اين توانايي ريزوبيوم ها در تثبيت نيتروژن استفاده مي كنند و هر چند سال يك بار در زمين هاي كشاورزي خود گياهاني از اين تيره را مي كارند تا خاك رادوباره از تركيبات نيتروژندار غني سازندپيوستگي بين باكتري و گياه تيره ي پروانه وار شديداٌ اختصاصي است براي مثال باكتري كه در شبدر ايجاد گرهك مي كند نمي تواند در سويا ايجاد گرهك كند حركت پيچش در نوك برگ گياهان پروانه واران ديده مي شود .

27

تيره ي شب بو :تيره اي از گياهان كه تركيبات شيميايي را كه در مجموع روغن خردل ناميده مي شوند توليد مي كنند اين مواد جزء تركيب هاي ثانوي است ، كه اين گياهان را از آسيب گياهخواران در امان مي دارد . مانند تربچه.

28

تيره ي گل ناز : تيره اي از گياهان كه متابوليسم CAM دارند و روزنه هاي آنها در روز بسته ودر شب بازند.

29

تربچه: از گياهان تيره ي شب بو حاوي روغن خردل  ( دفاع ثانوي) است ، اين ماده در واكوئل ذخيره مي شود .

30

جعفري : از گياهان علفي دوساله است .

31

جودوسر (يولاف):گياهي كه فريتزونت در آزمايش خود روي اكسين از آن استفاده مي كرد . در راس گياهچه هاي   جو دوسر اكسين ساخته مي شود كه عامل نور گرايي، آن است .

32

چمن : از گياهاني كه گرده افشاني آن به وسيله ي باد انجام مي شود . در زيستگاه مناسب از طريق توليد مثل رويشي به سرعت پراكنده شده و تعداد فراواني افراد جديد را ايجاد مي كند .

33

خيار : از گياهاني است كه با كمك هورمون ژيبرلين تيمار شده و خيار تريپلوئيد بوجود مي آيد .

34

خزه ها : از گياهان دسته ي خزه گيان كه در زيستگاه مناسب از طريق توليد مثل رويشي به سرعت پراكنده  مي شوندو تعداد فراواني افراد جديد را ايجاد مي كنند از گياهان پست كه داراي سانتريول هستند . براي توليد مثل جنسي به آب سطحي نياز دارند .

35

ديونه: نوعي گياه گوشت خوار ( حشره خوار) كه حركت بساوش تنجي را در هنگام شكار ، انجام

 مي دهد

36

داوودي:از گياهان چند ساله ي علفي و روز كوتاه كه با نگهداري آن در شرايط مصنوعي در گلخانه ها ، گل آن در طول سال در دسترس است .

37

ذرت:دانه ي آن سرشار از نشاسته است و از آن براي استخراج روغن نيز استفاده مي شود ، از گياهان تك لپه اي كه دانه ي آن حاوي آلبومن است . براي تكثير ذرت از دانه ي آن استفاده مي شود . در هنگام رويش دانه ي ذرت ، لپه ها از خاك خارج نمي شود و اولين برگ آن را در هنگام رويش ابتدايي ، غلاف احاطه مي كند . از گياهان يك ساله و 4C است . با انتخاب مصنوعي روي نوعي ذرت درص چربي آنرا طي چهل نسل از 5درصد به 15درصد رسانده اند .

38

زنبق: از گياهان چند ساله علفي و روز بلند است . تك لپه اي محسوب مي شود .

39

سرخس: از گياهان پست و داراي سانتريول از دسته ي نهانزادان آوندي ، براي توليد مثل به آب سطحي نياز دارند .

40

سيب زميني : بخش خوراكي آن ساقه ي زيرزميني است ، و حاوي مقادير زيادي نشاسته است . از همجوشي پروتوپلاست ها براي ايجاد گياه دو رگ سيب زميني استفاده شده است . در هر سلول آن 48 كروموزوم وجود دارد .(48= n2 )

41

سيب: از گياهان چوبي چند ساله و برگ ريز ، از ژيبرلين براي درشت كردن ميوه هاي نوع تريپلوئيد (n3)آن استفاده مي شود

42

سكويا:درختي با ارتفاع بيش از صدمتر قطر تنه ي بيش از هفت متر كه بزرگترين جاندار روي زمين محسوب مي شود .

43

سويا : از گياهان تيره ي پروانه واران و همزيست با باكتري ريزوبيوم .

44

سرو : از گياهان هميشه سبز ، از بازدانگان كه كنام بنيادي سسك ها مي باشد .

 

45

شبدر: از گياهان تيره ي پروانه واران ، نمونه اي از آميزش ناهمسان پسندانه در اين گياه يافت مي شود . هنگامي كه دانه ي گرده اي روي كلاله ي مادگي گلي مي نشيند ، الل هاي ژن خودناسازگار در دانه ي گرده و مادگي تعيين مي كند كه لوله ي گرده تشكيل خواهد شد يا نه . اين گياه داراي ژن خود ناسازگار 5اللي است

46

عشقه : گياهي كه روزنه هاي آبي آن در اطراف برگ قرار دارند .

 

47

قاصد: از گياهاني كه مي تواند به طريق بكر زايي توليد مثل كند

48

كاكتوس :از گياهان متعلق به اقليم گرم وخشك ( بياباني ) كه داراي متابوليسم CAM مي باشند . به منظور سازگاري با محيط زيست خود و كاهش تعرق ، روزنه هاي آن به تعدادكم و فرورفته وجود دارند

49

كاج: از گياهان هميشه سبز و از بازدانگان ، از اين گياه متعلق به اقليم هاي خشك وسرد كه تعداد روزنه هاي آن كم و همان تعدادكم هم فرورفته اند ، رويان آن هشت لپه اي است و دانه آن داراي يك بال است . مسن ترين درخت شناخته شده نوعي كاج است كه 5000سال سن دارد . از گياهاني كه ريشه ي آن با بازيديوميست ها همزيستي دارد ، رويان موجود در دانه ي كاج فاقد برگ هاي روياني است . ماده ي ذخيره ي دانه ي كاج قبل ازلقاح تشكيل مي شود و هاپلوئيد است ، به آن آندوسپرم مي گويند .

50

گل كلم :  متعلق به گونه ي براسيكا الراسه كه از تغيير گل هاي جانبي  گياه اصلي خود به وجود آمده .

 

51

كلم بروكلي: متعلق به گونه ي براسيكا الراسه كه از تغيير گل هاي انتهايي  گياه اصلي خود به وجود آمده .

52

كلم برگ : متعلق به گونه ي براسيكا الراسه كه از تغيير برگ هاي گياه اصلي خود به وجود آمده .

 

53

كلم بروكسل: متعلق به گونه ي براسيكا الراسه كه از تغيير ساقه ي گياه اصلي خود به وجود آمده .

 

54

گل مغربي: گياهي كه براي اولين بار پديده ي گونه زايي هم ميهني در آن ديده شد . اين پديده را محققي به نام هوگودوري مشاهده كرد . گل مغربي ديپلوئيد 14كروموزوم ( 14=n2 ) و نوع تتراپلوئيد آن 28كروموزوم دارد .  

55

گلابي: گياهي كه از هورمون ژيبرلين  براي درشت كردن ميوه هاي نوع تريپلوئيد گلابي استفاده

 مي شود .  

56

- گيلاس : از هورمون اتيلن براي سست كردن ميوه هاي آن استفاده مي كنند تا برداشت مكانيكي آن تسهيل شود .  

57

گل ستاره : از گياهاني كه گرده افشاني آن به كمك حشرات انجام مي شود .

 

58

گندم : از غلات و گياهان تك لپه اي و داراي آلبومن است ، دانه ي آن سرشار از نشاسته است ، روزنه هاي آبي در آن در انتهاي برگ هاي آن قرار دارند . ميزبان قارچ زنگ گندم است ، دانه ي نوعي گندم پس از گذشت چند هزار سال قدرت جوانه زني خود را حفظ كرده است .  

59

گوجه فرنگي : از گياهاني كه روزنه هاي آبي آن در اطراف برگ هايش قرار دارد ، از اتيلن براي تسريع و افزايش رسيدگي ميوه ي گوجه فرنگي استفاده مي شود ، از گياهاني است كه توسط پلازميد Ti آلوده مي شود ، در صورتي كه دما در طول شب بالا باشد ، بسياري از گوجه فرنگي ها گل نمي دهند .  

60

گياه حساس : گياهي با برگ هاي مركب كه حركت لرزه تنجي در آن ديده مي شود .  

61

لادن : از گياهاني كه روزنه هاي آبي آن ها در حاشيه ي برگ ها قرار دارد .  

62

- لوبيا : از گياهاني كه  با باكتري هاي سرده ي ريزوبيوم رابطه ي همزيستي دارند از حبوبات و دولپه اي فاقد آلبومن از طريق دانه تكثير مي يابند ، دانه ي لوبيا بعد از جوانه زني قلاب تشكيل مي دهند و لپه ها از خاك بيرون مي آيند يعني رشد روزميني دارند، از گياهان يك ساله اند.  

63

لاله عباسي : از گياهان گلدار  در اين گياه رنگ قرمز و سفيد گلبرگ رابطه ي غالب ناقص دارد .  

64

ميموني : در صفت رنگ گل اين گياه غالبيت ناقص وجود دارد و اگر گل قرمز خالص با سفيد خالص آميزش داده شود ، گل هاي صورتي ايجاد مي شود .

65

مركبات : از گياهان هميشه سبز .

66

نخود : از گياهان يك ساله متعلق به تيره ي پروانه واران ، از حبوبات و دولپه اي و فاقد آلبومن هستند و لپه هاي آن بعد از جوانه زني دانه از خاك خارج نمي شوند ، (رشد زيرزميني )  

67

نخود فرنگي : در حالت طبيعي پرچم و مادگي گل گياه نخود فرنگي را دوتا از گلبرگ ها ي آن مي پوشاند كه اين امر امكان دگر لقاحي را از بين مي برد ، به همين علت تراكم جمعيت اين گياه روي قدرت توليد مثلي آن ها تاًثير ندارد ، مندل و پيش از اين نايت ، اين گياه را براي آزمايشات خود انتخاب كردند . زيرا :

1-گياه نخود فرنگي چند صفت دارد كه هر كدام فقط 2 حالت را نشان مي دهند ، اين صفات با آساني قابل تشخيص اند وحد واسط ندارند . مثلاً رنگ گلبرگ ارغواني يا سفيد است ، و رنگ ديگري ندارد ، مندل در آزمايشات خود 7صفت را در اين گياه بررسي كرد . 2- آميزش دادن گياهان نخود فرنگي با يكديگر آسان است براي اين كار مي توان دانه هاي گرده ي يك گل را روي مادگي گل ديگر كه پرچم هاي آن را قبل از رسيدن و توليد دانه ي گرده قطع كرده ايم ، قرار دهيم و با اين وسيله ، گياهي را با گياهي ديگر به صورت مصنوعي ، آميزش دهيم ( دگر لقاحي ) 3- اين گياه ، گياهي نسبتاً كوچك است ، به آساني پرورش داده مي شود ، زود گل مي دهد و دانه ها ي  بسياري توليد مي كند ، بنابراين مندل مي توانست نتايج را به مقدار زياد و نسبتاً سريع به دست آورد .  

68

- نرگس زرد : از گياهان چند ساله ي علفي .  

69

نيشكر:از گياهان 4C  

70

- نارنگي : از گياهاني كه نوع تريپلوئيد آن را با ژيبرلين تيمار مي كنند تاميوه هاي آن درشت شود .  

71

- نارون : از گياهان چند ساله و برگ ريز .  

72

هويچ : از گياهان دو ساله علفي كه در ريشه ي آن رشد پسين صورت مي گيرد . از هم جوشي پروتوپلاست ها ، براي ايجاد گياه دو رگ هويج استفاده مي شود .    

73

يونجه : از گياهان تيره ي پروانه وار ، در اين گياه انواعي از پپتيدهاي غني از گوگرد شناخته شده اند كه فعاليت ضد قارچي دارند .  

 

[ پنجشنبه بیست و یکم آبان ۱۳۸۸ ] [ 10:14 ] [ zohreh jafari ]
[ پنجشنبه بیست و یکم آبان ۱۳۸۸ ] [ 10:8 ] [ zohreh jafari ]
از کلیه شرکت کنندگان در کارگاه روز ۲شنبه دعوت بعمل می آورد جهت تهیه گزارش گارگاه با ذکر نام خودشان با ما  همکاری نمایند
[ پنجشنبه بیست و یکم آبان ۱۳۸۸ ] [ 10:1 ] [ zohreh jafari ]
ITE E-Newsletter
November 2009
ITE International Board of Direction News
The Institute's Nomination Committee has selected as their nominees to run for election to serve starting 2011:
 
International President
Robert C. Wunderlich, P.E., FITE
 
International Vice President

Troy A. Peoples, P.E., FITE
Rock E. Miller, P.E., PTOE, FITE
New International Board Member Orientation
ITE headquarters held the 2010 International Board of Direction orientation on October 15, 2009, in conjunction with the board meetings that took place October 16-18. Russell G. Brownlee, P.Eng., (Canadian District), Hugh W. McGee Sr., P.E., (Mid-Colonial District), Robert K. Seyfried, P.E., PTOE, (Great Lakes District) and Dalene J. Whitlock, P.E., PTOE (Western District) will begin their three-year terms as international directors in January 2010. The new board members were sworn into office by International President Kenneth H. Voigt, P.E., along with the 2010 officers, International President-Elect Paul Eng-Wong, P.E., and International Vice President-Elect Robert C. Wunderlich, P.E. The orientation gave the new members an opportunity to meet with ITE staff and current board members, acquainting them with ITE headquarters operation.
 
ITE thanks the 2009 outgoing board members (pictured from right to left) 2009 Immediate Outgoing boardPast President Alfred A. Guebert, P.Eng., PTOE;  Susan L. Best, P.E.; James W. Gough, P.Eng.; and Stephen J. Manhart, P.E., PTOE, PTP; and Ransford S. McCourt, P.E., PTOE for their dedication in serving the ITE International Board of Direction. Jim Gough will continue to serve the board in 2010 as the Sustainability Task Force chairperson.
Environment, Energy and Economics Nexus Fuels Sustainability Discussion
A sustainability panel and discussion took place on Friday, October 16, 2009. Stemming from ITE's mega issue of the nexus of energy, environment and the economy, the panel was convened to examine current sustainability practices and their relationship to the transportation community. Alan E. Pisarski presented his commissioned paper, A Beginning Scan of the State of Sustainability Practices, which will be published in an upcoming issue of ITE Journal. Following the presentation, the panel discussion took place with Anthony R. Kane, Ph.D., director of engineering and technical services for the American Association of State Highway Officials, April Marchese, director of the Office of Natural and Human Environment, U.S. DOT Federal Highway Administration, William Millar, president of the American Public Transportation Association, and Tim Torma, Environment Protection Specialist, Development, Community and Environment Division, Environmental Protection Agency (EPA).
 
After providing an overview of sustainability challenges from their perspectives, the panelists discussed the role ITE might play in addressing sustainability issues. Mr. Torma remarked on the good partnership between ITE and EPA on EPA's Smart Growth program and noted ITE's strong influence on local-level decision making. According to Torma, ITE's publication Context Sensitive Solutions for Walkable Communities specifically changed how the streets of Arlington, VA, USA, are designed today. Dr. Kane observed that ITE's influence in design standards is an important reason to ensure that ITE standards are kept up to date.
 
Participants agreed that ITE can play an important role in the emerging energy, environment and economics issues by serving as a repository of best practices. Moving forward from the discussion, the Sustainability Task Force will focus on determining ITE's definition of sustainability as it relates to transportation.
2009 National Roadway Safety Awards
On November 5, 2009, a luncheon was held by the Federal Highway Administration honoring the recipients of the 2009 National Roadway Safety Awards. Philip J. Caruso, ITE deputy executive director for technical programs, attended the luncheon and was thanked for his contribution as one of the Blue Ribbon Judges who supported the program. The luncheon gave Caruso an opportunity to speak with U.S. Transportation Secretary Ray Lahood, who commended ITE for its work in transportation safety. For the list of award recipients, click here.
2010 Technical Conference and Exhibit: Registration Now Available
Online registration is now available for the ITE 2010 Technical TC10Conference and Exhibit, Meeting Transportation's 21st Century Challenges, taking place March 14-17, 2010 in Savannah, GA, USA. Click here for the conference Web site. This conference's technical content will weave crucial areas of energy, environment and the economy into ITE's core focus areas of engineering and design, transportation operations, planning and safety. The conference will feature technical sessions, conversation circles and interactive learning experiences to facilitate networking, understanding of national policy initiatives and application of state-of-the-practice tools.
 
This meeting is being held in cooperation with the U.S. DOT Federal Highway Administration and the U.S. Environmental Protection Agency. In addition, ITE is working collaboratively with the Transportation and Development Institute (T&DI) of the American Society of Civil Engineering to coordinate the technical program for this conference. It will serve as a lead-in to T&DI's Green Streets and Highways Conference, November 14-17, 2010 in Denver, CO, USA. See you in Savannah!
ITE Events During the 2010 TRB Annual Meeting
Planning to attend the 2010 Transportation Research Board (TRB) Annual Meeting in Washington, D.C. January 10-14, 2010?If so, please join us for the 2010 ITE Student Member Reception and other ITE events!
 
At the student member reception, you can learn more about ITE student programs and how to get more out of your student membership. Enhance your future career opportunities - take advantage of this intimate setting to network with industry leaders and experts. Let ITE know what your student chapter is doing - share your student chapter news, highlight how you are getting students involved and hear from other students from all over the world.
 
When: Monday, January 11, 2010, 6:00 p.m. to 7:30 p.m.
Where: ITE Headquarters (Light hors d'oeuvres and refreshments will be provided.)
Cost: FREE!
RSVP: ecarroll@ite.org by January 1, 2010. Be sure to include the Student Chapter name and the approximate number of students attending.
 
Information about additional ITE events taking place during TRB Week, January 10-14, 2010, will be posted on the ITE Web site next week.
Student Chapter Spotlight: University of Memphis
This month the University of Memphis Student Chapter will sponsor a Transportation Challenge, for both high school and middle school students, as part of the annual E-Day Competition hosted by the College of Engineering. The all-day event boasts exhibits and competitions in every department (Biomed, Civil, Mechanical, Electrical/Computer, and Engineering Technology) along with students, faculty, and alumni for visitors to talk to about a particular major.
 
The design goal of the challenge is to develop a delivery vehicle to achieve the highest income by delivering packages to designated destinations identified as cities A, B, and C. Each of the cities will be located in a different area of the delivery zone. The vehicle design should allow for the transportation of packages between cities.
 
Dr. Stephanie Ivey, faculty advisor for the University of Memphis ITE student chapter, says, "Students are really excited about the opportunity to interact with all of the middle school and high school participants. We are going to put together a flyer about transportation engineering and are also going to have some ITE info available as well for participants."
 
Learn more about the Transportation Challenge and about E-Day at the University of Memphis by visiting www.ce.memphis.edu/eday2009.
ITE 2010 Membership Renewal Drawing and Dues Billing
Congratulations to ­­­­­­Mr. Sea Feng Tan from Australia, winner of the 2010 membership renewal drawing! He will receive one free registration to either the 2010 Technical Conference in Savannah, GA, USA, or the 2010 Annual Meeting in Vancouver, British Columbia, Canada. The names of all members who paid their 2010 dues by October 31, 2009, were entered into the drawing. Thank you to everyone who participated by renewing their membership by this date!
 
A paper dues invoice containing your 2010 membership card has been mailed. If you have not yet paid your dues, please do so by January 1, 2010, to continue receiving membership benefits. To renew now, go to www.ite.org and select "Pay Dues." You will be prompted to log in and will be directed to your dues bill.
 
Please note, ITE International dues for 2010 have not increased from the 2009 rate; however, there may be differences in your District and/or Section dues. We look forward to counting you as part of our community for another great year!
Coordinating Council Toolbox
ITE generates many different types of programs, products and activities. The Coordinating Council oversees the work and cross-disciplinary coordination of the individual councils and more than 60 current council projects. These projects include the development of standards and recommended practices for the profession, informational reports, handbooks, sessions for meetings and conferences, seminars, issue briefings, awards and tours.
 
In order to support innovation and promote creative responses to timely issues, the Coordinating Council has created a Summary of Tools and Program Options for ITE Councils, Districts, Sections and Chapters. Activities leading to the development of products for communities of practice should be aligned with the goals and objectives of the ITE Councils, informed by the mega issues identified by the International Board of Direction and consistent with the ITE Strategic Plan. Products of ITE are collaborative in nature. When a group forms to create a product, it is important to examine the intended audience, purpose, process and intended outcome of the product so that it meets the goals of ITE. If you have any questions about the project development process, please contact Douglas E. Noble at dnoble@ite.org
or at 202-289-0222 ext. 148. Project proposal forms are available here.
Paul Eng-Wong Receives 2009 Alumni Achievement Award
Congratulations to ITE International Vice President Paul Eng-Wong, who was presented with a 2009 Alumni Achievement Award from his alma mater, the New Jersey Institute of Technology. Click here to read the complete article.
Notice of Intent to Adopt: ITS Standard NTCIP 8005 v01
The final draft version of the ITS Standard NTCIP 8005 v01, Procedures for Creating Management Information Base Files, has been approved by the joint NTCIP Joint Committee of ITE, AASHTO and NEMA. ITE intends to adopt this standard assuming no final appeals are received. Please check the ITE Web site for a notice of appeals or a notice that this version has been adopted by ITE. When adopted, this standard will be jointly published by ITE, AASHTO and NEMA.
 
Effective Date of the Standard:
ITE intends to move to the next step of approval for this standard, which is seeking approval from the ITE International Board of Direction, as of December 4, 2009, close of business, unless an appeal is received.    
 
How to View the Draft Standard:
Between now and December 4, 2009, the final draft version of the standard and the Standards Development Report is available here on the NTCIP Web site in the library section. If no appeals are filed, the ITE International Board of Direction will ballot the standard and it will be available for purchase from ITE.
 
Click here for directions on how to file an appeal.
Notice of Intent to Adopt: ITS Standard NTCIP 8004 v02.15
The final draft version of the Intelligent Transportation System (ITS) Standard NTCIP 8004 v02.15, Structure and Identification of Management Information, Version 02, has been approved by the joint NTCIP Joint Committee of ITE, AASHTO and NEMA. ITE intends to adopt this standard assuming no final appeals are received. Please check the ITE Web site for a notice of appeals or whether this version has been adopted by ITE. When adopted this standard will be jointly published by ITE, NEMA and AASHTO.
 
Effective Date of the Standard:
ITE intends to move to the next step of approval for this standard, which is seeking approval from the ITE International Board of Direction, as of December 4, 2009 close of business, unless an appeal is received.     
 
How to View the Draft Standard:
Between now and December 4, 2009, the final draft version of the standard and the Standards Development Report are available here on the NTCIP Web site in the library section. If no appeals are filed, the ITE International Board of Direction will ballot the standard and it will be available for purchase from ITE.
 
For directions on filing an appeal, click here.
Upcoming ITE Web Seminars
Plan now to take advantage of upcoming ITE Web seminars. ITE Professional DevelopmentClick on each course title for complete information on learning objectives, credits, site fees, system requirements and registration. 
 
Personnel Management Skills Web Seminar Series
Tuesdays and Thursdays, December 1-17, 2009
3:00 p.m.- 4:30 p.m.
 
Managers need the skills to build productive relationships, produce results through collaboration and increase productivity. The Web seminars in this series will assist transportation professionals in building this skill set. While the courses may be taken separately, participants are encouraged to attend the courses in the scheduled order.
 
Tuesdays, January 19-February 16, 2010 (Modules 1-5 )
3:00 p.m. - 4:30 p.m. Eastern
 
The suite of courses includes five learning modules on traffic engineering studies, traffic operations analysis, operational effects of geometric design, traffic safety and traffic control devices. 
 
Professional Transportation Planner (PTP) Refresher Course Suite 
Wednesdays, January 20 - February 24, 2010 (Modules 1-6)   
3:00 p.m. - 4:30 p.m. Eastern
 
The suite of courses includes six learning modules on land use and transportation relationships, needs assessment for short- and long-range planning, planning analysis, transportation system evaluation, environmental analysis, policy and plan implementation. 
 
Traffic Signal Operations Specialist (TSOS) Refresher Course Suite 
Thursdays, January 21-February 18, 2010 (Modules 1-5 )
12:00 p.m.-1:30 p.m. Eastern     
 
The suite of courses includes five learning modules on traffic signal control, signal design and installation, signal phasing and timing, signal system timing and operations and signal operations and safety review.
Washington, DC Update 
Another Stop Gap Extension for Surface Transportation Programs
Just shy of an October 31, 2009 cut-off, transportation programs received a short-term extension for funding and program authorizations through December 18, 2009. The Senate was unsuccessful in reaching agreement on a six-month authorization extension prior to the deadline. However, they continue to work toward that goal. House Transportation and Infrastructure Committee Chairman, James L. Oberstar (D-MN) remains opposed to any extension beyond CY 2009 and continues to put pressure on the Senate and White House to move a multi-year bill prior to the 2010 elections. Chairman Oberstar has received bipartisan support from his committee on moving a multi-year authorization; however, some have begun to come out in support of the six-month extension proposed by Senate colleagues. The Obama Administration has indicated that it supports the general policies of the Oberstar proposal, but wants to delay further debate until 2011 when the ARRA funds have run their course. While the Congress and Administration continue to debate the merits of the various lengths additional extensions, one issue is clear. There is no consensus on how to pay for any type of long-term authorization.
 
Climate Change Legislation
On October 23, Senate Environment and Public Works (EPW) Committee Chairman Barbara Boxer (D-CA) introduced her Chairman's Mark to the Senate's Clean Energy Jobs and American Power Act. The revised bill includes additional information regarding how the allowances for a cap and trade system would be distributed. The revised bill includes an investment of up to 3.2 percent in 2012 and 2013; up to 2.4 percent in 2014 and 2015 to implement transportation measures with the goal of reducing greenhouse gas emissions. The funds are provided for CLEAN-TEA planning and performance grants program and for transit formula grants. This investment level is an increase over the 1 percent allocation passed by the House early this year. However, transportation-advocates continue to push for an investment level of at least 10 percent. The revision also maintains the 25 percent set-aside for local governments for energy efficiency and conservation block grants.
 
EPW held three-days of hearings on the bill in the last week in October. The final day of the hearing included testimony from the transportation community. For more information about the bill and the hearings, visit EPW's Web site.
Industry News
 
On a Crash Course: The Dangers and Health Costs of Deficient Roadways
A new study finds that crashes involving deficient road conditions cost $217 billion in 2006. The costs of these crashes exceed the costs of crashes involving impaired driving, speeding, or not buckling up. Deficient road conditions cause 10 crashes a minute or worsen their outcomes. They contribute to more than half of all roadway deaths. Large trees, unyielding poles and bridges are the largest culprits. The report also provides cost estimates by state. Access the report here.
Coordinating, Planning and Managing the Effects of Roadway Construction with ITS Technology-Resources Available
As state transportation agencies continue to utilize funds from the American Recovery and Reinvestment Act of 2009, there are opportunities to deploy intelligent transportation systems (ITS) to improve operations. While rehabilitating roadway surfaces and building new capacity, it is important to coordinate workzone planning and operations to avoid undue burdens on the traveling public and ensure safe and efficient traffic flow through individual workzones. With funding support from U.S. DOT Federal Highway Administration's Office of Operations and U.S. DOT Research Innovative Technology Administration's ITS Professional Capacity Building Program, a Web briefing recording, useful resources and case studies have been compiled for your use and reference. The information is located here.
UK Minister Calls on Road Safety Experts to Take Action to Stop Road Deaths in Developing Countries
United Kingdom Development Minister Gareth Thomas has called on experts from the motor and oil industry and public bodies to come together urgently in order to share their skills and stop road safety deaths in the developing world. Speaking at a Global Road Safety seminar at the Department for International Development in London, he welcomed action to reduce road accidents in developing countries by increasing seatbelt use, adding traffic lights and speed bumps and training drivers. This action is part of the Global Road Safety Partnership, which is backed by seven of the world's largest motor and oil businesses, who have contributed to a package of $10 million toward improving road safety in developing countries.
 
Statistics show that road accidents are now a bigger cause of death than malaria in developing countries, killing more than 3,000 people every day worldwide. If this rate continues, the figure could nearly double by 2020 due to an increase in roads and cars. "It is shocking to know that statistically, two of the most dangerous things that people in developing countries do in their daily lives is travel by road or cross one," says Thomas. "Road deaths and injuries in developing countries represent an epidemic on wheels. Worldwide, road accidents kill more than a million people each year and injure a further 50 million - and over 85 percent of these are in developing countries."
 
At the event, the minister pledged $150,000 to enable representatives from developing countries to attend the first-ever international conference on road safety that will take place in Moscow, Russia, in November. It will bring together ministers from around the world to share their knowledge on how to combat the problem. The complete article is available here.
New Ontario Electronic Highway Signs Easier for Drivers to Read
Ten full-color, electronic overhead signs will be installed along Highways 401, 404 and the Don Valley Parkway in Ontario, Canada to make driving easier and safer for motorists. Drivers will find these next-generation signs produce clearer traffic symbols-improving readability about changing highway conditions and construction. Studies have showed that the messages on variable message signs reduce collisions by 12 percent. In Ontario's 2009 Budget, the McGuinty government committed $32.5 billion to infrastructure improvements. $5.6 billion directly for highway infrastructure. These investments are expected to generate 50,000 jobs over two years. To read the complete article, click here.
U.S. DOT and FCC Join Forces to Combat Distracted Driving
U.S. Transportation Secretary Ray LaHood and Federal Communications Commission (FCC) Chairman Julius Genachowski announced that they are launching a joint effort to evaluate technologies that may help curb the dangerous epidemic of distracted driving. The DOT-FCC partnership will also include outreach efforts to educate the public about the dangers of texting while driving, talking on cell phones while driving and other distracting behavior that can lead to deadly accidents.
 
"We must put an end to distracted driving, which is costing lives and inflicting injuries across the nation's roads and railways," Secretary LaHood told the House Energy and Commerce Subcommittee on Commerce, Trade and Consumer Protection. "I look forward to working with Chairman Genachowski and ensuring that FCC's and DOT's technology experts can join forces on this critical issue."
 
Officials from the DOT and FCC will establish a working group to evaluate technology-based solutions to the problem of distracted driving and will coordinate consumer outreach and education.
[ سه شنبه نوزدهم آبان ۱۳۸۸ ] [ 17:50 ] [ zohreh jafari ]

با عضویت در این سایت می توانید:

عضو محترم وب سایت TTIC

با سلام

به اطلاع می رساند به زودی خبرنامه الکترونیکی ITE برای شما به عنوان عضو وب سایت ارسال خواهد گردید .

ITE (Institute of Transportation Engineers) انجمن مهندسین حمل و نقل و ترافیک آمریکا
بوده که در سال 1930 تاسیس گردید و تحت عنوان انجمن مهندسین حمل و نقل می باشد که تنها محدود به مهندسین نبوده بلکه برنامه ریزان حمل و نقل ، مشاوران ، مدرسین و محققین را نیز شامل می شود .

از طریق برگزاری جلسات ، سمینارها و نشریات و شبکه ای با حدود 17000 عضو که در بیش از 90 کشور مشغول به کار می باشند ITE منبع مناسبی برای کسب تخصص ، تجارب و ایده ها می باشد .

 

عضویت در این انجمن و دریافت خبرنامه ITE مستلزم پرداخت هزینه می باشد ، با توجه به این که ما عضو این انجمن می باشیم خبرنامه ITE را از طریق انجمن دریافت نموده و به صورت رایگان برای کلیه اعضآء وب سایت ارسال خواهیم نمود .

خبرنامه ITE به زبان انگلیسی بوده و در ایمیل بعدی برای شما ارسال خواهد گردید .


چنانچه مایل به دریافت این خبرنامه نمی باشید کافی است یک ایمیل با موضوع "خبرنامه" به آدرس info@ttic.ir ارسال فرمایید

[ سه شنبه نوزدهم آبان ۱۳۸۸ ] [ 17:42 ] [ zohreh jafari ]
هواشناسی
[ سه شنبه نوزدهم آبان ۱۳۸۸ ] [ 17:36 ] [ zohreh jafari ]
درباره وبلاگ

کتب مدیر:روشهای آزمایشگاهی در زیست شناسی گیاهی-
اطلس ساختار گیاهی
سرشناسه : جعفري، زهره ، عنوان و نام پديد آورد : روشهاي آزمايشگاهي در زيست گياهي/ زهره جعفري، ناصر حسيني.
مشخصات نشر : اراك: دانشگاه آزاد اسلامي (واحد اراك)، انتشارات علمي، 1389
مشخصات ظاهري : 149 ص.:مصور،جدول.
فروست : انتشارات علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد اراك ؛ 153
موضوعات وب
امکانات وب